Kameratopic

Yleistä keskustelua aiheen sivusta, kuten valokuvaus, tietokoneet jne.
Avatar
Wuoma
Viestit: 116
Liittynyt: Pe Marras 18, 2011 12:22 pm
Paikkakunta: Espoo

Re: Vituttaako?

Viesti Kirjoittaja Wuoma » Ke Joulu 14, 2011 1:15 pm

Urran kirjoitti:Kenellään mitään kokemusta noista? Tai edes Samsungista muuna kuin televisio/kodinkonevalmistajana (:lol:). Jotenkin luulen etten vaan pysty ostamaan muuta kuin Canonia ja Nikonia. Parempiakin ostais jos nyörit antas myöten..
Meillä on yleiskamerana tämä:
http://www.samsung.com/fi/consumer/phot ... B650ZBPBE2" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Täysin ylivoimainen hintaansa nähden (alta 200e) kun ostettiin 2010 jouluna. Nyt jo uusi malli WB700 markkinoilla joka taitaa olla kaikin puolin aavistuksen vielä parempi.
Jopa käytettävissä oleva zoomi - valovoima riittää hämärässäkin ihan kohtuullisiin kuviin. Valikot kuin kännykässä - canoniin ja panaan verrattuna ainakin sukupolven verran modernimpi käyttää...
Vuoden siis ollut käytössä eikä mitään ongelmia, lomareissuille ei olla mitään muuta kameraa edes jaksettu ottaa mukaankaan :lol:

EDIT: voin linkata kuvia arvioitavaksi jos kiinnostaa.
Viimeksi muokannut Wuoma, Ke Joulu 14, 2011 1:17 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
BMW M6

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Vituttaako?

Viesti Kirjoittaja sonikk » Ke Joulu 14, 2011 1:15 pm

Mikä on suunnilleen hintaluokka? Esim TM:ssä noita vertailuja on paljon ollut viime aikoina, voin katsella sieltä vähän osviittaa.

Edit: TM:n numerossa 21/2011 toi WB700 jäi hännille, moitittiin kuvaa vähässä valossa, optiikan vääristymiä ja pehmeää videokuvaa.

Sijoitukset:
1. Canon PS 230 HS
2. Nikon Coolpix S9100
3. Sony Cyber-shot DSC-HX9V
4. Panasonic Lumix DMC-TZ20
5. Olympus SZ-30MR
6. Fujifilm FinePix F600 EXR
7. Samsung WB700

Nämä siis "matkakameroita" missä laaja polttoväli.

EDIT2: siirtääkö Urran tai joku nämä tonne kameratopicciin?
Viimeksi muokannut sonikk, Ke Joulu 14, 2011 1:32 pm. Yhteensä muokattu 4 kertaa.

K70
Viestit: 2754
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 8:56 am
Paikkakunta: Kuopio

Re: Vituttaako?

Viesti Kirjoittaja K70 » Ke Joulu 14, 2011 1:27 pm

Meidän tytöllä on tollanen pinkki 59€ Samppa-pokkari.

Kuvia sillä saa, mutta ei siltä kauhalla voi vaatia, kun on lusikalla maksettu.
Ja kovin muovisen/heppoisen oloinen on, verrattuna esim. mun 10v. vanhaan Ixukseen.

Mä en ole kyllä pokkaria kaipaillut, kun ne tilanteet joissa ei järkkäri ole matkassa, niin hoitunut kännykän kameralla ihan hyvin.

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Urran » Ke Joulu 14, 2011 2:09 pm

Alkup. kyssäri:
Toinen asia mikä harmittaa on että rikoin emännän pokkarikameran. Ottanu sil remppakuvia niin onnistuin tönäsee sen niin et siit meni takanäyttö rikki (tippu näyttö edellä pystyssä olevaan moskan varteen). Ehdotuksia varteenotettavista cheapo-o-cheapo kameroista otetaan vastaan.
Lähtökohdat pokkarin ostoon mulla on melko samat mitä järkkärin ostoon. Hinta laatu suhteella kamera missä on isoin kenno, vähiten megapikseleitä (heh heh) ja mieluiten melko laaja polttoväli. Sen sijaan zoomia en halua paljoa koska se lisää laseja ja sitä myöten vääristymiä ja epäterävyyttä. Yksi syy Nikonin valinnaksi pokkariin olisi siis nimenomaan Nikkor.

