Ja nyt muutaman käyttökerran jälkeen voin vakuuttaa ettei ollut turha ostos, vaan pesuri on aivan loistava
Painepesurit
Re: Painepesurit
Täältä sen tilasin: http://www.hytec-hydraulik.de/hochdruck ... shop1.html Ei voi kun suositella kyseistä puljua. Toimitus kesti 4 päivää pk-seudulle. Käsittääkseni kun tuolta tilaa yli 400€ edestä tavaraa, (ei koske yli 30kg yksittäisiä tuotteita) niin on ilmainen toimitus.
Ja nyt muutaman käyttökerran jälkeen voin vakuuttaa ettei ollut turha ostos, vaan pesuri on aivan loistava
Ja nyt muutaman käyttökerran jälkeen voin vakuuttaa ettei ollut turha ostos, vaan pesuri on aivan loistava
Re: Painepesurit
Eiköhän tuo ole kelvollinen pesuri, vaikkakin letku saisi olla ainakin sen 10m, ettei mutta tuollakin pärjännee, jollei ole sellanen kova syherölle menevä.Kinnunen1 kirjoitti:Hei,
Se olisi painepesurin hankinta eessä. Budjetti olisi n.300€, mutta mitä sillä tällä hetkellä saa?
Tätä olen ajatellut http://www.cityclean.fi/PublishedServic ... e=11813130" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Onko hyvä kone vai onko tuossa hintaluokassa joku vieläkin parempi hinta/laatu suhteeltaan?
Letkukela tuossa mukava lisä, koska muuten se aina on edessä jossakin tilanteessa.
Tietenkin jos halvemmassa hintaluokassa on joitakin samanlaisia, koska auton aina kuitenki pesen käsin ja painepesuria käytän vain huuhteluun, mutta saisi siinä kuitenkin sen verran olla tehoa, että se irroittaa hiekan ja kovemmin kiinni olevan lian huuhdellessa.
Ja ulkomailta en haluaisi laitetta lähteä tilailemmaan.
Kiitokset vastauksista jo etukäteen.
Muuta hyvä mies samalla pesumetodejasi ja käytä painepesuria siihen kaikkein tärkeimpään, eli esipesuun, että saat mahdollisimman paljon hiekkaa ja sontaa pois ennen mekaanista pesua.
Re: Painepesurit
Mitäs näitä muita nyt olisi tuossa hintaluokassa? Kun itse en näistä niin vielä tiedä? Missä olisi tuo pidempi letku?
Re: Painepesurit
Nosta budjetti tuohon vajaaseen 400€ ja tilaile netistä (ei se niin kauheaa ole). Yllä linkki kränzle 10/122 ja aivan loistava vehje! Letkukelaa ei tosin ole..
Edistyminen --> Step 1 - Step 2 - Step 3
-
hattiwatti
- Viestit: 530
- Liittynyt: Ke Marras 17, 2010 7:26 pm
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Painepesurit
Tarttu mukaan Vesan puodista tämmönen terassipesuri Nilfiskiin pari viikkoa sitten. Ei ole vielä ehtinyt testailemaan, mutta pakko se oli ottaa kun maksoi 10€ 
Re: Painepesurit
Onks joku bongaillu Cleniä tai Nilfiskiä tarjouksessa pk-seudulla?
Pitäis joku halpa hommata tallille pikaisesti.. Eikä tarvii sanoa että osta kränzle, ostettais jos olis mahdollista
Pitäis joku halpa hommata tallille pikaisesti.. Eikä tarvii sanoa että osta kränzle, ostettais jos olis mahdollista
E53 X5 3.0D
Re: Painepesurit
Piti kerätä testidataa ennen kuin kykenin vastaamaan tähän. Ei tee ainakaan minun yksilöni tuota lurausta. Olen testannut tuon Bilt-Hamberin AF:lla, Auto Finesse Avalanche:lla, Valet Pron Advanced Neutral Snow Foam:lla ja Chemical Guys Maxi Suds II:lla. Kun lancen laittaa ensimmäisen kerran tulille niin silloin tuli satunnaisesti tuollainen löysempi luraus (:D), kun lance haki hetken painetta (pitäisi olettavasti vaihtaa isompi suutin lanceen). Mutta, kun vaahdotus oli aloitettu niin silloin ei tuota lurausta tullut, kun välillä lopetti vaahdotuksen ja hetken kuluttua aloitti uudelleen.Urran kirjoitti:
Siitä jatkaenkin, en vastannut TKe_n kysymykseen aiheesta aiemmin. Mielestäni jos laitteessa on TS (Kränzlellä lisävarusteena, melkein kaikki muut painepesurit vakiovarusteena) niin esim. autoa foamatessa jos päästät liipasimen kesken vaahdotuksen niin uudelleen liipasinta painettaessa välissä vaahtoa lurahtaa löysänä pintaan -> se kohta valuu nopeammin kuivaksi. Tän on todennut ainakin usempi, joka käyttää normaalisti KäKeä ja Nilfiskiä. Tää ei ehkä kaikille ole niin tärkeä mutta mä uskon että ainetta säästyy kovastikkin vs. ilman. Ainakin jos verrataan esim. pesua per pönttö AF:aa.
Re: Painepesurit
Nyt heitetään tälläinen kaamea provo kehiin: vaikuttaako painepesuri oikeasti merkittävästi pesutehoon? Itellä käytössä joku ~100-150€ Nilfisk Alto, enkä oo todennut että auto olisi likaisempi kuin aiemmin käytössä olleella ~1500€ Glenillä.. Toki varmaan pesutiheys vaikuttaa asiaan tällei kesäpesuissa, kun kerran viikkoon pesen. Talvella käytössä sitten voimavirta-Kärscher mitä pitää kaksin käsin komentaa 
Re: Painepesurit
Tänään pesin töissä työauton ja olihan siinä työtä verrattuna oman auton pesuun. Autossa ei ole vahaa ja keulassa runsaasti hyttysten verta. Vaikka on kuinka kuumavesipesuri, jossa tehoa niin silti oli homma saada keula ja koko auto puhtaaksi. Pinelinellä ja rekkapesuharjalla sai tehdä kovasti töitä, että sai edes jotain aikaan ja puoli tuntia silti meni vaikken kuivannut autoa. Joten ei auta vaikka olis millanen pesuri, jollei pinta ole vahassa ja pesut tyyliin kuukaden välein niin helpommin pesen oman auton ihan valovirtapesurilla ja kintaalla ja kuivaankin vielä puoleen tuntiin. Totesinkin sinä,että oman auton kun pesen niin kädet on pesun jälkeen puhtaat mutta töissä puhtaat kädet oli pesun jälkeen likaiset. 
Re: Painepesurit
http://www.clen.fi/fi_clen_item_56.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Itselläni on tuollainen pesuri käytössä. Paljonkohan tuosta kestää ruuvata lämpöä ettei ala mitään vaurioita tulemaan autoon? 140-asteista tuosta saa pihalle. Nyt olen pessyt jollain 60-asteisella.
Itselläni on tuollainen pesuri käytössä. Paljonkohan tuosta kestää ruuvata lämpöä ettei ala mitään vaurioita tulemaan autoon? 140-asteista tuosta saa pihalle. Nyt olen pessyt jollain 60-asteisella.