Sivu 1/1

Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Ti Tammi 03, 2017 1:34 pm
Kirjoittaja aaooee
Kerrostalon lämpimään autohalliympäristöön haussa painetta pumpattava vesiruisku. Tähän mennessä olen saanut pesujen välillä helmoista tienkastelusuolan ravistamalla isosta limupullosta vettä kylkiin. Lopputulos ei kestä silmän käteen ottamista, mutta olen tälleen saanut vkäyrää laskettua tapista alemmas.

Kädessä pidettävä (autossa säilytettävä) 2 litraa olis kiva, jottei reilulla ruiskulla tarvitse alvariinsa täyttää ja pumppaa. Toki pitää olla säädettävä suutin, iso suuaukko, helppo pumppaus, vakaa pystyssä pysyminen lattialla ja muutenkin laatunpeli. Varaosien saatavuus plussaa, samoin liuottimenkesto ja hinta alle 30,-

Onko muita varteen otettavia kuin nämä/näistä kokemusta?
HongKong Volpitech 2l
IKH Alta 2l
Motonet Mesto
Ebay Goizper
Ebay Gloria

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Pe Tammi 06, 2017 3:28 pm
Kirjoittaja Fromi
Mesto on hyvä. Niitä tehdään eri PH arvoille, joten selvitä aineen PH ja valitse oikea pumppupullo.

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Pe Tammi 06, 2017 9:57 pm
Kirjoittaja aaooee
Jos ostaisi halvan hyvältä näyttävän --> eBayn "Volpi".

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: La Tammi 07, 2017 12:03 am
Kirjoittaja pedro
Onko tätä joku kokeillu?

https://youtu.be/AkZ5T5QrgUA" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Su Tammi 08, 2017 6:03 pm
Kirjoittaja aaooee
Kun vettä on sisällä maksimimäärä, paljonko pitää 1,5 litraista pumpata ja pitääkö pumpata uudestaan ennen kuin kannu on tyhjä? Kun suutin on säädetty "ruiskulle" (ei sumulle), kauanko kestää että kannu on tyhjä? Luulisin, että kyljet ja pystyperän saisi ruiskutettua?

Itse en vaahdotusominaisuutta tarvitse, kun teen (vaahto)pesun ihan "kunnon" vehkeillä. Mutta ulkopesupaikka on 15 km päässä, ja kun talvella kyttään pesuajankohdan siihen, että just on alkamassa pakkaset, niin kotiin ajaessa on tie kasteltu suolalla ja toki yleensä muutenkin märkä - vaikka pikkuteitä yrittääkin mahdollisimman paljon kiemurrella. Tällöin saisi pumppuruiskulla autohallissa vielä märän suolapaskan ja muut tuoreet mäihät kyljistä pääpiirteissään pois.

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Su Tammi 08, 2017 11:43 pm
Kirjoittaja myyrä
Siis vettäkö meinasit tuolla ruiskutella? Sanoisin, että unohda. Osta vaikka kastelukannu ja vaikka ONR:llä pesu, jos aivan pakko.

Ja kyllä pienellä pumpulla pitää pumpata. Sanoisin että sellaisen 10 sek välein lisää painetta. Mitä täydempi pullo on, sitä useammin pitää pumpata.
Pesuaineenhan tuolla 1-2L pullolla just ja just levittää pieneen autoon, mutta vaikka biltsun 8 litran ruisku on sata kertaa käytännöllisempi, kun aine ei lopu kesken ja ei tarvitse pumpata kuin sen kerran-kaks.

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2017 6:21 pm
Kirjoittaja aaooee
aaooee kirjoitti:helmoista tienkastelusuolan ravistamalla isosta limupullosta vettä kylkiin.
Vaikeaa kuvitella, että limupullometodi voittaisi pumpun...

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2017 6:59 pm
Kirjoittaja Saippua
Mesto on kyllä tehokkaampi ruisku-asetuksella huuhtelemaan kuin Bilteman isompi pumpattava kannu (joka mulla hajosi, paskat muoviosat näissä kannuissa!) muttei kumpikaan kovin tehokas ole ja Meston kanssa menee ainakin pari pullollista, jos ei kolme? Minulla Mesto ja olen, tapauksesta rippuen, esiruiskuttanut tai -sumuttanut ONR-liuosta (Optimum No Rinse) ennen varsinaista ONR-pesua. Olisi kiva löytää joku tehokkaampi keino mutta kuitenkin sellainen ettei talli kastuisi liikaa (koska tilat eivät optimaaliset).

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2017 7:04 pm
Kirjoittaja aaooee
Hyvä, Saippuan kokemuksella suuntaan Motonetiin.

