Sivu 1/1

Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: Ti Maalis 26, 2013 7:16 am
Kirjoittaja Korhonen
Laittelen tänne juttuja joita tulee tehtyä, mutta joille ei omaa topikkia kannata alkaa väntämään..

Eilen tuli kiilloteltua yhdet Nissan Skylinen etuvalot. Kuva satoa toistaiseksi saatavilla huonosti, kun en saanu kuvia kamerasta pihalle tietokoneen hajotessa kriittisellä hetkellä :twisted: Mutta laitetaan nyt pari kännykkä räpsy kuitenkin esille ja myöhemmin sitten vaikka lisää niitä kuvia.

Reseptinä oli vesihionta 600 - 800 - 1000 - 1200 - 1500 - 2000, jonka jälkeen Schollin pikku karva + S3 Gold, Sonuksen 4" oranssi + S17+, Schollin pikkunen musta/oranssi nännilaikka + S40.

Kohtuullisen hyvään lopputulokseen pääsin, mutta harjottelua vielä vaatii että ihan priimaa pukkais tulemaan :D

Kuva

Kuva

Pintaan laitoin sitten Hard Bodyn että kestäiskin vähän aikaa tuommosena.. Kalvotushan se olisi ollut kaikista paras pinnoite :roll:

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: Ke Huhti 03, 2013 7:11 pm
Kirjoittaja Korhonen
Lähtökohta valoille oli siis tämä, paljon harmautta pinnassa:
Kuva

Kuva

Ensin vesihionta 600
Kuva

Sitten 800
Kuva

ja 1000
Kuva
1200 unohtu..

sitten 1500
Kuva

ja 2000
Kuva

Sitten kiillottamalla ja monella eri yhdistelmällä päästiin tähän lopputulokseen
Kuva

Kuva

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: Ma Huhti 22, 2013 4:29 pm
Kirjoittaja Korhonen
Kuva

Kaverin auto kävi pesussa ja samalla poistettiin mallimerkinnät keulasta ja perästä..
Samalla vähän testailtiin sisustan puhdistusta ja näköpiirissä voipi olla, että auto tulee täys kunnostuksesen sisutan ja ulkopinnan osalta tässä jossain vaiheessa.. ja konetilasta pitää myös vähän pölyjä pyyhkiä..
SPOILERSPOILER_SHOW
ja kyllä, aito se on :yahoo:
Kuva

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: Ma Huhti 22, 2013 4:33 pm
Kirjoittaja sonikk
Kuva

Pääsitkö ajelulle?

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: Ma Huhti 22, 2013 4:44 pm
Kirjoittaja Korhonen
^ sanoppas elä muuta... :lol:

Enpä nyt päässy.. :( Mutta ehken sitten seuraavalla kerralla.. :yahoo: Nautin vaan paikoillaan ollessa kuskin paikasta ja pihalla käydessä moottorin sulosoinnuista :lol:

Minä en vaan ymmärrä, että miten tuo motti on saatu mahdutettua tuonne konetilaan... :LOL:

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: Ma Huhti 22, 2013 5:25 pm
Kirjoittaja Rauhallinen Erkki
8-)

Miten sä nyt oot viihtyny sellasella lypsyjakkaralla istuskella vaan? Selkään sattuu jo pelkästä ajatuksesta. :lol:

Persiilleni olin kyllä lentää, kun puhelin piippasi eilen tätä ilosanomaa.

Haistan jo näyttämötopiikin sulotuoksun ilmassa. 8-)

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: Ma Huhti 22, 2013 6:56 pm
Kirjoittaja TMK
Tuomosta RS6:sta ku joskus pääsis kokeilemaan.., tai edes kyytiin. Ja tuo sininen väri...

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: Ma Huhti 22, 2013 8:01 pm
Kirjoittaja TKe_
Jaha. Tuollainen kippo :mrgreen: . Kelpaisi minullekin. Ihan riittäisi se 3.0 litranen remmiahdettu versio myös.

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: Ti Touko 28, 2013 5:20 pm
Kirjoittaja Korhonen
Tänään epistolassa metalli mustan 5 koppasen golffin kiillotus.

Tästä:
Kuva

tähän:
Kuva
Karvoiteltu on nyt noin 2/3 osaa ja sitten viimeistely :)

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: Ke Touko 29, 2013 4:35 pm
Kirjoittaja Shakini
Minulle sen tuon takakulman vielä lykkäsi :megashcok:

Vaan nyt on paha ku on Flexiä kerran päässyt kokeilemaan niin niin... :roll:

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: To Touko 30, 2013 3:26 pm
Kirjoittaja Korhonen
Tämmönen siitä sitten tuli...

Kuva

Kuva

Eihän siitä ihan täydellinen tullut, enkä ole täysin tyytyväinen llopputulokseen.. Mutta ei siinä holoja ole :D Tämä mentiin pikaisesti kaks steppinä yli yhdistelmillä karva + Scholl S3 jonka jälkeen sininen hex + S30.. Pakko myöntää että olisi vaatinut väliin vielä yhden vaiheen.. Meinaa jostain kohtaa pukata karvan ajojälkeä esiin... Ja kun RDS:iä oli paljon niin ne vielä lisää sitä efektiä kun kaikkia ei pyrittykään käyttöautosta poistamaan..

Tämän kanssa ekan kerran BH:n Finis Wax tökki.. Millään ei meinannut saada poistumaan pinnasta vaan aina "holotti" vaikka kuinka yritti pyyhkiä.. Pitänee alkaa uusimaan liinoja, jos se johtuikin siitä.

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: To Touko 30, 2013 4:04 pm
Kirjoittaja JanneJ
Hieno muutos kuitenkin.
Mä ostin juuri tuon liinojen tukkeutumisen takia sonuksen wunder washin. Enäi ole vielä niin paljoa kokemusta että uskaltaisi mieli pidettä sanoa ko. Aineesta.

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: To Touko 30, 2013 4:11 pm
Kirjoittaja Korhonen
No itellä on useamman auton vahauksesta kokemuksia tuolla, kun purkkikin alkaa pikkuhiljaa vedellä viimeisiään :lol: Eikä ikinä ole ennen ollut tuollaista ongelmaa.. :?

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: To Touko 30, 2013 5:21 pm
Kirjoittaja JanneJ
Meinaatko että wunder wash tukottaisi liinaa? :shock:
Toisaalta, jotenkin tuntui kyllä ton edellisen projektin kans että 1stepin pyyhintä oli tavallaan "nihkeämpää"... Voisikohan olla...

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: To Touko 30, 2013 5:53 pm
Kirjoittaja Korhonen
En mää sitä meinannu :lol: ku sitä että finis waxia oon kohta purkillisen käyttäny eikä ikinä oo ollu vielä tommosta ongelmaa. Aikoinaan oon yhden purkillisen käyttäny sonuksen mikrokuitupesuainetta ja kyllähän se toimii, tai ainakaan ikinä sen käytön aikana liinat ei pettäneet. Pitäisi taas melkein ostaa purkki ja katsoa palautuuko liinojen ominaisuudet ollenkaan..

Re: Korhosen Tuotoksia

Lähetetty: To Touko 30, 2013 6:09 pm
Kirjoittaja JanneJ
Nii mä jo aattelin että sä puhuit pesuaineesta :D
Mutta joo olen minäkin pikku purkin FWtä käyttänyt enkä kyllä ole moista huomannut.