Pansun voisin kans harkita.

sonikk eiks TM testit oo aina maksettuja :D Siks toisekseen ne arvostaa ihan järjenvastaisia asioita niiden kamera-arvosteluissa joten annan niille yhtä kovan arvon kun halvalle serlan teollisuus vessapaperille.

Hintaluokka tosiaan tosi halpa eli voi poikakin räpsiä kuvia ja ei harmita niin paljon jos tippuu vaikka lekaan

Toisaalta K70lla on pointti: Käytännössä kun haluan ottaa valokuvia niin kuvaan aina järkkärillä pelkästään polttovälien takia (kyllä, pidän kapeasta syväterävyydestä, tai etenkin siitä että voin itse päättää). Mutta kun haluan dokumentoida niin tommonen minikenno (pieni ei silti tarkoita ettei voisi olla hintaluokkansa isoin = kohisis vähiten) minkä normaalipolttovälitkin asettuu 5-20mm välille jolloin kaikki linssin pölyistä taivaanrantaan säilyy terävänä.

Kännykkä kamerat on mulle vaihtoehto vasta sitten kun niissä on oikeasti toimiva tarkennus. Nythän suunnilleen 95% kännykkäkameroista perustuu niin pieneen kennoon että polttoväli lasissa on niin laajis että tarkennus on tarpeeton. Se silti monesti tarkoittaa että makrokuvia on turha odottaa.
Vain YKSI LSP!

Avatar
Peke
Viestit: 2928
Liittynyt: La Huhti 16, 2011 11:41 pm
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Peke » To Joulu 15, 2011 4:38 am

Ihan tyytyväinen olen tohon Nikoniin, saa hyviä kuvia vaikka kuvaajan käsi oli kaikkea muuta ku vakaa. Mistähän tuohon sais "Suomi" mallin laturin tai siis usbipiuhallahan se tulee kiinni siihen pistokeosaan, niin tarttis vain sen. Mitä muuten vois pyytää todella vähän käytetystä Sonyn DSC-T700 kamerasta, väri tollanen tytöille tarkotettu pinkki ja mukaan parit piuhat, laturi ja nahkainen(sekin pinkki) suojakotelo...? :roll:
Porsche 911 Turbo
Audi RS3 Sedan
EX Audi TT RS+ & RS3
PekeFix Detailing

Avatar
RTU
Viestit: 948
Liittynyt: La Heinä 30, 2011 9:57 pm
Paikkakunta: Lapinjärvi

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja RTU » To Joulu 15, 2011 7:15 am

Eli cheapo-o-cheapo tarkoittaa tässä tapauksessa 200e-300e? :?

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Urran » To Joulu 15, 2011 9:31 am

^No ei v**ussa. Vaan luokkaa 50-150e. Miksi maksaa pokkarista järkkärin verran?! :?

Hitto siitä tulikin mieleen. Jos ostaisin itelle D7000:sen niin voisin jättää emännälle D40 + Kittiputki setin arkikäyttöön :twisted:

Peke 10e niin mä voin ostaa sen sulta vaimolle :lol:

OT: Millos Peke on taas Suomen kamaralla?
Vain YKSI LSP!

Avatar
RTU
Viestit: 948
Liittynyt: La Heinä 30, 2011 9:57 pm
Paikkakunta: Lapinjärvi

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja RTU » To Joulu 15, 2011 12:27 pm

^Eiku katoin vaan että tuo edellä mainittu Panasonic on ~250e.