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin - käsisumutin

Lähetetty: Pe Tammi 20, 2017 10:46 pm
Kirjoittaja aaooee
Päädyin sittenkin pieneen Birchmeieriin, kun rinnakkain Meston kanssa pumppasin. Bm:ssa vähän isompi ja mukavampi kahva ja selvästi helpompi pumppia painetta (johtuisiko paksummasta pumpunvarresta?). Ja noin desin ruiskuttelun välein saa sitä ollakin tekemässä. Minulle turhia: suunnattava suutin sekä toiminta ylösalaisinkin (otin siis imuletkun päästä kolisevan metallipainon veks). Nestepinnan tasoa saa katsoa valkoisesta pullosta kovin tarkkaan nähdäkseen. Paikallisesta puutarhakamakaupasta oli loppu, joten tilasin Saksan Amazonista, kun muutamalla lisähilppeellä sai ilman postikuluja.

Myös Würthia kuulin suositeltavan.

Tällaisista pulloista sitten vain kahvasta kiinni, itse pullo on kuivissa ja pienissä käsissä tosi liukas. Eka tiputus; nyt kansi pysyy enää sopivasti vuoltujen lovetusten kautta nippusiteellä kiinni : (

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Pe Maalis 31, 2017 1:00 am
Kirjoittaja HTK12
pedro kirjoitti:Onko tätä joku kokeillu?

https://youtu.be/AkZ5T5QrgUA" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
On kokeiltu, nämä rimpulat ei kestä edes pientä käyttöä. Ensimmäisen vaihdoin takuuseen kun hajosi muutoman kk jälkeen, toinen kesti todella vähäisellä käytöllä yli takuuajan ja hajosi. Näissä on käytetty vain Surfex, AF ja motox tehopesua, eli mitään hiilivetyä tms. ei ole käytetty. Toimiessaan hyviä, mutta jos tuollainen hajoaa parin tusinan käyttökerran jälkeen, niin ei kyllä voi suositella. Onko kenelläkään kokemuksia tuosta Kungs 2l vaahdottimesta: http://www.autodude.fi/tuote/pesuainevaahdotin_kungs_2l" onclick="window.open(this.href);return false; ? Saako tuolla vaahtoa pintaan ja kestääkö se kevyttä harrastaja käyttöä (kerran viikossa tms.)? Olisi kätevä TI-halliin ottaa mukaan.

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Pe Maalis 31, 2017 3:38 pm
Kirjoittaja Arms
HTK12 kirjoitti:
pedro kirjoitti:Onko tätä joku kokeillu?

https://youtu.be/AkZ5T5QrgUA" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Onko kenelläkään kokemuksia tuosta Kungs 2l vaahdottimesta: http://www.autodude.fi/tuote/pesuainevaahdotin_kungs_2l" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; ? Saako tuolla vaahtoa pintaan ja kestääkö se kevyttä harrastaja käyttöä (kerran viikossa tms.)? Olisi kätevä TI-halliin ottaa mukaan.
On kokemusta tuosta Kungs vaahdottimesta. Yksilö, jota olen joitakin kertoja käyttänyt, ei tykkää, kun siihen laittaa liikaa ainetta sisälle. Jos täytät liikaa (yli maksimi rajan), niin mitään ei tule ulos pumppaamisen jälkeen. En tiedä onko viallinen vai pelkästään käyttäjän ylitäytöstä johtuva asia.

Osta Motonetistä Meston vaahdotin. Tänään ainakin oli 19,90€ myynnissä. Itsellä ollut tuo Mesto vuoden verran käytössä ja toimii hienosti. Noin kerran viikkoon sitä olen käyttänyt.

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: La Huhti 15, 2017 10:30 am
Kirjoittaja jalkkis
Minulla on ollut käytössä Starkista ostettu Parkin 5L paineruisku esipesuaineen (AF) levittämiseen. Nyt (metallinen) suutin vuotaa ohi niin pahasti, että sitä ei oikein voi käyttää. Halpishan tuo on mutta tähän asti se on kuitenkin ajanut asiansa ihan riittävästi ja muilta osin toimii edelleen. Onko mitään järkeä koittaa vaihtaa suuttimen o-rengasta? Auttaako edes? Bilteman ja Motonetin valikoimista ei löydy sopivan kokoista. Muita paikkoja pohjois-Helsingissä? Myykö esim. Tiivistekeskus suoraan kuluttajille tuollaisia yksittäin?

