Sivu 1/1

Paras akku?

Lähetetty: Su Helmi 05, 2012 2:55 pm
Kirjoittaja Osgard
Mikähän ois paras mahollinen akku autoon. Tommosta 50ah red toppia katellu, hintaa vaan aika suolasesti mut jos sen kestää mitä lupaa ni ei mahottoman kallis.

Re: Paras akku?

Lähetetty: Su Helmi 05, 2012 3:54 pm
Kirjoittaja Tamu
Motorcraft jos jostain löytyy. Mulla oli Fordissa alkuperäinen Motorcrafti, joka alkoi vasta kahdentoista ikävuoden kohdalla esittää heikentymisen merkkejä. Kaverilla samanmoinen Motorcrafti oli pellin alla kymmenisen vuotta.

Myöskään Varta ja Bosch eivät ole huonoja valintoja, mutta aikalailla taas mielipidekysymys varmaankin :)

Re: Paras akku?

Lähetetty: Su Helmi 05, 2012 5:12 pm
Kirjoittaja Capri89
Itellä ollu Tranen akku Eberin kaverina. 4 talvi menossa.

Trane mun mielestä silloin 4 vuotta sitten voitti vissiin TM:n testin.

Re: Paras akku?

Lähetetty: Su Helmi 05, 2012 5:58 pm
Kirjoittaja kikkius
Optima yellow top on hyvä, tai jokin AGM akku.

Re: Paras akku?

Lähetetty: Su Helmi 05, 2012 8:09 pm
Kirjoittaja Urran
Mä komppaan ylempää. Tosin jos tulee kesä autoon ja vielä urheilullinenkin auto niin Odysseyn akut on hinta-laatu suhteeltaan hyviä.

Red Top ei käsittääkseni tykkää jos sen ajaa tyhjäks? Kun taas Yellow top on erityisen hyvä siinä. Voin ja todennäköisesti olenkin väärässä tässä asiassa. Mä en oo ikinä muutenkaa nähny Red Toppia ns. ainoana akkuna. Aina ollu takakontissa "lisä-akkuna" niissä vehkeissä missä oon nähny.

Itse ostin juuri Vartan 60Ah AGM Start & Stop -akun eikä oo harmittanu.

Re: Paras akku?

Lähetetty: Su Helmi 05, 2012 8:45 pm
Kirjoittaja Juha U
Vartan akut ovat kyllä omasta mielestäni hyviä. Aikoinaan Volvoissani oli noita(Volvoakku= varta) 10 vuotias akku toimi kovissa pakkasessa moitteetomasti. Exideä käyttävät paljon trukeissa työmaalla sen hyvän keston takia. Japanilaisten autojen ensiasennusakut ennen vanhaan oli hyviä. Mulla oli Yusa, panasonic ja joku kolmaskin, jonka merkkiä en enää muista noissa japseissa ja olivat tosi kestäviä.

Re: Paras akku?

Lähetetty: Su Helmi 05, 2012 10:26 pm
Kirjoittaja Osgard
Trane joo näyttäny pärjäävän hyvin TM Testeissa useempana vuonna ja hintakin ois oikein maltillinen.

Re: Paras akku?

Lähetetty: Su Helmi 05, 2012 10:52 pm
Kirjoittaja Dani
Mulla tuo Vartan 70Ah AGM Start & Stop ja toimii todella hyvin näillä -25ºC pakkasilla.

Re: Paras akku?

Lähetetty: Ma Helmi 06, 2012 8:43 am
Kirjoittaja Urran
Juha U kirjoitti:Vartan akut ovat kyllä omasta mielestäni hyviä. Aikoinaan Volvoissani oli noita(Volvoakku= varta) 10 vuotias akku toimi kovissa pakkasessa moitteetomasti. Exideä käyttävät paljon trukeissa työmaalla sen hyvän keston takia. Japanilaisten autojen ensiasennusakut ennen vanhaan oli hyviä. Mulla oli Yusa, panasonic ja joku kolmaskin, jonka merkkiä en enää muista noissa japseissa ja olivat tosi kestäviä.
Joo mun edellinen Vartan semmonen perus sininen akku kesti 8 vuotta ja jatkoi toimintaansa uudella omistajalla.

Mitsun OEM akku oli nyt 8 vuotta vanha ja sillä oli rullattu vähän yli 200tkm. Ei se nyt kokonaan antautunu (itseasiassa törkkäsin siihen CTEK:in kiinni viikonlopuks) mut alkoi olemaan "arvelluttava" jos piti lähteä yli 25 asteen pakkasissa.

Re: Paras akku?

Lähetetty: Ma Helmi 06, 2012 2:06 pm
Kirjoittaja Viltsu
Juha U kirjoitti:Vartan akut ovat kyllä omasta mielestäni hyviä. Aikoinaan Volvoissani oli noita(Volvoakku= varta) 10 vuotias akku toimi kovissa pakkasessa moitteetomasti. Exideä käyttävät paljon trukeissa työmaalla sen hyvän keston takia. Japanilaisten autojen ensiasennusakut ennen vanhaan oli hyviä. Mulla oli Yusa, panasonic ja joku kolmaskin, jonka merkkiä en enää muista noissa japseissa ja olivat tosi kestäviä.
Itsellä juuri OEM akku vaihdettu vm-06 Toyotasta Exide premiumiin 85Ah. 6 vuotta jaksoi tuo alkuperäinen pyörittää, kunnes alkoi yskiä.
Mielestäni toimi erittäin hyvin, kun ottaa huomioon etten omista akkulaturia ja lämmitykset tapahtuivat Webaston avulla. En tiedä minkä merkkinen oem akku oli, mutta veikkaisin Boschia?
Uusi akku pääsikin kunnon testeihin näillä pakkasilla. Vkonloppuna piti liikenteeseen lähteä, eikä meinannut käynnistyä. Hyvin Exide jaksoi starttia pyörittää, mutta taisi nafta olla sen verran kohmeessa, että aiheutti ongelmia. Lisää vain puhkua Webastoon ja lähtihän se sitten hetken päästä..