2007 Porsche 911 S4 Cabriolet + Nanolex Si3d

Käytit siihen aikaa, rahaa, verta, hikeä tai kyyneleitä. Näytä ne muille!!
Avatar
Lowlife
Viestit: 1079
Liittynyt: Ti Maalis 15, 2011 12:15 am

2007 Porsche 911 S4 Cabriolet + Nanolex Si3d

Viesti Kirjoittaja Lowlife » Ti Syys 27, 2016 10:31 am

Tämä tuli tehtyä kesän alussa ja kuvaamiseen ja dokumentointiin tuli kerrankin satsattua kunnolla, mutta kun ei aikaa löytynyt koosteen tekemiseen kesän aikana niin tietenkin kuvauskalusto hajos, kuten toisessa Porsche topicissa kerrotaan. Eli kaikki hyvä materiaali katosi ja tähän viestiketjuun on parsittu parin kaverin puhelimista kertyneet kuvat ja videot.

Lähtökohtana oli siis 2007 avo 911 S4. Auto on ollut samalla omistajalla uudesta asti. Autoa on kyllä aikaajoin välillä yritetty pestä, hyvinkin suomalais-ugrilaisin menetelmin, eli vanha likainen sieni, pullo Korrek vaha shampoota ja viimeistely vaarin vanhalla säämiskällä. Pikeä ja rautaa ei oltu koettu tarpeelliseksi poistaa autosta pesujen yhteydessä, sisusta oli ehkä kerran imuroitu 160tkm aikana. Vanteitahan ei kukaan muutenkaan pese.

Eli turnajaiset käyntiin;

1. Sopivan kiukkuista liuotin pesu ainetta, tuli jo vähän brushailtua tässä kohtaa
2. Huuhtelu
3. Raudan poisto
4. Pien poisto
5. Savestelua
6. Vaahtokylpy
7. Kinnastelu
8. Kuivaus

Kaikki täällä tietää minkä näköinen on 160tkm menty, ei turhan usein vahattu, huonosti pesty ja kuivattu auton maalipinta. Tässä oli just sellainen. Hyvä juttu oli kyllä, että auto oli kolaroimaton ja ei oltu aiemmin edes vaihtoautohallin kautta mennyt ja saanut sitä kaikista vihaisinta karvalaikkaa.

Kuva

Lähtökohta kuvia ei oo montaa muuta, joten nyt saatte käyttää mielikuvitusta ja miettiä miltä se näytti kun koko auto oli samanlaisen naarmuhunnun kyllästämä. Ekat värssyt tuli laulettua UHD:lla voidellulla lilalla Virtuksella. Koneena Rupes 21 MK2. Nopeasti rupes tulemaan hyvää.

Kuva

Toi uusittu UHD extreme oli kyllä sangen joutuisaa työstettävää. Hieno aine. (Mä en myy siis näitä:))

Kuva

Kuva

Tavaratilanluukku ajettu UHD:lla ja perään 472+:lla. Aika lähellä ollaan jo. Ja tossa kohtaa mä innostuin tosta väristä. Loppuvaiheessa vielä enemmän. Harvinaisen onnistunut sinertävän harmaan vai harmahtavan sininen.

Kuva

Konehuonekin oli likaisempi kuin teinipojan mielikuvitus. Liukkaria, brushailua, APC, tornador Black ja 303 loppuun.

Kuva
Kuva

Nyt enemmän hare krishnan valaistuneen mielen tasolla.

Kuva

Myös tavaratilan muovit tuli APC:n kanssa sudittua puhtaaksi ja suojattua 303:lla. Muutos täälläkin oli huomattava, vaikka lähtökohta kuvat on enää mielikuvia. Kaikki tekstiilit imuroin, sitten tornadorilla kuivana, beastilla ja vesiimurilla. Lopuksi softcaren tekstiilisuoja kaikkiin päälle.

Kuva

Kangaskatto tuli pestyä siihen soveltuvalla pesuaineella ja suojattua softcaren markiisisuojalla.

Siiten siihen pääherkkuun. Eli kun koneellinen kiilloitus oli suoritettu, auto pestiin, liuotin, vaahto, kinnastelu ja lopuksi Nanolex Ex:llä viimeinen pyyhintä. Sen jälkeen pinnoitus Nanolex Si3d:lla kahteen kertaan joka paneli. Tuote on jo tullut hyväksi todettua useissa projekteissa ja niin tämänkin kanssa sai taas todetta, että tavara todella vie maalipinnat ihan uusiin sfääreihin. Lasimainen syvä kiilto. Nam.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Tässä vaiheessa rupesi päässä kuulumaan outoja ääniä, jotka kehoittivat mennä ryöstämään pankin tai aloittamaan pyramidi huijaus firman, että sais rahat kasaan tän auton ostamiseen... Harmittava takaisku oli myös, että omistajalle jäi vanteiden lukkopulttien hylsy kotiin ja se piti tulla tuomaan sitä ni olisin päässyt tekemään vanteet ja kaaret kunnolla ja aikataulut meni lopulta sen verran ristiin, että niihin ei tullut nyt panostettua lopulta yhtään. Muuten ihan ok lopputulos.

Lopuksi taas kunnon tilkkutäkki video joka on kyhätty kaikista jämä matskuista ja ei noudata oikein mitään aikajanaa. :LOL:

https://vimeo.com/184466209" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Black isn't a color, it's a career.

Jokke79
Viestit: 153
Liittynyt: To Maalis 24, 2016 1:51 am

Re: 2007 Porsche 911 S4 Cabriolet + Nanolex Si3d

Viesti Kirjoittaja Jokke79 » Ti Syys 27, 2016 3:30 pm

Hieno auto ja mahtavaa jälkeä hieman eksoottisemmilla aineilla :buffer: :good: käytitkö 5 vai 6 tallaa?

Avatar
Lowlife
Viestit: 1079
Liittynyt: Ti Maalis 15, 2011 12:15 am

Re: 2007 Porsche 911 S4 Cabriolet + Nanolex Si3d

Viesti Kirjoittaja Lowlife » Ti Syys 27, 2016 6:44 pm

Jokke79 kirjoitti:Hieno auto ja mahtavaa jälkeä hieman eksoottisemmilla aineilla :buffer: :good: käytitkö 5 vai 6 tallaa?
Thanks, toi meni läpi vitosen tallalla. Taipuu mukavasti tollaseen pulleeseen pikkuautoon. :)
Black isn't a color, it's a career.

Vastaa Viestiin