Nikon, 26-130 polttoväli ja 720p videotallennus ja hinta 120e, miinusta siitä että pikseleitä liikaa (14M):
http://cdon.fi/kotielektroniikka/nikon_ ... r-14561428

Rauhallinen Erkki
Viestit: 1642
Liittynyt: Ti Marras 02, 2010 9:13 am
Paikkakunta: Oulu

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Rauhallinen Erkki » To Joulu 15, 2011 1:45 pm

Urran kirjoitti:^No ei v**ussa. Vaan luokkaa 50-150e. Miksi maksaa pokkarista järkkärin verran?! :?
:D Ajattelin huomenna käydä sijoittamassa 299€ pokkariin. Tiedän, että järkkäriä alkaa saamaan tuohon hintaan, mutta en taida hypätä sinne vielä. Jos tuon kanssa noita perusasioita pääsisi harjoittelemaan. :oops: (Tavoitteena vaikkapa mahdollisten tulevien myllytysprojektien parantunut kuvanlaatu ;) ). Canonin S95:n ajattelin käydä hakemassa. Vielä pystyy joku pokkariosastolla vaikuttamaan lopulliseen valintaan, sikälimikäli keksii hyvät perustelut.

Multa jäis sitten tuo yksi pokkari muistikortteineen, latureineen ja piuhoineen ylimääräiseksi (Sony DSC-215W). Halavalla saa. ;)
"Somebody´s Heiney is crowding my ice box..." -R.Cuomo

Avatar
Peke
Viestit: 2928
Liittynyt: La Huhti 16, 2011 11:41 pm
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Peke » To Joulu 15, 2011 7:46 pm

No tuo Nikon P300 vaikuttaa ainakin näin äkkiseltään hyvälle, hienoja kuvia tuli reissus. Ja on halvempi kuin 299€... :roll:
Urran, Suomessa ollaan jo! ;)
Porsche 911 Turbo
Audi RS3 Sedan
EX Audi TT RS+ & RS3
PekeFix Detailing

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja sonikk » To Joulu 15, 2011 8:07 pm

Urran kirjoitti:sonikk eiks TM testit oo aina maksettuja :D Siks toisekseen ne arvostaa ihan järjenvastaisia asioita niiden kamera-arvosteluissa joten annan niille yhtä kovan arvon kun halvalle serlan teollisuus vessapaperille.
Meinasin jättää ihan omaan arvoonsa mutta en kuitenkaan malttanut. Perusteletko hieman mitkä ovat näitä järjenvastaisia asioita? Montako TM:n kameratestiä oot oikeasti lukenut? Taitaa olla työpaikan kahvihuoneesta nämäkin "faktat"..

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Urran » Pe Joulu 16, 2011 9:01 am

^Siis meillä nimenomaan oli vanhan työpaikan vessassa kestotilaus TM lehtiin. Eli oon karkeesti lukenu kaikki kameratestit vuosilta 2007-2010 :lol:

Mut kysyit melko pahan kyssärin kun en nyt pysty lukee nopee jotain vertailua (kun vaihdoin työnantajaa keväällä) ja kertoa mitkä arvostelun perusteista oli IMO turhia ja tyhmiä. Mut näin muistikuvista:
-Kameran ergonomialla ei ole mitään väliä, tai ainakaan siitä ei puhuta Canon arvosteluissa (tosin nyky canuunat alkaa istuu jo VÄHÄN paremmin käteen)
-Mitä enemmän megapikkelssejä niin sen parempi. Kaikki valokuvatestit tehdään käytännössä studiossa hyvin valaistuihin pintoihin eikä kuvissa liiemmin ole varjoja. Tämän perusteella asiakkaalle kommentoidaan myös kohinaa, tai sen poissaoloa.
-Muistan että jossain arvostelussa on kommentoitu että kameralla otetut kuvat on mukavasti hieman lämpimämpia joten sopii ulkokuvaukseen. RAW KUVATESSA VÄRIT SÄÄDETÄÄN KOHDALLEEN JÄLKIKÄSITTELYSSÄ EIKÄ KAMEROIDEN VÄLILLÄ VOI EDES PERIAATTEESSA OLLA EROJA.

