Sivu 1/1

Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Pe Marras 01, 2013 11:34 am
Kirjoittaja Bastard
Edellisenä päivänä valmiiksi saadun 3000km ajetun Audin vastapainoksi piti saada hieman enemmän ajettu Audi kiillotettavaksi ja pinnoitettavaksi. A6 on vuosimallia 2005 ja ollut koko tämän ajan yhdellä omistajalla, jolla Audin mittariin on kertynyt vaivaiset 450 000km. Ja tämä kilometri määrä näkyi maalipinnan ja etenkin vanteiden sekä koristelistojen kunnossa. Maalipinta oli lähempänä mattaa kuin metallihohtoa. Vaikka ulkoisesti Audi oli hieman nuhjuinen niin täytyy sanoa, että kone kävi todella nätisti lähes puoli miljoonaa rullatuksi ja sisusta oli ok kunnossa. Omistajan mukaan tätä yksilöä on huollatettu säännöllisesti Virossa, jossa pojat hoitavat työt mallikkasti koska Audi ei luota sikäläsiin, jolloin valvonta on tiukempaa (faktaa tai fiktiota ;) ).

Työvaiheet ja käytetyt aineet:

1: Esipesu
-Top Secret Foam mix

2: Vanteet
-Autobrite Purple Rain
-Autobrite Just the Tonic

3: Ovenvälit
-Autobrite Just the Tonic
-Autobrite Jaffa Clean

4: Kinnaspesu
-Autobrite Citrus Pearl + Microfiber Madness Incredimitt + 2BM

5: De-Iron, De-Tar, Savestus
-Autobrite Purple Rain
-Autobrite Just the Tonic
-Auto Finesse Clay

6: Kiillotus
-Festool Shinex RAP150
-Rupes LHR21ES BigFoot
-Rupes sininen laikka
-Rupes Zephir
-Scholl Concepts S30+, S3Gold
-Scholl Concepts SOFTouch-karvalaikka, Spider oranssi ja keltainen

7: Välipesu, kuivaus, cleaneri
-Scholl Concepts APC 1:4 + MM Incredimitt
-Microfiber Madness Dry Me Crazy & Waverider
-2xNanolex Paint Cleaner pyyhintä

8: LSP
-Nanolex Professional Paint & Alloy Sealant

9: Muovipinnat
-Nanolex Trim Rejuvenator

11: Renkaat
-Meguiar's Endurance Tyre Gel

Päivän (tai no parin päivän) potilas...

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Foam time.

Kuva

Pesut menivät tutulla kaavalla. Esipesu, kinnaspesu, pienpoisto, raudanpoisto+savestus. Kokeilin tällä kertaa sellaista jippoa, että sumutin Purpla Rain:n pintaan ja annoin vaikuttaa hetken (tältä foorumilta bongasin idean). Tämän jälkeen savestin pinnan suihkutellen pelkkää vettä pinnoille mikäli Purple Rain oli päässyt kuivumaan. Vesi ja Purpe Rain toimivat siis saven liukasteena.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Koristelistat olivat päässeet todella huonoon kuntoon. Suosittelin näiden taippaamista tai uuden ajan varaamista perusteellisempaan käsittelyä varten.

Kuva

50/50 konepellistä. Työstetty Rupes BigFoot:lla käyttäen sinistä laikkaa ja Zephir tahnaa. Tästä yksilöstä oli maalattu konepelti ja lokarit. Uudelleen maalatut pinnat olivat hitusen pehmeämmät kuin Audi:n orginaali lakka.

Kuva

Kuva

Kuva

Lokasuoja ennen.

Kuva

Kuva

Ja parin karvalla vedon jälkeen alkoi näyttämään tältä...

Kuva

Kuva

Jokainen paneeli (pl. konepelti) vedettiin 2-3 kertaa karvalla (kantilla & 2100rpm) ennenkuin naarmut alkoivat poistumaan todenteolla. Tämän jälkeen välisteppi Rupes LHR21ES BigFoot:lla ja Scholl:n keltaisella Spider laikalla, tahnana käytin S3 Gold:ia. Viimeistelyyn käytin samaa konetta, Scholl:n oranssia Spider laikkaa ja S30+ tahnaa. Kuvat ovat ensimmäisen stepin jälkeen otettuja...

