Paineruiskut

Liuottimet, foamit, shampoot, kintaat, kuivaus
JTG
Viestit: 44
Liittynyt: To Heinä 26, 2012 10:55 pm

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja JTG » To Joulu 13, 2012 1:55 pm

Tiippuu paljon auton koostakin, mutta mulle ton about 5 metrisen farkun pesemiseen menee se kaksi kannullista helposti. Jos samalla pesee matot ym, niin ei riitä sekään.

Avatar
pellepoliisi
Viestit: 715
Liittynyt: To Elo 09, 2012 7:13 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja pellepoliisi » To Joulu 13, 2012 2:07 pm

Mulle riittää pikkusen alle 2L autofoamin seos erittäin hyvin. Eipä toi käppyrä iso ole. Kaikkialle reilu kerros ja takapäähän ja kylkiin kaks reilua kerrosta tosta riittää.
1.5L shampooseosta riittää vallanhelposti kinnasteluun, aina saa vähä "ylimääräistä" suihkia pintaa, että kaikki menee pullosta.

Avatar
DNF
Viestit: 256
Liittynyt: Pe Syys 28, 2012 4:12 pm
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja DNF » To Joulu 13, 2012 2:41 pm

Saahan sitä ainetta menemään jos just pyöränkaaria myöten käy paikat läpi. Itse en pumppupullolla kaarien sisäreunoja sumuta, samoten vanteet vaan päällisin puolin (märäksi). Tähän saakka olen tehnyt siten, että ensin laakapinnat, jonka jälkeen muut pinnat. Sitten loput aineet kylkien alaosiin ja takamukseen eli yleensä likaisimpiin kohtiin.

Jokainen tyylillään.
Urran kirjoitti: Elämä oli paljon helpompaa silloin kun ei tiennyt mikä on mikronaarmu tai hologrammi maalissa

jageH
Viestit: 34
Liittynyt: Ti Joulu 04, 2012 2:04 pm
Paikkakunta: espoo

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja jageH » Pe Joulu 14, 2012 12:21 am

Taidan ostaa tuon pienemmän ja tehdä tarvittaessa vaikka useamman pesuliuoksen ja pumppailla useammin. Jos alkaa tökkimään niin ostaa sitten tuon isomman kaveriksi :)

JaniH
Viestit: 1733
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 8:47 am
Paikkakunta: Eura

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja JaniH » Ma Joulu 17, 2012 6:47 pm

Ittelä ko on 2 litran pullo niin riittää suht hyvin normaalikokoiseen autoon mutta ko mulla on tuo tila-auto niin siihen ei tahdo riittää kuin kevyeen huntuun...
Jos Jumala kulkisi keskuudessamme niin hänkin käyttäisi Meguiar'sia

Antti O
Viestit: 1065
Liittynyt: Ma Kesä 28, 2010 2:54 pm
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Antti O » Ti Joulu 18, 2012 8:05 am

Eilen tuli taas raahattua tota bilteman keltaista 10l ruiskua matkassa. Kyllä se on melko ärsyttävä roudata ti-hallissa mukana kun se on täynnä. Melkein ainut missä sen saa pysymään paikallaan on etu ja takapenkkien väliin kiilaamalla.

Yhdellä pumppauskerralla tollasen pienen auton ainakin hyvin suihkuttelee, 2 litraa liuosta menee kerralla.

Wolfie
Viestit: 2751
Liittynyt: Ke Touko 12, 2010 7:12 pm

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Wolfie » Ti Joulu 18, 2012 10:27 am

Mä harvemmin edes täytän tommosta isoa kannua täyteen. Yleensä teen sinne vaan parista neljään litraan seoksen, helpompi kantaa mukana ja mukavampi pyöriä ayton ympärikin :)

Juuzo
Viestit: 723
Liittynyt: La Elo 20, 2011 10:09 am
Paikkakunta: Lahti

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Juuzo » Ti Joulu 18, 2012 11:07 am

Ja pienemmällä täyttömäärällä kannuun mahtuu enemmän ilmaa eli yhellä pumppauskerralla pystyy kiertämää auton kahtee kertaa vaivatta.

Avatar
fosa
Viestit: 63
Liittynyt: Su Loka 14, 2012 12:10 pm
Paikkakunta: Oulu

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja fosa » Ti Tammi 08, 2013 6:44 pm

Joulun aikoihin tuli Biltemasta ostettua oranssi 1,5l käsipaineruisku messinkisuuttimella kun hintaa oli vain 3,99e!
Hyvin toimii, kunhan kannun kierteet tiivisti PTFE-teipillä jota löytyi omasta takaa, muuten ei tahtonut saada painetta tarpeeksi kun enimmät vuoti pihalle.