Muistan että pisteytykset kameravertailuissa perustu esim. enemmän kuvien terävyyteen (Mihin ei vaikuta kun lähinnä kittioptiikka, mikä on vaihdettava. Karu tosiasia että valtaosa TM lukijoista ei tule vaihtamaan tilalle mitään muuta optiikkaa) kuin esim. kohinaherkkyyteen. Mitä enemmän oli amatöörejä auttavia apuohjelmia (just nää turhakkeet kuten yökuvaus, maisemakuvaus, lapsen kuvaus. Kameran moodivalitsimessahan oikeesti tulis olla vaan P, A, S ja M kun ruvetaan kuvaamaan) niin sen parempi ja jos oli semmonen erillinen ohjevalikko esimerkkikuvin tai videoin niin sit repes p*rse, full points.

Näiden perusteella asetan painoarvon sinne serlan joukkoon :) Mun mielipide, ei tarvii olla samaa mieltä.

Jos haluaa lukea hyviä kamera-arvosteluja niin mielestäni http://www.dpreview.com -sivusto on ihan varteenotettava. Aina kuitenkin kannattaa pyrkiä lukemaan vähän rivien välistä. Arvostelujen teknisistä tiedoista löytyy myös Mpix/cm² (vai missä formaatissa nyt olikaan) millä on HUGE vaikutus kuviin :)

RTU:n ehdottama kamera olisi tosiaan ihan varteenotettava vaihtoehto jos toi mini-compact kenno sisältäisi esim. luokkaa 8Mpix. Ja polttoväli on 4.6-23 mikä sillä hiiren kakan kokoisella kennolla vastaa 26-130mm rajausta 35mm formaatissa ;)
Vain YKSI LSP!

Avatar
Dani
Viestit: 5737
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 8:02 pm
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Dani » Pe Joulu 16, 2011 9:48 am

Eiköhän nuo TM kameratestit ole juurikin suunnattu perusräspijöille, tehdään siis kameratesti siis sellaisena kun kameran saa kun sen ottaa paketista eli kittiputkella.
En usko että ketään Hildaa kiinnosta Mpix/cm2 tai kennon rakenne, puhumattakaan suljinajoista jne.
..itse tunnen todella monta joka kuvaa juuri noilla insinöörien tekemillä valmismodeilla, kun ei niitä kiinnosta opiskella aukon syvyyksistä, suljinajoista tai ISO arvon merkityksestä. Näille tämmösille nämä testit ovat mukavia, eikä niinkään semmoseille jotka kamerasta jotain tajuukin.
Ne jotka kameroista jotain tajuaa on jo lukenut testin juurikin dpreviewistä ennen kun TM on tehnyt testin.

Onhan näitä, jotkut ostaa uhkeita urheiluauoja ja ajelee sillä paikasta A. -> B. ja vaihteita vaihdetaan 2500RPM kohdalla, sillä ei ajeta missään nimessa radalle jne.
Sit on tämä toinen ryhmä joka paukuttaa moisella autolla kuten sillä pitääkin <- tämä viimeisin ryhmä todennäköisesti tajuu autosta/autoilusta jotakin.

Eli summarum: meitä on moneen junaan, loput tulee ratikalla perässä :lol:
"The beginning is always difficult, in the end stands the thank."

Avatar
Wuoma
Viestit: 116
Liittynyt: Pe Marras 18, 2011 12:22 pm
Paikkakunta: Espoo

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Wuoma » Pe Joulu 16, 2011 10:27 am

Samalla linjalla edellisten kanssa, TM:n testeissä lopputulokseen vaikuttaa myös mm. kameran mukana saapuva softa tietokoneelle(!) jne täysin epäoleellista kuvaamisen kannalta.

Dpreview tosiaankin on hyvä lähde - ei sitäkään tietysti kannata sokeasti uskoa, mutta monen monen vuoden aikana kameroita on siellä testattu tismalleen samoilla (vieläpä hyvillä) testikohteilla, joten eroja voi käydä vilkuilemassa vaikkapa vuoden 2004 ja 2011 kameroiden kuvanlaaduissa.
BMW M6

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja sonikk » Pe Joulu 16, 2011 10:43 am

Totta, DPreviewiä oon itsekin lukenut ja onhan siellä paljon kattavammin ja syvällisemmin testit tehty. Mutta silti väitän ettei ne mitään täysin epäolennaisuuksia vertaile, nyt oli kyse pokkareista joten uskon että niissä peruskäyttäjä painottaa hieman eri asioita. Kyllä mäkin jonkun järkkärin tai obiskan testin luen jostain muualta jos vaan löytyy.

