Kaverin perus mustaa Coupe Bemaria oli siis tarkoitus fiksata kuntoon.. Pesun jälkeen pinta ei näyttänyt edes pahalle. Vain pientä pyörrrettä ja muutamia isoja skraduja.. Laikkoina apuna Flexipadin karva sekä sonuksen 1-4. Aineina Wolfin 1-6 sekä menzernan PO 203 S..
Ensin yritin konepeltiin sonuksen SFX2:lla sekä wolfin 4:lla. Parin vedon jälkeen pinta oli niin kuuma, että hehkui kuumuutta.
No, kun mikään ei tuntunut tepsivän, niin tämä jälkeen White Diamond pintaan ja päälle Finish-wax...
Alkutilanne:




Konepellistä tuli vesihiottua jonkun fiksarin täpläämiä kiveniskuja piiloon..

Karvan jälkeen konepeltiä:

Karvankin jälkeen harmautta havaittavissa..


Välipesun jälkeen vaahtomuovilla. Peilaukset on muikeat, mutta pinta todellisuudessa aivan per***tä

Kuten tästä kuvasta näkee, kun katsoo halogenin kohtaa kyljestä... Ei toisen vaiheen jälkeen tämmöistä saisi olla... Mutta ku ne lämmöt

Tässä näkyy salamalla otettu 3-stepin jälkeen...

Naarmua Perkele
Peilaa kyllä silti kivasti

Ja pihalle katselemaan ja kiroilemaan kun homma näennäisesti valmis..


ja sieltä näkyy se todellisuus


Jos otti karkeampaa yhdistelmää, niin naarmut näytti vain pahenevan, ja hieno joko ei purrut tarpeeksi, tai teki vaan entistä enemmän ja lisää nuita naarmuja
Vaikka mitä yritti (ja voin vakuuttaa että melkein kaikkea tuli yritettyä) nii ei tuntunut saanut primaa tuosta pinnasta.. Pinta säikähti vaahtomuovilaikkaa kun vaan näkikin sen ja seurauksena lämpöjen todella nopea nousu ja aineen paakkuuntuminen. Oli mahdotonta ajaa aineita kunnolla, eikä mikään tuottanut kunnollista lopputulosta.. Ainoa, mikä toimi jotenkin oli karva.. mutta mikään sen jälkeen ei toiminut. Ja viisaammat jo vituttaako topikissa kommentoivat, että pinnassa olisi edellisen omistajan (finnairin liisinki auto) jäljiltä kestopinnoite, joka aiheutti nämä ongelmat..
Olisi pitänyt vaan repiä karvalla reippaasti pintaa pois, että olisi varmasti ollut koko auto ilman pinnoitetta.. Mutta enpä tuota silloin älynnyt
Pitänee tehdä jossain vaiheessa uusiksi paremmilla pohjatiedoilla ja välineillä