Lakkabensiini ja tärpätti toimivat pienpoistossa toki mutta kokeile ensin johonkin huomaamattomaan paikkaan ettei aiheuta mitään vahinkoa pintaan kun muovipinta on aika lailla herkempi kuin lakattu peltipintä. Samaten nuo on sen verran myrkkyjä että kun olet liuottanut pikitahraa pois niin samantien pesu perään, mielellään liuottimella että varmasti poistaa tärpättijäämät pinnasta. Oikeat pienpoistoaineet on kumminkin huomattavasti käyttäjäystävällisempiä sekä tehokkaampiakin.mkk kirjoitti:Voiko lakkabensiiniä tai tärpättiä käyttää piki- ja likatäplien poistamiseen?
- Vaikka mopoauto on vain reilun vuoden vanha niin mustassa katossa näkyy pyörrejälkiä. Onko ainoa keino myllyttää jollain hioma-aineella vai toimisko kliineri tähän? Mikä olisi sopiva aine muuten täysin uudenveroiselle maalipinnalle, en uskalla alkaa ihan omin neuvoin pilaamaankaan, ja miten aineet toimii kun pinta on läpivärjättyä muovia? Samalla varmaan voisi käsitellä muutkin pinnat katon lisäksi vaikka valkoisesta pinnasta ei pesunaarmuja oikein erotakaan.
- Tämän "hionta"-käsittelyn jälkeenkö voi tehdä normaalin vahauksen esim. Autoglymin punaisella?
Eli tiivistettynä neuvot peruspesun jälkeisistä vaiheista olisi paikallaan.
Budjetti ei ole rajaton, joten melko tavallisilla (ja muutamilla) aineilla pitäisi pärjätä, myllytyskoneena on perus motonetin halpis ja sillä pitäisi pärjätä jos ei muita vaihtoehtoja ole.
Kysymyksiä on paljon ja varmasti tyhmiäkin, mutta hyvä jos joku viitsii vastata.
Pyörrejälkien poistoon on myllytys oikeastaan ainoa vaihtoehto, piilottaminen esim Autoglymin punaisella on vaihtoehto myöskin mutta aina se huonompi vaihtoehto. Muovipinnan myllytyksestä löytynee juttua mutta mie ainaki suosittelen että mahdollisimman hellällä combolla aloittaa ja erittäin varovaisesti työstää, muovi kun lämpenee herkemmin kuin pelti.
-Muistathan että Autoglymin punaista ei voi käyttää "normaaliin vahaukseen" vaan kyseessä on oikeastaan All-In-One aine eli se puhdistaa, kiillottaa ja suojaa mutta sen tarjoama suoja on aika olematon, lähinnä pesun tai kaksi. Fillereitä se sisältää reilusti joten peittää pesunaarmuja aika mukavasti (tämä uusi versio muuten häviää peittävyydessä vanhalle). Eli Glymin punaista jos laitat niin laita jokin "oikea" vaha siihen päälle.
Tuolla koneella (jos rotary/rälläkkämalli) pääsee hyvin alkuun, siihen vaan sopiva talla ja pari kolme laikkaa, vaikkapa Meguiar´sin Ultimate Compound aineeksi ja purkki jotain hyvää vahaa, voit samalla unohtaa sen Autoglymin punaisenkin joten budjektista vapautuu euroja.