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Urran » Pe Joulu 16, 2011 10:58 am

^Juu ja ymmärrän ettet voinu lyödä villasella koska ilmaisin kärkkään mielipiteen ilman perusteluja.

Mä edelleen jatkan arvostelujen lukemista jostain muualta kuin TM:stä. Voin toki viihteellisenä lukea jos odotan pääsyä esim. lekurille. Lähinnä koko mun pointti tos lausahduksessa oli että valtaosa vertailujen pisteisiin vaikuttavista asioista on priorisoitu/painotettu mun mielestä ihan päin p**settä joten se että joku kamera voittaa TM testin niin ei merkkaa mulle yhtään mitään. Monesti just naureskellut miten järkyttävän huonoja kameroita ne valkkaakin voittajiksi..

Hitto kun melkein tekis mieli ostaa emännälle käytetty kamera kun tuntuu et uudet on pilattu liian pienillä kennoilla/isoilla megapikkelssimäärillä. Ei siin sinällään mitään vikaa olisi jos kennot olis kehittyny samaa tahtia ja kohina olis vähintään samalla tasolla (niinku esim. D7000 on ihan ilmiömäinen vaik on aika paljon pikkelssejä). Mut kun on testikuvien mukaan menny ihan kauheeks :roll:
Vain YKSI LSP!

Avatar
Posambique
Viestit: 2746
Liittynyt: Ke Marras 03, 2010 5:51 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Posambique » Pe Joulu 16, 2011 12:21 pm

Urran kirjoitti: Monesti just naureskellut miten järkyttävän huonoja kameroita ne valkkaakin voittajiksi..
Kuten Nikonin D3100 ? ;)
"Urku auki, pelti kii"

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Urran » Pe Joulu 16, 2011 2:12 pm

^No mutta melkein uskallan lyödä toisen kivekseni vetoa että D5100 tai D7000 ei oo pärjänny yhtä hyvin vaikka käytännössä oli ensimmäiset kameramallit 5 vuoteen jotka mullisti alaa.

Taidampa muuten ottaa Peken vihjeestä vaarin :D Oli niin hyvän olonen kamera et voin itekkin pitää sitä 2. kamerana. Ylitin samalla budjettini mut meneepähän sit vähän pidempään.
Vain YKSI LSP!

Rauhallinen Erkki
Viestit: 1642
Liittynyt: Ti Marras 02, 2010 9:13 am
Paikkakunta: Oulu

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Rauhallinen Erkki » Pe Joulu 16, 2011 3:48 pm

Nonniin. Kävin sitten sen uuden pokkarin hakemassa. Eilen illalla vähän venähti myöhään ku ryhdyin netistä onkimaan kokemuksia, vertailuja ja testejä, joiden terminologiasta en ymmärtänyt pätkääkään, mutta sain ainakin kunnon päänsäryn. Olin jo päättänyt, että sen Canonin haen, mutta piruuttaan kävin vielä hipelöimään tuota Peken hankkimaa Nikonin P300:ta. Olin tuosta jo vähän hiljaisesti vaikuttunut (mitä nyt tällä ymmärryksellä ja alan tietämyksellä voi vaikuttua) kun kattelin tuostakin infoa eilen. Heti tuntui käteen sopivammalta kuin Canon (jonka kyllä olin jo näppituntumalta nostanut ohi Panasonicin ja Olympuksen). Paljon tanakamman oloiset nuo namiskat ja jotenkin loogisemman oloinen kokonaisuus. No sen sitten ostin ilman sen kummempaa tunteen paloa. RAW -kuvausmahdollisuus nyt meni sen Canonin myötä, mutta jos just just tiedän mitä se edes tarkoittaa, niin tarviinko sitä...Aika näyttää

Joten tämän kummempaa perustelua en näköjään tarvinnut kameran ostopäätökselle loppupeleissä:
Peke kirjoitti:..vaikuttaa ainakin näin äkkiseltään hyvälle, hienoja kuvia tuli reissus.
:lol:

255€ oli hinta. (+kotelo+8GB muistikortti)
"Somebody´s Heiney is crowding my ice box..." -R.Cuomo

K70
Viestit: 2754
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 8:56 am
Paikkakunta: Kuopio

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja K70 » Pe Joulu 16, 2011 4:47 pm

Eikös sitä sanota, että amatöörit kuvaa rawia ja ammattilaiset jpegiä.

