Mitäs sitä kunnon kinnaslainen juhannuksena tekisi muuta kun kihnuttelisi toisten autoja.
Luulin ensin että kyseessä olisi perus myllytys mutta paljastui että autoa oli joku 30v ammatikseen maalaillut mestari hieman paikkaillut. Takakaaret ja osa takaluukusta ja ovien alalaidoista olivat aivan matat, ja konepeltiin oli ilmeisesti lentänyt valkoista maalia mitä oli yritetty pyyhkiä pois. Hiukan erilainen projekti siis. Mitään täydellisyyttä ei ollut tarkoitus hakea vaan korjailla maalarin jälkiä sekä saada muuallekin kiiltoa pintaan.
Lähtötilanne:



Lancella AS40 Tehopesu pintaan:

Kinnastelin Fairylla, tein pienpoistot ym putsit ja siirryin tutkailemaan pintaa.
Takakaari:

Konepellin pyyhintäjäljet:

Takaumpio:

Lisää takakaarta:

Takaluukun reuna:

Vesihionta ensin käsin P1000, sitten P1000 ja P2000 DAS:lla vesissä:

Hiottuna:

Flexipadsin karvan ja Scholl S3 Goldin jälkeen:

Toinen takakaari saman kohtelun jäljiltä:

Loppuauton ajoin FP karvalla ja Scholl S3G:llä, perään sininen Hex ja Britemax Black Max. Täytyy taas hehkuttaa Britemaxia, naurettavan helppo työstää, jättää hienon pinnan ja lähtee lähes puhaltamalla pois. Pintaan suihkin lopuksi Dodo Red Mist Tropicalin koska tämä oli "myyntifiksi".
Taas suunnittelin ikuistavani joka vaiheen tarkasti mutta niin vaan jäi kamera hyllylle ja siirrytään loppukuviin. Näitä riittää, koittakaa kestää:










Sori tää meni jo herkistelyksi.
Naiskatsojille paljasta pintaa:

Tänään päätin vielä putsailla sisustaa vaikkei siitä ollut puhetta. Penkit kissasaippualla, tekstiiliosat vaahdolla ja pintojen pyyhintä + 303 Aerospace:





Kaverikuva:


Over and out!
-Ville