Avatar
hanta
Viestit: 82
Liittynyt: To Kesä 07, 2012 9:58 am
Paikkakunta: Tampere

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja hanta » Ti Tammi 08, 2013 7:45 pm

fosa kirjoitti:Joulun aikoihin tuli Biltemasta ostettua oranssi 1,5l käsipaineruisku messinkisuuttimella kun hintaa oli vain 3,99e!
Hyvin toimii, kunhan kannun kierteet tiivisti PTFE-teipillä jota löytyi omasta takaa, muuten ei tahtonut saada painetta tarpeeksi kun enimmät vuoti pihalle.
Itellä käytössä sama kannu, nyt alkanut vuotaa juurikin noista keirteistään. Ilmeisesti se "korkissa" oleva kumitiiviste alkaa antautua. Hintaansa nähden kuitenkin loistava vekotin.

Juha U
Viestit: 4653
Liittynyt: Ti Syys 13, 2011 8:24 pm

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Juha U » Ti Tammi 08, 2013 8:24 pm

Itse sain viimein viikonloppuna testattua Kung´sin 2 litran pumppupullon ja tuo ainakin toimi hyvin ti-hallissa ku Avalancea tuolla sumutin. Eihän tuo vaahtoa tee ku ei ole mitään verkkoa laitettu mutta pesuaine tuli hyvin. Yhden kerran jälkeen ei vuotanut mistään. On se jännä,että Tuo Biltema ei saa edelleenkään kunnollisia pulloja jotka kestäisivät käyttöä. Itse tuli -04 hankittua Bilteman pullo ja ei se kovin pitkään kestänyt, kun se alkoi vuotamaan. En ole sen jälkeen noita ostanut. Sen sijaan Wurthin puna/valkeat ovat kestäneet kovassakin käytössä hyvin. Tosin noiden hinnalla saa Biltemasta sylillisen pulloja :D

Avatar
Mazza
Viestit: 465
Liittynyt: La Tammi 12, 2013 6:30 pm
Paikkakunta: Oulu

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Mazza » Ti Helmi 05, 2013 5:19 pm

Onkos kellään tarkempia kuvia tai mittoja Gloria Foam Masterin suuttimesta? Tarttis jotain vaahdotinta kehittää Bilteman isoon ruiskuun,, kun tuntuu viileässä hallissakin kuivahtavan AF liian nopeasti pintaan. Tuo Foam Masterin vaahdotus on kyllä täysin omaa luokkaansa muihin paineruiskuihin verrattuna.

fibolt
Viestit: 732
Liittynyt: La Maalis 12, 2011 5:34 pm
Paikkakunta: Helsinki/Vantaa/Suomenniemi

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja fibolt » Ti Helmi 05, 2013 9:39 pm

Pohjasta vuotanut Puuilon painekannu vaihdettu uuteen ja uusi alkoi vuotamaan kaulan saumasta.. Gloria on se oikea merkki! ;)
Kaivoksela "Detailing" Autotalo - Tunteella ja Taidolla

Viltsu
Viestit: 979
Liittynyt: Ke Elo 03, 2011 4:01 pm
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Viltsu » Ti Helmi 05, 2013 10:18 pm

Mazza kirjoitti:Onkos kellään tarkempia kuvia tai mittoja Gloria Foam Masterin suuttimesta? Tarttis jotain vaahdotinta kehittää Bilteman isoon ruiskuun,, kun tuntuu viileässä hallissakin kuivahtavan AF liian nopeasti pintaan. Tuo Foam Masterin vaahdotus on kyllä täysin omaa luokkaansa muihin paineruiskuihin verrattuna.
Se ei ole pelkästään se suutin osa mikä vaahdon tuottaa. Jos olisi, niin noitahan saisi aika halvalla. Mulla on muutama vastaava vaahdotin (litran epoca) ja niistä räjäytyskuvat. Aikasta monta nippeliä näyttää olevan..
Paras noista vaahdottimista olisi Birchmeierin pullo. Hinta vain on aika suolainen...

Avatar
Mazza
Viestit: 465
Liittynyt: La Tammi 12, 2013 6:30 pm
Paikkakunta: Oulu

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Mazza » Ti Helmi 05, 2013 11:38 pm

Tuli vähän testailtua tuossa paria suutinkokeilua, mutta niillä en saanut mitään vaahtoa aikaiseksi, ainoastaan epämääräistä roisketta. Paras tulos tuli, kun laitoin imuputken ja läpiviennin liitoksen väliin sähköjohdonpätkän, niin sai sopivasti ilmaa sieltä. Kokeilin myös kahdella johdolla, en osaa sanoa kummalla oli parempaa. Taidan porailla imuletkuun useampia millisiä reikiä vierekkäin, ja päälle sopivaa kumiletkua, niin saa säätää ilmamäärää sopivaksi tilanteen mukaan. Tokikaan mitään kunnon vaahtoa ei vielä tullu, mutta semmosta, että vessan peiliin kun suihki niin pientä vaahtoamista oli havaittavissa vielä parin minuutin päästä. Jatketaan kokeiluja...