Rawia kun pystyy säätelemään, mutta jpeg on kuvaajan näkemys valmiista tuotoksesta.

Avatar
Hynde
Viestit: 3580
Liittynyt: Ma Kesä 28, 2010 11:36 pm
Paikkakunta: Sipoo / Ylläs

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Hynde » La Joulu 17, 2011 1:37 am

No niin sankarit ja kaikesta tietävät... :D

Eli runona on Canon D550 ja Urranin vinkkien pohjalta 50mm ja 1.8 joku prime linssi (99e), jota käytän lähes joka paikssa. Haluaisin kuitenkin kaveriksi jonkin laajakulma linssin (kai niitä tällä kutsutaan...) tälle rungolle. Eli minkä ostan?
Kaikki liha tottelee kuria...

K70
Viestit: 2754
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 8:56 am
Paikkakunta: Kuopio

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja K70 » La Joulu 17, 2011 9:13 am

Tokina 11-16.

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja sonikk » La Joulu 17, 2011 12:27 pm

Niin, riippuu kuinka laajakulmaa haluaa? Tommonen 11-16mm vääristää jo aika tavalla, 35mm piirtää aika lailla saman minkä ihmissilmä näkee.

Tämä on otettu 11mm polttovälillä:
Kuva

Avatar
Korhonen
Viestit: 1425
Liittynyt: Ma Huhti 04, 2011 9:57 am
Paikkakunta: Kajaani
Viesti:

Re: Kameratopic

Viesti Kirjoittaja Korhonen » Su Joulu 25, 2011 6:53 am

Ajattelin investoida itselle joululahjaksi omaan 550:een canuunaan prime putken. Onko tämä Canon EF 50mm f/1.8 II nyt hinta/laatu suhteeltaan hyvä putki tuohon perään? Ja tekeekö tällä mitään siihen perään? Ite kun tykkään että on sentään joku suoja siinä putken päässä...
"Jos asiat sujuvat hyvin, jotain menee kohta pieleen"

Avatar
floG
Viestit: 248
Liittynyt: Ma Kesä 07, 2010 10:08 pm
Paikkakunta: Kaarina

Re: Vituttaako?

Viesti Kirjoittaja floG » Su Joulu 25, 2011 11:55 am

Wuoma kirjoitti: Meillä on yleiskamerana tämä:
http://www.samsung.com/fi/consumer/phot ... B650ZBPBE2" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Täysin ylivoimainen hintaansa nähden (alta 200e) kun ostettiin 2010 jouluna. Nyt jo uusi malli WB700 markkinoilla joka taitaa olla kaikin puolin aavistuksen vielä parempi.
Jopa käytettävissä oleva zoomi - valovoima riittää hämärässäkin ihan kohtuullisiin kuviin. Valikot kuin kännykässä - canoniin ja panaan verrattuna ainakin sukupolven verran modernimpi käyttää...
Vuoden siis ollut käytössä eikä mitään ongelmia, lomareissuille ei olla mitään muuta kameraa edes jaksettu ottaa mukaankaan :lol:

EDIT: voin linkata kuvia arvioitavaksi jos kiinnostaa.
Itellä on tuosta se WB600 malli, olen kyllä ollut tyytyväinen kyseiseen pokkariin. Hinta/laatusuhde oli silloin mielestäni aika hyvä kun ostin. Pohdin kahden välillä, samsungin ja olisko ollu panasonicin DMC-TZ10 ja hinnan kautta päädyin tuohon samppaan.
Ford Mondeo mk3 EX: BMW E91 320i

Vastaa Viestiin