Sivu 1/1

A3 scubablue

Lähetetty: Pe Tammi 04, 2013 9:47 pm
Kirjoittaja JHellberg
Ihan ensin, onko valistuneita arvauksia mitä tää vois olla:

Kuva
Ei tottele surfexia, ei obilitaratea, korrosolia eikä ipaa. Vaikuttaa kuin vika olisi lakassa, sormella ylivetämällä ei tuntunut mitenkään erottuvan pinnasta. Vaikea uskoa, että tehtaan automaattimaalauksessa olis ryssitty noin pahasti. Lähtisköhän myllyllä ja oliskohan täällä lähellä Kouvolaa ketään pätevää ja halukasta? Jos löytyis joku ammattimies jolla on pulju, voi yrittää saada audin maksumieheksi, vaikka tuskin onnistuu. Pitää tota käydä näyttämässä, ei vaan hirveesti mitkään uudelleen maalaukset innosta.

No mutta asiaan, eli tässä olis vajaan kuukauden vanhan diudin eka pesu ja vahaus.

Esipesu - BH surfex hd 20%
Kinnaspesu - BH surfex n.10%
Pienpoisto - AF obilitarate
Raudanpoisto BH korrosol
Ipa - BH cleanser fluid
Lsp - BH finish wax
Sisäpesu - Sonax sisäpesu
Suojaus - Ultima interior guard plus

Auto nyt ei kovin likainen ollutkaan, melko tiukassa se vähä lika kuitenkin oli, kun olin pitänyt lämpösessä tallissa.
Kuva
Jonkun verran sitä rautaa löytyy uudestakin, pinnassa ei näkynyt mitään, mutta pesuvesi näytti tältä.
Kuva
Pimeähän se yllätti kun auto oli pesty.
Kuva
Siinä sitten vahattuna
Kuva
Uudesta "puhtaasta" sisustasta tuli tämän näköistä pesuvettä
Kuva

Sitten kun aloitettiin kysymyksellä, niin lopetetaan myös, eli millähän ton interior guardin sais irti ikkunasta. Takalasi on aivan sumea ja epäilen että suoja-ainetta meni lasille kun suihkuttelin sitä penkeille. Ihmettelen kyllä että miten siinä onnistuin, kun koitin nimenomaan niitä laseja varoa. Aluksi ei näkynyt mitään, mutta sitte kun koitin pestä lasia, niin tuli tän näköstä.
Kuva
Ihan kun imis sitä liinan nukkaa ittensä, mutta on tositiukassa. Kokeilin lasinpesua ja ipaa, mutta ei luovuta, siirtelee sitä sontaa vaan. Pesuaine kun haihtuu, jymähtää kuin tauti. V**tu!!!!

Lopuksi rojekti tiivistettynä:
:) :buffer: :thumb: :D :o :? :evil:

Re: A3 scubablue

Lähetetty: Pe Tammi 04, 2013 9:55 pm
Kirjoittaja Posambique
Vaihda liinaa?

Hyvä alku Audille! :)

Re: A3 scubablue

Lähetetty: Pe Tammi 04, 2013 9:58 pm
Kirjoittaja Bastard
Minkälaisella liinalla koitit tuota lasia pyyhkiä? Normaaleista mikrokuituliinoista tahtoo jäädä tuota nukkaa lasiin...

Re: A3 scubablue

Lähetetty: La Tammi 05, 2013 12:48 am
Kirjoittaja Viltsu
Jos ei ikkuna puhdistu Cleanser-Fluidilla tai surfexilla, niin kokeile savella? Siihen vaikka surfexia liukkariksi. Jos ei lähde, niin luoja on sen siihen ikkunaan tarkoittanut jäätäväksikin.. :kippis:

P.S. Fairyhan on yleensä aika tappava näille LSP tuotteille. Miksi ei siis tuohonkin?

Re: A3 scubablue

Lähetetty: La Tammi 05, 2013 12:28 pm
Kirjoittaja Kime
Fiksun näköinen kampe tämä uusi A3. Kannattaa käydä näyttämässä huoltoon tota kattoa missä "lakka" vikaa. ;)

Re: A3 scubablue

Lähetetty: La Tammi 05, 2013 4:21 pm
Kirjoittaja _paffa
Tohon ikkunaan vois kokeilla vaikka Sinolia, liuottaa hyvin ainakin tummennuskalvojen liimat pois, joten uskosin et tuokin häviäisi saman tien. Ikkunoihin suositellaan tosiaan noita vohvelimikrokuituliinoja perinteisen sijaan. Jättää siistimmän jäljen eikä nukkaa. :)

Re: A3 scubablue

Lähetetty: Pe Tammi 11, 2013 1:42 pm
Kirjoittaja JHellberg
Kiitos vinkeistä. Liinoja koitin monenmoisia, tosin en uusia liinoja muistanut ennen käyttöä pestä. Lopuksi otin korrekin useasti pestyn vohveliliinan ja würthin cleaneria siihen, jo luovutti. Tosin ikkunan nurkkiin sitä nukkaa jäi.. Vaikuttaa että samaa ongelmaa on kaikissa ikkunoissa :shock: , does not compute. Olkoon nyt seuraavaan kertaan.