(AF ottaa kyllä henkeen, kun pienessä vessassa suihkuttelee :D )

Avatar
pellepoliisi
Viestit: 715
Liittynyt: To Elo 09, 2012 7:13 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja pellepoliisi » Ke Helmi 06, 2013 9:04 am

Mazza kirjoitti: Tarttis jotain vaahdotinta kehittää Bilteman isoon ruiskuun,, kun tuntuu viileässä hallissakin kuivahtavan AF liian nopeasti pintaan.
Käytätkö 8% seosta painepullosta? Tohon nopeaan kuivumiseen voisi auttaa vähän vahvempi seos, esim. 10%. Pitäisi olla vielä vahaturvallinen tuolla seoksella.

pude
Viestit: 162
Liittynyt: To Joulu 29, 2011 4:48 pm
Paikkakunta: Röykkä

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja pude » Ke Helmi 06, 2013 11:36 am

Mazza kirjoitti:Tuli vähän testailtua tuossa paria suutinkokeilua, mutta niillä en saanut mitään vaahtoa aikaiseksi, ainoastaan epämääräistä roisketta. Paras tulos tuli, kun laitoin imuputken ja läpiviennin liitoksen väliin sähköjohdonpätkän, niin sai sopivasti ilmaa sieltä. Kokeilin myös kahdella johdolla, en osaa sanoa kummalla oli parempaa. Taidan porailla imuletkuun useampia millisiä reikiä vierekkäin, ja päälle sopivaa kumiletkua, niin saa säätää ilmamäärää sopivaksi tilanteen mukaan. Tokikaan mitään kunnon vaahtoa ei vielä tullu, mutta semmosta, että vessan peiliin kun suihki niin pientä vaahtoamista oli havaittavissa vielä parin minuutin päästä. Jatketaan kokeiluja...

(AF ottaa kyllä henkeen, kun pienessä vessassa suihkuttelee :D )
Laitas kuvaa tosta sumutin virityksestä voipi kiinnostaa muitakin

Monkey
Viestit: 41
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2012 11:13 am
Paikkakunta: Hki

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Monkey » Pe Helmi 15, 2013 1:59 pm

Lähteekös tuo BH:n AF kuinka helposti pinnasta pelkällä letkulla? Eli ajatuksena ois ruiskia paineruiskupullosta AF:t ja huhdella letkulla, kun ei kyseisessä paikassa ole painepesuria, mutta lähteekö nuo AF:t pelkällä letkulla?

Avatar
pellepoliisi
Viestit: 715
Liittynyt: To Elo 09, 2012 7:13 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja pellepoliisi » Pe Helmi 15, 2013 2:15 pm

Oma mutuilu olisi, että vaikeeta siitä ainakin tulisi. IMO af saa tehokkaallakin painepesurilla vähän pidempää huuhdella, siinä varmaa osasyy tehoon? Ei ole kyllä kertaakaan tullut kokeiltua, niin en sitten tiedä. :?

Avatar
Mazza
Viestit: 465
Liittynyt: La Tammi 12, 2013 6:30 pm
Paikkakunta: Oulu

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Mazza » Pe Helmi 15, 2013 2:41 pm

Ainakin ämpärihuuhtelu jätti ainetta pintaan, mutta silti hyvin se liuotti likaa pois.

Monkey
Viestit: 41
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2012 11:13 am
Paikkakunta: Hki

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Monkey » Pe Helmi 15, 2013 2:54 pm

Kiitoksia vastauksista. Tuolla autofoam topicissa oli joku myös kokeillut, ei tosin ollut sen enempää kommenttia. Aattelin nyt joka tapauksessa kokeilla.. Raportoin operaation jälkeen kuinka kävi :)

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja sonikk » Pe Helmi 15, 2013 3:24 pm

Saatko siihen letkuun mitään suutinta?

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Urran » Pe Helmi 15, 2013 3:36 pm

Juu siis letku itessään voi olla aika masentava mutta mitä kapeemmaks ja terävämmäks suutin tekee viuhkan esim. tommosessa puutarhapistoolissa, niin se voi oikeesti olla yllättävänkin kova paine. Esim. Kärcherin tommosessa kahvassa on oikeesti aika kova paine jo verkoston 4bar kanssa.
Vain YKSI LSP!

Monkey
Viestit: 41
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2012 11:13 am
Paikkakunta: Hki

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Monkey » Pe Helmi 15, 2013 9:53 pm

Ei ollut mitään suutinta, mutta letkun suuta painamalla sai jonkinmoisen ruiskun aikaiseksi. Ajallisesti meni pitempään, kuin painepesurin kanssa, mutta kyllä näköjään letkullakin saa AF:n pois pinnasta. Pitää vaan olla malttia siinä huuhtelun kanssa. Varmasti vielä helpottuisi jollain puutarhasuuttimella.

Avatar
Dani
Viestit: 5737
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 8:02 pm
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Paineruiskut

Viesti Kirjoittaja Dani » Pe Helmi 15, 2013 10:05 pm

Biltemasta käyt hakemassa moisen, jompi kumpi, muovinen (sininen) 4,29€ ja metallinen (musta) 8,99€.

Kuva

Kuva
"The beginning is always difficult, in the end stands the thank."

Vastaa Viestiin