Sivu 1/1

Mitsubishi L200 työkalun siistintää

Lähetetty: Ma Elo 12, 2019 11:06 am
Kirjoittaja samisalami
Tein välissä tuollaisen huomattavasti helpomman ja palkitsevamman puunauksen. Tai olen alkanut tekemään, vielä se vaatisi vähän töitäkin, mutta isoin työ tehtynä.

Kohteena tuollainen Mitsun avolava, kyseinen auto on puhtaasti työkalu, se on siis nähnyt likaa, suolaa, pölyä, mutaa, soraa, ja välillä kaikkea tuota ollut pinnassa hyvän tovinkin. Sen lisäksi kyljet on kuin perunasäkillä hakatut paikka paikoin ja naarmuja sekä ruostetta löytyy. Mutta kaikesta huolimatta on tuollainen masentava näky kun väri on oikein haalistunut ja mattaantunut.

Auto ei ole siis omani, mutta tuumailin appiukolle että kyllä tuo sietäisi edes jonkin asteisen perus siistinnän saada. Koska kyseessä on tuollainen kaiken kokenut työkalu, niin tässä ei lähdetä hakemaan lainkaan mitään esittelypintaa :LOL: tavoite on vain saada pinta puhtaaksi ja palautettua alkuperäinen väri ja sen kautta tehdä tuosta taas melkein auton näköinen kapistus :mrgreen:


Lähtökohta
Lähtökohta
mitsu1 pesemättä muokattu.jpg (265.55 KiB) Katsottu 3117 kertaa
Kivasti väri ja kiilto kadonnut johonkin
Kivasti väri ja kiilto kadonnut johonkin
mitsu apparin ovi pesemättä muokattu.jpg (167.02 KiB) Katsottu 3117 kertaa
isoimmat kurat oli jo hävinneet kaatosateessa XD
isoimmat kurat oli jo hävinneet kaatosateessa XD
mitsu2 pesemättä muokattu.jpg (627.02 KiB) Katsottu 3117 kertaa
"Hauskasti" vain osa paneeleista menettänyt värinsä, osa vieläpä vain osittain.


Ensin tuli tehtyä vaahdotus BH:lla
Tuon jälkeen vanteet bilteman vannepesulla
kyljet pien poistolla ja sen jälkeen vielä perus liuottimella
Isompien sotkujen poiston jälkeen vielä kinnastelu big orangella

Tuota hetken katseltua ja mietittyä mitä tuolle lopulta tekisi, pinnat rujot ja ruostekukkaa kuitenkin jonkin verran. Lopulta päädyin koestamaan schollin s17 jämää ja kaverin lahjoittamia kiinan halpa laikkoja, tuollaisia mitä lie kopioita, paketissa väreinä musta, keltainen ja valkoinen, tuntuu että kaikki ne on enempi vähempi samoja, vain eri väri, oli kuulema halpoja :rolf:
En kyllä noilla lähtisi mitään vakavampi mielistä tekemäänkään, mutta tällaiseen pikaiseen värin palautukseen tuntui toimivan kuitenkin :good:


Apukuskin ovi oli niin masentavan näköinen että päätin aloittaa siitä, mikäli homma natsaa niin tästä saisi hyvän innostuksen
Apukuskin ovi oli niin masentavan näköinen että päätin aloittaa siitä, mikäli homma natsaa niin tästä saisi hyvän innostuksen
apparin ovi puolet muokattu.jpg (150.97 KiB) Katsottu 3117 kertaa


Ja niinhän siinä kävi että tuon oven myötä alkoi tuntumaa siltä ettei tämä pikatyö aivan hukkaan mene, kaikkineen lopulta auton pika mylläykseen meni aikaa pari tuntia, hieman olisi vielä mennyt mutta sade keskeytti työt.
Jäljellä olisi vielä valoraudan ja etupuskurin kiilloitus, sekä väri palauttaa tuohon lavan valokaiteeseen vaikkei se niin paha olekaan kuin itse auto oli.
Ja sitten vielä pitäisi loihtia nuo vanteet jollain puhtaammaksi, on meinaan niin paksu ja kovaan pinttynyt kerros sontaa tuossa oikeassa etuvanteessa että melkein taltan vaatisi :mrgreen:
Vanteet ei lähteneet pelkällä vannepesulla/raudanpoistolla eikä liuottimella.

Mutta kaikenkaikkiaan kohtuu pienellä vaivalla ja ajankäytöllä tuollaisen kauhtuneenkin rujon työkalun saa näyttämään aivan erilaiselta.


melkein valmista1 muokattu.jpg
melkein valmista1 muokattu.jpg (736.38 KiB) Katsottu 3117 kertaa
melkein valmista 3 muokattu.jpg
melkein valmista 3 muokattu.jpg (621.11 KiB) Katsottu 3117 kertaa

Eli tehtyä ja käytettyä
Vaahdotus Bilt Hamberilla
Biltema vannepesu/raudanpoisto
Biltema pienpoisto liuotin
Biltema Kylmärasvanpoisto liuotin
kinnastus Big Orangella pariin kertaan

Koneena MagPro epäkesko :buffer:
Laikkoina jotain random kiinalaikkoja, pehmeitä ja tuntuu siltä ettei mitään tekoa minkään oikeiden laikkojen kanssa. Ei voi suositella :mrgreen:
Aineena Schollin S17

Re: Mitsubishi L200 työkalun siistintää

Lähetetty: Ma Elo 12, 2019 2:39 pm
Kirjoittaja Lowlife
Kyllä kelpaa after kuvia katsella! Hyvää duunia!

Re: Mitsubishi L200 työkalun siistintää

Lähetetty: Ma Elo 12, 2019 2:48 pm
Kirjoittaja samisalami
Kiitos, vaikkakin tämä tuli painettua kevyellä setillä ja aika nopeasti.
Toki vähän se ideakin että tuollaisen rujommankin saa näyttämään fiksummalta, tai että kohtuullista jälkeä voi saada aikaan pienemmälläkin vaivalla joskus, kunhan ei toki odota saavansa virheetöntä tai uutta vastaavaa.

Re: Mitsubishi L200 työkalun siistintää

Lähetetty: Ma Elo 12, 2019 8:29 pm
Kirjoittaja TKe_
Ja tälle numero kaksi kisaan viewtopic.php?f=44&t=5595

Re: Mitsubishi L200 työkalun siistintää

Lähetetty: Ke Elo 14, 2019 9:49 am
Kirjoittaja makelja
Nuo työkaluvehkeet on kivoja kun niissä näkee nopeasti kättensä työn.
Omalla tavallaan myös patinoituneena niissä on charmia.