Työvaiheet ja käytetyt aineet:
1: Esipesu
-Scholl Concepts APC
2: Vanteet
-Autobrite Purple Rain
-Autobrite Just the Tonic
3: Ovenvälit
-Scholl Concepts APC
-Autobrite Berry Blast
4: Kinnaspesu
-Autobrite Citrus Pearl + Microfiber Madness Incredimitt + 2BM
5: De-Iron, De-Tar, Savestus
-Autobrite Purple Rain
-Autobrite Just the Tonic
-Autobrite Clay Soft
6: Kiillotus
-Flex L602VR aka "pikku Flexi"
-Scholl Concepts S30+ ja S3Gold
-Scholl Concepts oranssi ja violetti (koot S ja M)
7: Välipesu, kuivaus, cleaneri
-Scholl Concepts APC 1:4 + MM Incredimitt
-Microfiber Madness Dry Me Crazy & Waverider
-IPA pyyhintä
8: LSP
-Autobrite Nano Seal
9: Muovipinnat
-Nanolex Trim Rejuvenator
10: Pakoputken pää ja muut kromipinnat
-Meguiar's All Metal Polysh
11: Renkaat
-Meguiar's Endurance Tyre Gel
Kamat kasaan ja nokka kohti Pohjois-Pohjanmaata (kyllä prokkis tehtiin Ylivieskassa auton omistajan luona). Perjantai iltana vastassa oli seuraavanlainen tuttavuus.
Purple Rain löysi hieman rautaa pinnoilta.
Pikeä löytyi vain muutama hassu piste ja saveenkaan ei juuri mitään tarttunut.
Puhdistustoimenpiteiden jälkeen vielä pikainen APC pesu, auto talliin, kuivas ja pintojen ihmetteleminen. Muutaman testin jälkeen päädyin Scholl Concepts violettiin laikaan ja S3 Gold:iin. Ihmetys oli suuri sillä loppujen lopuksi auto ajettiin ympäri asti tällä kombolla ja muutamaan kohtaan tehtiin holojen poisto Scholl:in oranssilla laikalla ja S30+ tahnalla. Eli ekalla stepillä saatiin suurimmaksi osaksi täysin holoton pinta. Pitää jatkossa harjoitella hieman lisää tuolla violetilla laikalla ajoa jotta saisi kerta vedolla holotonta
Mutta muutamia 50/50 kuvia. Toivottavasti näkyvät myös yleisön ruuduilta samalla lailla kuin omasta.
Before.
After.
Tällaista kevyttä huttua löytyi ympäri autoa.
Yllytin omistajaakin hieman kokeilemaan kiillotusta. Ja sieltähän syntyi paras 50/50 kuva.
Umpiot kävin myös läpi, mutta eroa en oikein saanut vangittua kameralla.
Autobrite Nano Seal:ia laitoin kaksi kerrosta BMW:n ylle.
Loput kuvat valmiista autosta.
Tästä pullosta tehty yksi T4 Transporter ja tämä BMW. (samunoz kuitenkin kysyy kuinka paljon tätä kuluu)
Hups! Kuvia käydessäni läpi muistin, että tämä jäi puhdistamatta.
Etulippaa ei kiillotettu sillä se poistetaan ennen talvea, että autolla pääsee kohtipihasta pois. Kaiken kaikkiaan täysin naarmutontahan tuosta ei tullut, mutta väri kirkastui ja suurin osa naarmuista on historiaa. Omistajakin taisi olla tyytyväinen.
Kiitos jos jaksoit lukea loppuun asti.