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Peräkontin kansi valmiina pesua ja LSP:tä lukuun ottamatta.

Kuva

Myös Flake POP löytyi BigFoot:n, Schollin oranssin Spideri:n ja S30+ tahnan jälkeen.

Kuva

Kuva

Joka paikkaan ei koneella pääse...

Kuva

Loput kuvat valmiista autosta. Valitettavasti aurinko oli pilvien takana ja keli oli muutenkin harmaa.

Kuva

Vettäkin alkoi hieman tihuttamaan.

Kuva

Kuva

Vanteet ja pakoputken päät jäivät viimeistelemättä. Sillä vanteista oli maalit jääneet matkan varrelle ja pakoputken päitä tuskin kukaan on yrittänytkään siistiä. Tai kokeilin minä hieman ehostaa putken päitä teräsvillalla, mutta totesin siihen vaadittavan hieman enemmän aikaa kuin mitä normaalisti näiden viimeistelyyn menee. Ajattelin kyllä hetken aikaa, että olisi pitänyt hakea Dremel ja sillä nykäistä putken päät puhtaiksi :lol: Mutta aika loppui kesken.

Kuva

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Pe Marras 01, 2013 1:12 pm
Kirjoittaja JanneJ
On sitä sielläkin saatu louhia ihan kunnolla. Hienoa työtä :thumb:

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Pe Marras 01, 2013 4:55 pm
Kirjoittaja sonikk
No jopas nyt pukkaa mustaa preemiumia näyttämöön, hyvähyvä.. :taputapu:

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Pe Marras 01, 2013 6:40 pm
Kirjoittaja Juha U
Kyllä täytyy hattua nostaa, sillä tuossa on ollut kauhea työmaa :thumb: Hyvin on saatu musta palautettua takaisin loistoonsa

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Pe Marras 01, 2013 7:33 pm
Kirjoittaja Rauhallinen Erkki
Huh, kyllä tollanen melkonen backbreaker varmaan on. Saa järsiä, nakertaa ja louhia ihan huolella. Mutta kyllä se Antti vaan hienoksi ton taikoi. Respect.

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Pe Marras 01, 2013 8:26 pm
Kirjoittaja tols
Huhhuh. Melkoinen työmaa ollut Antilla. Hienoa jälkeä tullut, jopa ilman festoolin aineita ;) :thumb:

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Pe Marras 01, 2013 9:44 pm
Kirjoittaja fibolt
Mustien painajaisten Äiti! :thumb:

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: La Marras 02, 2013 4:24 pm
Kirjoittaja Viltsu
Voin tuntea tuskasi tuota pintaa rouhiessasi :D
Hienoa jälkeä on tullut ja varmasti paikat hellänä tuon jälkeen..

Kuinkas se raudanpoisto toimi saven kanssa? Mä olen käyttänyt ONR:a Bilt-Hamberin saven kanssa raudanpoiston yhteydessä, eikä mielestäni ole ongelmia liukumisen suhteen..

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: La Marras 02, 2013 10:58 pm
Kirjoittaja Posambique
Kauhullahan tarina alkoi, mutta onneksi oli onnellinen loppu. :mrgreen:

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Su Marras 03, 2013 12:22 am
Kirjoittaja JUMA
Hienosti pelastettu! :good: Tuosta kun vanteet ja putkenpäät kirkastuisi vähän, niin eipä uskoisi kilometrejä mistään.

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Ma Marras 04, 2013 1:02 pm
Kirjoittaja jageH
On taas osattu tehdä mustaa ja muutenkin hienoa jälkeä! :taputapu:
Onko muuten tuollaiset koristelistat jotenkin pelastettavissa/mitä moisille voisi tehdä? Ei nyt noin roisissa kunnossa omassa autossani ole, mutta jos niitä voisi hieman ehostaa, niin vinkit olisivat tervetulleita.

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Ma Marras 04, 2013 2:51 pm
Kirjoittaja vahakovis
Hienoa työtä! Minä toivoisin nimeomaan lisää näitä topikkeja, missä kunnolla kulahtanut menopeli palautetaan entiseen loistoonsa. Audi on ilmeisesti ollut enemmänkin työkalu kuin näyttelyesine, tekniseen kuntoon on panostettu muttei niinkään optiseen kuntoon.