Tuli myös näytettyä katon tahraa liikkeessä. Talon fixari sen myllytti irti, vastavaloon tarkasti katottuna sinne jäi pienet montut. Annoin olla, koska seuraava vaihtoehto olisi ollut katon hionta ja lakkaus, täysin ylimitoitettu operaatio ongelmaan nähden.
SPOILERSPOILER_SHOW
Tuli pieni hiljainen hetki kielä fixarin työpajassa, kun pyysin kaveria heittämään mylläyksen jäkeen vahan myllättyihin kohtiin. Kaveri vahauksen jälkeen kokeili kädellä pintaa ja NAPS vihkisormus siihen katon reunaan :o . Multa katkes juttu ja kaverikin veti vähän hiljaseksi. :D Ei siihen mitään jälkeä näyttäny jäävän. Muuten oli kyllä mukavan olonen kaveri ja kovin kiinnostunut kun puhuin tästä foorumista. Jos tulee vaikka uusi kinnaslainen :).
Vanteista piti myös hieman käydä nupisemassa. Ostin läsävarusteena 17" kesävanteet ja niistä siis jotain myös maksoin. Tässä yhtenä päivänä sitten vanteita tarkastelin ja samantien sitten pesin, näyttivät nimittäin uudet käyttämättömät vanteet tältä:
Kuva
Tuo kuva ei nyt anna niiden paskasuudelle oikeutta, mutta olivat melko sontaset. Auto oli tullut Saksasta nuo vanteet alla ja ilman mitään pesua olivat pusseihin ne tunkeneet, ennenkuin pesivät auton ja laittoivat talvigummit alle.

Perus pesukuvio:
Pineline
Korrosol
Obilitarate
Pineline & harja

Hivenen lähti uusista vanteista sontaa ja myös sitä rautaa
Kuva
Tuossa vanteet puhtaana, joskaan ei kuivattuna.
Kuva
SPOILERSPOILER_SHOW
Varsinainen napinan aihe oli se, että yhdestä vanteesta löytyi naarmu, ei hirveän iso, mutta lakkapinnasta läpi oleva kuitenkin.

Hyvin tuo kuitenkin toimi, ensin ehdottivat, että toisin vanteet pestäväksi, mutta olin ne jo pessyt ja nyt on valokuvat skraidusta maahantuojalla, ilmeisesti selvittelevät onko kuljetusvaurio vai mikä.

Re: A3 scubablue

Lähetetty: Ti Tammi 15, 2013 11:24 pm
Kirjoittaja Dani
Hyvän värin valitsit, tää on hieno livenä :thumb:

Noihin vanteisiin, lentoruostettahan noihin kyllä kertyy aikalailla, kuten koko auton päälle näin yleisesti. Niitä sitten pyritään pesemään tarkasti pois, mutta tietenkään jokaiseen rautahippuun ei ehditä reagoimaan. Vanteet ovat vähän hankalat, varsinkin jos luovutus tapahtuu vähän kauempana jolloin autolla ajetaan vielä hetki pesun jälkeen.
Missäs auto luovutettiin?

Re: A3 scubablue

Lähetetty: To Tammi 17, 2013 9:33 pm
Kirjoittaja JHellberg
Kouvolan Bernerillä, tai nykyisinhän tuo on Länsiauto. Palvelu oli kyllä näitä muutamaa seikkaa lukuunottamatta oikeinkin hyvää.

Myyjä sano ettei muista aikasemmin myyneensä scubablue värillä autoa, ennenkuin tuli yksi sen värinen näyttelyauto. Sitte alko kuulemma menemään. Kevätaurinkoa odotellessa.

Ilmeisesti olet jotenkin audi organisaatiossa mukana?

Re: A3 scubablue

Lähetetty: To Tammi 17, 2013 11:17 pm
Kirjoittaja sonikk
Varmasti on auringossa nätti väri. Olis se hienoa päästä aloittamaan tuolleesti puhtaalta pöydältä tämä homma.

Re: A3 scubablue

Lähetetty: Pe Tammi 18, 2013 10:35 pm
Kirjoittaja Dani
JHellberg kirjoitti:Kouvolan Bernerillä, tai nykyisinhän tuo on Länsiauto.

Ilmeisesti olet jotenkin audi organisaatiossa mukana?
Kyllä jotain sinne päin ainakin :)

Re: A3 scubablue

Lähetetty: Ti Tammi 22, 2013 9:41 pm
Kirjoittaja Nikoh
Kokeileppas piruuttas tuohon katon vikaan kaataa melkein kiehuvaa vettä, meille maalaamolle on tullu korjattavaksi noita melko samanlaisia jälkiä juurikin uusissa autoissa. Ovat lähteneet kun ollaan lämmitetty niitä Infrapuna lampulla, mutta melkein kiehuva vesi kuulemma ajaa saman asian. Liekkö jäänyt joistain suojakelmuista :roll:

edit: oho, puusilmänä jäi hoksaamatta että asia olikin korjattu jo.

Re: A3 scubablue

Lähetetty: Ti Tammi 22, 2013 10:11 pm
Kirjoittaja Dani
[offtopic]
Ei vaan kosteutta lakan alla, suojakelmu laitettu vähän liian aikasin päälle.
Mutta lähtee käden käänteessä mm. kuumailmapuhaltimella.
[/offtopic]

Re: A3 scubablue

Lähetetty: To Tammi 24, 2013 8:57 pm
Kirjoittaja JHellberg
Se takuu päälikkö tms. kysy siltä fixarilta, että "onko nää niitä kuumennus hommia taas". Mutta fixari oli sitämieltä ettei ole ja mylläs sen sitte poies.

Tota kuumentamista vois kyllä sikäli vielä koittaa, että jälkeä jäi hivenen piiloon takaluukun ja katon väliin.