Sivu 1/1

Audi B7 light blue

Lähetetty: To Heinä 24, 2014 8:07 am
Kirjoittaja Bdh
Serkun auto ja oli täällä käymässä toiselta paikkakunnalta niin lupasin palauttaa vähän kiiltoa. Kuten kuvista näkyy, suht vähällä pesulla ollut ja ei muutenkaan hirmu autonhoitoaktivismia ole näkyvissä tämän suhteen. Pintaan haluttiin suojaa talvea vasten ja pinnat ennen kaikkea puhtaaksi. Lentoruostetta ja pikeä olikin todella paljon, joten pesuihin meni tavallista enemmän aikaa. Claytäkin joutui pitkästä aikaa käyttämään. Muutamia syviä naarmuja oli, joita sai vähän pyöristeltyä.

Väri antaa hyvin anteeksi ja aika oli rajallinen, joten 1-step oli valittu toimintatavaksi jo heti kättelyssä. Hyllyyn on unohtunut Schollin joku musta "1-step laikkka", joten kokeilin sitä. Konepelti meni #205 ja sillä ja tuli lähes naarmuton ja holoton. Se olikin harhakuvaa, kun konepelti olikin maalattu jälkeenpäin ja muita pintoja paljon pehmeämpi. Muut pinnat sitten samalla laikalla ja #101. Jaksoi hieman viimeistellen ajaa pari overlappia, niin holotonta sai tuollakin. Tosin Leikkaavuutta ei tuohon pintaan kovinkaan saavutettu. Naarmuja jäi, mutta tuossa värissä ne ei juurikaan näy ja kiilto palautui joten ihan ok valinta tähän kohtaan. Aika kapee tuo oma valikoima onkin, joten ei hirveästi ollut erilaisia vaihtoehtoja.

Sisustan lupasin imuroida ja pölyt pyyhkästä. Pintaan sovittiin laitettavaksi Supernatural Infinity, kun sitä vielä mulla on. Kokemuksia siitä ei ole vielä tosin, mutta luotetaan, että se toimii edes jotenkin luvatun mukaisesti. Samalla Tonis:lta tilattiin autofoamia, pesukinnas ja shampoota, joten jatkossa pesujakin ehkä suoritetaan vähän aktiivisemmin.

Pesu:
  • - Esipesu: Motox tehopesu & AF mix
    - Kinnaspesu: 2BM w/ Motox tehopesu
    - Vanteet: brush ja Motox ja Wolfs decon
    - Wolfs decon, TarX, clay
    - Kinnaspesu Motox tehopesu
Kiillotus:

Tulikin jo mainittua yllä...

Ja ennen Infinityä:
  • - Pesu Motox tehopesulla
    - Silicone remover (IPA pyyhinnän riittämättömyydestä ollut puhetta, joten varastin Tonis:lta tätä, pitänee käydä purkki myös omaan hyllyyn)
Viimeistely:
  • - Pinnat & valot & vanteet: Supernatural Infinity
    - Tuulilasi: Nanolex Urban Glass Sealant
    - Kaikki muut lasit: Collinite 915
    - Muoviosat ja konehuone: Aerospace 303 & Wolfs nano trim
Lähtökohta:

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Pesut

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Vaikee väri taas kuvata naarmuja...

Kuva
Kuva
Kuva

Ainakin pari ennen-jälkeen kuvaa

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Sitten rupesin tarkastelee sisustaa vähän paremmin... Eihän sitä nyt voinut tuohon kuntoon jättää. Eli George töihin vielä illan hämärtyessä.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Sitten fiilistelyt loppuun

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

En tiedä miten hyvin muutos välittyy kuvista, mutta livenä lähtökohdan nähneenä yleisilmeen muutos oli todella iso. Tyytyäväinen oli serkku ja tekijäkin, vaikka töiden jälkeen painoin 15.00 --> 00.00.

Re: Audi B7 light blue

Lähetetty: To Heinä 24, 2014 12:54 pm
Kirjoittaja JUMA
Hieno muutos!
"Normi" törkyisestä -> Siistiksi, kiiltäväksi!