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: Ke Marras 06, 2013 9:33 am
Kirjoittaja Bastard
Kiitos kommenteista!
Viltsu kirjoitti:Kuinkas se raudanpoisto toimi saven kanssa? Mä olen käyttänyt ONR:a Bilt-Hamberin saven kanssa raudanpoiston yhteydessä, eikä mielestäni ole ongelmia liukumisen suhteen..
Hyvin toimi Purple Rain liukkarina kun sumutti tarpeeksi vettä. Savi liikkuu todella kevyesti pinnalla sillä tuo AD:n raudanpoisto (vanha versio) on paksuhkoa tavaraa. Pitää vielä jatkotestata tätä toimenpidettä, etenkin kun pian loppuu tuo 1.0 versio...
JUMA kirjoitti:Tuosta kun vanteet ja putkenpäät kirkastuisi vähän, niin eipä uskoisi kilometrejä mistään.
Vanteille maalia ja putkenpäille hiomapaperia (yms.) koneella, niin olisi tullut hyvä.
jageH kirjoitti:Onko muuten tuollaiset koristelistat jotenkin pelastettavissa/mitä moisille voisi tehdä? Ei nyt noin roisissa kunnossa omassa autossani ole, mutta jos niitä voisi hieman ehostaa, niin vinkit olisivat tervetulleita.
Ensimmäistä kertaa itselle tuli vastaan tällaiset. Yleensä on riittänyt pyyhkäisy NanoWax:lla, jolla on saatu water spotit ja pienet hapettumat poistettua. Viimeviikolla yhdestä BMW:stä listat sai hyvään kuntoon Britemax:n Final Shine:llä.

Tämän Audin kohdalla koitin M101:stä käsin, mutta ei vaikutusta. Lopulta en edes teipannut näitä koristelistoja ennen kiillotusta ja tällä tavalla sain muutamaan kohtaan kiillon takaisin (HC-toimenpide). Eli koneella kiillottamalla saa huonokuntoiset koristelistat pelastettua (tai pilattua). Jatkossa ajattelin varustaa Dremelin sopivalla laikalla ja kokeilla sillä koristelistojen elvytystä. Aineina kiillotusaineet tai Britemax:n Metal Twins:t
vahakovis kirjoitti:Audi on ilmeisesti ollut enemmänkin työkalu kuin näyttelyesine, tekniseen kuntoon on panostettu muttei niinkään optiseen kuntoon.
Kyllähän se on työkalu jos vuodessa rullataan 50t km:iä mittariin. Mutta ilmeisesti se on mukavampi rullailla puhtaalla ja ehkä kiiltävällä autolla :)

Tämän auton kohdalla aiheutti muuten päänvaivaa se, että tuon oven alalistan alta tuli vielä loppupesunkin jälkeen hiekkaa veden mukana. Eihän tuota oltu painarilla huiskittu kuin sen seitsemän kertaa listojen saadessa eritysihuomiota joka kerralla :?

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: La Marras 09, 2013 12:47 am
Kirjoittaja Kuppis
Mulla on kanssa tuollainen samanmoinen musta paholainen tosin avanttina, hiukka pienemmällä koneella. Naarmua ja muuta on sitten ihan ja aivan tautisen paljon. Siitä saapi joku duunin ens keväänä, en viitti talvea vasten laitattaa kuntoon. Toki on jo ehkä keskusteltu erään herran kanssa auton teosta ;) Tällä vauhdilla kun jatkuu kilsan tuleminen, niin on aika jees, 233tkm oli noin kk sitten, kun auto ostettiin, pe aamuna pyörähti 240tkm mittariin :taputapu:

Mutta sitten itse aiheeseen, perkaleen nätti, kun kiiltää kunnolla :thumb: Nice work :yahoo:

Re: Audi A6 3.0 TDI Quattro -05 450k on the clock

Lähetetty: La Marras 09, 2013 7:18 pm
Kirjoittaja TMK
Vau, eipä uskoisi 450k rullatuksi. Omakin musta kaipailisi myllyä, josko tuota keväällä sitte joku...