Ford MY34 Hot Rod

Käytit siihen aikaa, rahaa, verta, hikeä tai kyyneleitä. Näytä ne muille!!
Avatar
jyrkiboy
Viestit: 365
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2010 10:18 pm

Ford MY34 Hot Rod

Viesti Kirjoittaja jyrkiboy » To Huhti 21, 2011 3:10 pm

Elikä nyt olis tämä vuorossa. Auto on valmistunut minun puolestani tänä aamuna. Kohteena Ford vuosimallia 34 jossa on kokonaan uusittu tekniikka. Speksitkin myöhemmin.

Auto on puoliksi vesihiottu pahimmat appelsiinit ja roskat pois. Tästä tulee video jakoon. Kuvia tulee viikonlopun aikana vasta kun auto on paljastettu ACS:ssä. Kuvia tuli selllainen 150 kpl otettua joten koittakaa kestää.

Esimakua tulevasta ;)
Kuva
Mun nimi on Jyrki

K70
Viestit: 2754
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 8:56 am
Paikkakunta: Kuopio

Re: Ford MY34 Hot Rod

Viesti Kirjoittaja K70 » To Huhti 21, 2011 3:12 pm

No helvata...
pitääkö sitä lähteä käymään messukeskuksessa, jos ei malta odotella kuvia ;)

Johto
Viestit: 50
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2011 8:50 am

Re: Ford MY34 Hot Rod

Viesti Kirjoittaja Johto » To Huhti 21, 2011 8:12 pm

Vaikuttaa lupaavalta. Jyrkiboyn jutut kuvineen on kyllä loistavia. Täytyy tutkia messuilla tarkemmin tämän pinnan jälkeä. Tarkoitus olisi käydä messukeskuksessa ihmettelemässä tuolla juuri kiillotetulla bmw:llä :)

Avatar
jyrkiboy
Viestit: 365
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2010 10:18 pm

Re: Ford MY34 Hot Rod

Viesti Kirjoittaja jyrkiboy » Su Huhti 24, 2011 9:39 pm

Ja niitä kuvia nyt

Tästä lähtee
Kuva

vesihionta välineet
Kuva

Kuva

roskat ja appelsiinit pois
Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

kiilloitettuna 3M fast cut+:lla
Kuva

Kuva

ja 3M perfect it se keltakorkkinen
Kuva

ja seuraava paneeli
Kuva

kiilloitettuna
Kuva

valmiina teipatavaksi
Kuva

Kuva

reunat meinaa jäädä siansaparoille jotka on hankala poistaa
Kuva

Kuva

ja siten siirrytään paneelista toiseen
Kuva

siniset luomet
Kuva

söpöä
Kuva

Kuva

paikallisia roskan poistoja
Kuva

katto täynnä applesiinia
Kuva

Kuva

takaluukku
Kuva

kiilloitus suoritettu
Kuva

Kuva

C.Quartzit pintaan
Kuva

Kuva

omistajan kädenjälkeä, pakko kumartaa ja antaa kunnioitusta
Kuva

Kuva

pinnoitettuna ja valmiina näyttelyyn
Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Hauska projekti, kiitos ja kumarrus.

Sitten ne mokat:
- paikalliset vesihionnat meni reisille ja oli pakko korjailla pariinkiin otteeseen. En hionut riittävästi P4000 paperilla ja sitten suurella tohinalla skippasin 3M fast cutin kiilloittamalla 3M perfecttillä. Pinnoituksen jälkeen pinnasta loisti hirveät veshiontajäljet. Onneksi C.Quartz ei ollut vielä kuivunut joten nopeasti 95mm laikka koneeseen ja hieromaan jäljet pois. Näitä oli konepellissä ja toisessa lokasuojassa.
- monessa kohtaa olisi pitänyt käytää P2000 paperia mutta otin rauhallisemmin koska pinta oli hyvin pehmeä. Käytin enimäkseen vain P3000 ja P4000 vesihiomapaperia.

Video tulossa kunhan ensin vähän lyhennän sitä.
Mun nimi on Jyrki

Avatar
Antto-
Viestit: 296
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 9:12 pm
Paikkakunta: Kerava

Re: Ford MY34 Hot Rod

Viesti Kirjoittaja Antto- » Su Huhti 24, 2011 10:43 pm

Loistavaa jälkeä, kuten aina. On siin ainaki erilainen myllytyskohde :)

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Ford MY34 Hot Rod

Viesti Kirjoittaja Urran » Ti Huhti 26, 2011 11:21 am

On kyllä hienon erilainen mylläysprojekti. Näitä lisää. Itsee on kovasti myös himottanut toi aplarin hionta mut pelottaa niin kovasti :)
Vain YKSI LSP!

Avatar
jyrkiboy
Viestit: 365
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2010 10:18 pm

Re: Ford MY34 Hot Rod

Viesti Kirjoittaja jyrkiboy » Ke Huhti 27, 2011 9:39 pm

Urran kirjoitti:On kyllä hienon erilainen mylläysprojekti. Näitä lisää. Itsee on kovasti myös himottanut toi aplarin hionta mut pelottaa niin kovasti :)
Älä aplaria pelkää. Ole vain tarkkana että veistät vuoren huiput pois ei yhtään enempää, silloin jää tasainen pinta ja maalia riittävästi tuleville sukupolville. Eilen juuri puristin appelsiinimehua oranssista Kadetista ja sitä tuli paljon. Sorry ei kuvia, aika ei antanut periksi.
Mun nimi on Jyrki

Garash
Viestit: 23
Liittynyt: Ke Elo 18, 2010 1:01 pm
Paikkakunta: Joensuu

Re: Ford MY34 Hot Rod

Viesti Kirjoittaja Garash » To Huhti 28, 2011 11:29 am

Näyttää kyl hyvältä, kahvitki kerkes jäähtyy kuppiin kun jäi kuvia katteelee :o
Ite pitäs sama homma suorittaa aplarien osilta, mitä laikkoja käytit ja millä aineilla? Joskus Fareclalla ja vaahtomuovilaikalla leikkineenä, ei kyllä ihan noin hyvän näköstä jälkeä saatu aikaan :lol:

Avatar
jyrkiboy
Viestit: 365
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2010 10:18 pm

Re: Ford MY34 Hot Rod

Viesti Kirjoittaja jyrkiboy » To Huhti 28, 2011 2:53 pm

Hionnat normalisti P3000 -> P4000. Sen jälkeen kevyesti leikkaava laikka ja 3M Fast cut +, seuraavaksi kiilloituslaikka sekä 3M perfect it (keltainen korkki). Loppu viimeisteltiin sinisellä viimeistelylaikalla ja 3M hologrammin poistajalla (sininen korkki).

Sopivasti nopeutta ja oikea aika kullekkin työvaiheelle ja homma on siinä. Tässä autossa on viikon vanha maalipinta se oli pehmeää kuin margariini eli toodella helppo työstää.
Mun nimi on Jyrki

Vastaa Viestiin