Kyllon varmasti taas mukava kilometrejä niellä! :thumb:

Re: Audi B7 light blue

Lähetetty: To Heinä 24, 2014 1:00 pm
Kirjoittaja Hynde
Hienoa työtä ja mukava, että jaksetaan esitellä näitä ei mustiakin yksilöitä... :good:

Re: Audi B7 light blue

Lähetetty: To Heinä 24, 2014 2:10 pm
Kirjoittaja TKe_
Hynde kirjoitti:Hienoa työtä ja mukava, että jaksetaan esitellä näitä ei mustiakin yksilöitä... :good:
Jep, ja lisäksi on mukavaa, että puunaus käsittää konehuoneen käsittelyn myös.

Re: Audi B7 light blue

Lähetetty: To Heinä 24, 2014 4:15 pm
Kirjoittaja Juha U
Hienoa työtä likaiseen kuntoon päässeen autoon. Näyttäis olevan sama laikka millä viimeistelin CC volkkarin viime viikonloppuna, mikäli se on tuo yhdessä kuvassa tuulilasilla oleva laikka. Hyvä tietää et sopii tuollaiseen kevyeen kiillon palautukseen, saattaa viikonloppuna sellainen tulla eteen.

Re: Audi B7 light blue

Lähetetty: To Heinä 24, 2014 10:38 pm
Kirjoittaja Anzafin
Hyvin näyttää 1-step purreen! :good:

- Antti -

Re: Audi B7 light blue

Lähetetty: To Heinä 24, 2014 10:58 pm
Kirjoittaja Manke
Onpas upea muutos siitä mitä oli :)

Re: Audi B7 light blue

Lähetetty: To Heinä 24, 2014 11:31 pm
Kirjoittaja skiri
Huhuh, olipas törkyinen auto niin sisältä kuin ulkoa. Toivottavasti jatkossa jaksaa pitää huolta :thumb:

Mikäs tuo kilkutin on tuossa valokatkaisimen alapuolella? Näkyy tässä kuvassa.

Re: Audi B7 light blue

Lähetetty: To Heinä 24, 2014 11:43 pm
Kirjoittaja Juha U
Polttoainekäyttöisenlämmittimenajastin ?

Re: Audi B7 light blue

Lähetetty: To Heinä 24, 2014 11:45 pm
Kirjoittaja Mipy
Se on webaston kello. Jos sitä tarkoitit.

Re: Audi B7 light blue

Lähetetty: Ma Heinä 28, 2014 1:21 pm
Kirjoittaja Bdh
Kiitos kaikille kehuista! Vähän on tapana tehdä usein "liian hyvää", eli täysin naarmutonta, vaikka tietää, ettei se sellaisena kauaa pysy. Sitten kun tiedostaa tulevat naarmut ja näkee auton vaikka ~vuoden perästä, syö se kovasti motivaatiota tehdä näitä ollenkaan. Onneksi näin käy kuitenkin harvoin. Eli enemmän pyrkii nykyisin keskittymään siihen "asiakkaan" tarpeisiin, jolloin ei tule käytettyä liikaa aikaa sellaiseen autoon, jossa se viimeisten naarmujen poisto ei tee eroa tyytyväisyyteen. Tässä autossa tuo onnistui hyvin: kiilto tuli takaisin vaikka naarmuja vielä jäi, jolloin aikaa jäi puunata tuo sisusta, jolla oli paljon suurempi merkitys lopulliseen tyytyväisyyteen.
Juha U kirjoitti:Hienoa työtä likaiseen kuntoon päässeen autoon. Näyttäis olevan sama laikka millä viimeistelin CC volkkarin viime viikonloppuna, mikäli se on tuo yhdessä kuvassa tuulilasilla oleva laikka. Hyvä tietää et sopii tuollaiseen kevyeen kiillon palautukseen, saattaa viikonloppuna sellainen tulla eteen.
Juurikin se laikka on kyseessä. Tampereen miitissä viime kesänä taisin Shineld:n Antilta kysyä ja kertoi, että soveltuisi hyvin 1-step laikaksi. Kovalle lakalle leikkaavuus on ehkä hieman liian vähäistä 1-step kiillotukseen. Toisaalta holotonta saa myös vähän karkeammallakin tahnalla. Mustat autot tietty asia erikseen.