Sivu 1/1

TESTI: Envy car care - Bubbly Jubbly

Lähetetty: Su Huhti 27, 2014 5:44 pm
Kirjoittaja Syanid
Kävin wolfien ja demonin tallilla ihmettelemässä ja jauhamassa pas... tillia :D Aikani höpistyä sain käteeni tälläisen pienen purkin ja wolfien kertoi sen olevan uutta fomia josta tiesi yhtä vähän kuin minä. Ei varmaankaan uskaltanut testata sitä omaan mersuunsa joten antoi sitä sen takia minulle :P Annoin autoni "likaantua" muutaman päivän ja lähdin hallille testailemaan!

Ainetta pitää siis laimentaa jonkun tuntemattoman määrän verran veteen joten tällä kertaa se oli n. 50ml bubblyjubblyä n. 4dl vettä.Kuva
Tässä vielä muutama kuva auton likaisuudesta. Eipä siinä juuri mitään muuta ollut kuin pölyä.KuvaKuva
Lancesta käänsin kierroksia 1/4 takaisin täydestä tehosta ja annoin palaa.

Muutama kuva heti vaahdoituksen jälkeen (keulassa vähän ohuelti kun painepesuri räki ilmojaan pihalle...):
KuvaKuvaKuvaKuvaKuva

Laitoin kellon käyntiin ja tältä näytti 5min päästä:
KuvaKuvaKuvaKuva

10min jälkeen vaahto näytti jo kuivuneen mutta lähempi tarkastelu kertoi sen vain hävinneen kyljistä, mutta pinta oli edelleen kostea ja liukas. Tottakai jotain pieniä kohtia oli kuivahtanut, mutta ei läheskään kaikkialta. Esimerkiksi katossa ja konepellissä vaahto pysyi ihmeen kauan. Tämän jälkeen huuhdoin auton.
KuvaKuvaKuvaKuva

Huuhdotusta autosta ei tietenkään ole kuvia kun tuli jotain häiriötekijöitä ja jouduin siirtämään autoa.... :(

Havaintoja aineesta: Tuoksuu ihan hubba bubbalta/pinkiltä rullapurkalta. Pysyy pinnassa ainekin tällä seoksella huomattavasti autofoamia pidempään. Netistä kun etsin vähän lisätietoa niin ymmärtääkseni on vahaturvallinen ja ph-neutraali snowfoami. Pesuteholta ainekin tälläisellä lian määrällä mitän omassa autossa oli niin toimii hyvin. Erot varmaan tulee kyllä varmasti esiin kun on todella likainen auto.

Tää nyt oli vähän tämmönen juosten pissity testi mut sainpahan kirjoitella jotain. Kiitos jos jaksoit lukea tänne asti :)

Re: TESTI: Envy car care - Bubbly Jubbly

Lähetetty: Su Huhti 27, 2014 7:42 pm
Kirjoittaja Tonis
500ml tuota testannut ja ei ollut niin hääviä pesuteholtaan kuin lupaa purkissa ja näin ollen en ottanut myyntiin. Painepesurilla huuhtelun tasoa oikeasti suolaisessa autossa vrt autofoam. Toki ph7 ja tuoksu kyllä niin karkki kun olla voi.

Re: TESTI: Envy car care - Bubbly Jubbly

Lähetetty: Su Huhti 27, 2014 7:51 pm
Kirjoittaja Syanid
Tonis kirjoitti:500ml tuota testannut ja ei ollut niin hääviä pesuteholtaan kuin lupaa purkissa ja näin ollen en ottanut myyntiin. Painepesurilla huuhtelun tasoa oikeasti suolaisessa autossa vrt autofoam. Toki ph7 ja tuoksu kyllä niin karkki kun olla voi.
Joo tosiaan ku auto oli noinkin puhdas niin vaikea oli tuosta pesutehosta sanoa oikein mitään. Millä tavalla itse lantrasit sitä kun käytit vai lantrasitko ollenkaan?

Re: TESTI: Envy car care - Bubbly Jubbly

Lähetetty: Su Huhti 27, 2014 8:37 pm
Kirjoittaja Tonis
Ohjeen mukaan ja sitten nostin ihan raakaan saakka.

Re: TESTI: Envy car care - Bubbly Jubbly

Lähetetty: Su Huhti 27, 2014 8:52 pm
Kirjoittaja Wolfie
Mitä ohje sanoi? Mä en nimittäin saanut Nanolexin Florianilta mitään sekotussuhdetta, tyrkkäs vaan pullon kouraan ja sano että piä kivaa :lol: Mistäänpäin meinaa edes löytää netistä lantrausohjetta...

Re: TESTI: Envy car care - Bubbly Jubbly

Lähetetty: Su Huhti 27, 2014 9:15 pm
Kirjoittaja Hynde
Siirsin ketjun toiseen osioon.

Re: TESTI: Envy car care - Bubbly Jubbly

Lähetetty: Su Huhti 27, 2014 10:21 pm
Kirjoittaja Tonis
Olikohan 150-200ml lanceen ja loput vettä.

Tim@envycarcare sanoi: PH of 7 so as close to neutral as possible but feel free to check. Dilute in the lance, so in a foam lance with our hard water I use approx 2cm and make up to 1L with cold water. Approx100ml product.
If you have soft water use less

Re: TESTI: Envy car care - Bubbly Jubbly

Lähetetty: Su Huhti 27, 2014 10:52 pm
Kirjoittaja Wolfie
Eli aika likelle suositeltua oli tuo Syanidin annostelu :smile: hyvä hyvä. Pitää kokeilla johonkin sopivaan uhriin meilläkin jos vaikka videota saatais aiheesta.

Re: TESTI: Envy car care - Bubbly Jubbly

Lähetetty: Su Huhti 27, 2014 11:48 pm
Kirjoittaja Demon
Passatti taitaa olla sopivan likainen tällähetkellä :)