Tai uusi suutinputki / kahva? Motonetti kauppaa: http://www.motonet.fi/fi/tuote/808740/L ... ella-770mm

Tekeekö tommosella mitään? Kahva maksaa tietty saman (tai jo enemmän) kuin koko ruisku aikoinaan... Uusi Mesto 1,5L ei tietysti ole paha investointi mutta 1,5L tilavuus on aika nafti esipesuaineen levitykseen farkku-Passatille. 2L tuppaa menemään kerralla.

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: La Huhti 15, 2017 10:51 pm
Kirjoittaja jalkkis
jalkkis kirjoitti:Minulla on ollut käytössä Starkista ostettu Parkin 5L paineruisku esipesuaineen (AF) levittämiseen. Nyt (metallinen) suutin vuotaa ohi niin pahasti, että sitä ei oikein voi käyttää. Halpishan tuo on mutta tähän asti se on kuitenkin ajanut asiansa ihan riittävästi ja muilta osin toimii edelleen. Onko mitään järkeä koittaa vaihtaa suuttimen o-rengasta? Auttaako edes? Bilteman ja Motonetin valikoimista ei löydy sopivan kokoista. Muita paikkoja pohjois-Helsingissä? Myykö esim. Tiivistekeskus suoraan kuluttajille tuollaisia yksittäin?

Tai uusi suutinputki / kahva? Motonetti kauppaa: http://www.motonet.fi/fi/tuote/808740/L ... ella-770mm

Tekeekö tommosella mitään? Kahva maksaa tietty saman (tai jo enemmän) kuin koko ruisku aikoinaan... Uusi Mesto 1,5L ei tietysti ole paha investointi mutta 1,5L tilavuus on aika nafti esipesuaineen levitykseen farkku-Passatille. 2L tuppaa menemään kerralla.
Itselleni vastaten, eipä taida uudet tiivisteet olla tässä ratkaisu. Tein purkkatiivistyksen ja nyt suutin ei vuoda ohi mutta ritsa se edelleen on. Pitänee laittaa kokonaan uusi puteli. 1,5L Mesto on liian pieni mutta onko kellään kokemusta Meston 5L mallista?

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Su Huhti 16, 2017 7:34 am
Kirjoittaja aaooee
Sivusta seuranneen havaintoja: isällä on ollut 5-litraisia ja nyt taitaa neljäs painesumutin olla menossa. Merkkejä en muista, mutta ensimmäinen taisi olla kallein ja laatumerkki ja nyt näkyy olevan Cocraft. Jokaisen tie on päättynyt noin kolmanteen kesään kahvan tai letkun hajoamiseen. Huolettomalla käytöllä toki mitä muuta voi odottaa(!), mutta edellisen letku oli todella ohkainen eli jo kaupassa olisi pitänyt... Tällä viimeisellä pumppaus on hankalaa enkä ole keksinyt kahvalle kiinnityspaikkaa.

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Su Joulu 10, 2017 10:21 am
Kirjoittaja Juhtuo
Olen ajatellut ostaa 2l pumppupullon autoduden sivuilta, mutta koska mulla on isohko auto(VW Multivan) niin pitäisikö sittenkin käytännöllisyyden vuoksi ostaa isompi vaikka 5l pullo? Kungsilla on sellainen, mutta Kungs valmistaa myös erikseen vaahdottimeksi nimettyä pumppupulloa 2l koossa. Mahtaako 5l sumutinpullo-otsikolla myytävä pullo soveltua vaahdon tekemiseen? Autodudellahan Kungsin 2 litraista myytiin "modattuna" joten sekään ei sellaisenaan taida olla. erinomainen?

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Ke Joulu 20, 2017 6:45 am
Kirjoittaja pedro
Mulla on Kungsin 2 litrainen ja se riittää juuri ja juuri ”tavallisen kokoiseen” henkilöautoon.

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Pe Joulu 29, 2017 11:21 am
Kirjoittaja Juhtuo
Tilasin tällaisen:

https://www.ltt24h.fi/tuote/paineruisku ... 235000727/" onclick="window.open(this.href);return false;

Kun tuote saapui kauppaan huomasin että paketissa lukee vain vesikäyttöön. Osaako täällä joku sanoa voiko tuota kuitenkin käyttää esipesuaineen levittämiseen? Tuotekuvissa kuitenkin näyttää vaahto lentävän.
Vai peruisiko vaan kaupan? :D

Re: Paineruisku - pumppupullo - nestesumutin

Lähetetty: Pe Joulu 29, 2017 1:24 pm
Kirjoittaja samunoz
Jos ei hiilivetylioittimista ole kyse niin pitäis kestää ihan hyvin. Itsellä on tuo 1.5l Marolex ja se on ainakin hyvin kestänyt kun ei jätä aineita muhimaan pesujen väliksi.