Sivu 1/2

Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Finest

Lähetetty: Ti Loka 09, 2012 12:01 am
Kirjoittaja fibolt
Kaivoksela Special Número Uno – BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Finest

Työkohteena on esimerkillisen hyvin hoidettu vm. 03/2011, ~45tkm BMW. Tarkemmin katsottuna, kaikkialla näkyy kevyttä pesu- ja lumiharjanaarmuja (ei pahemmin näy kuvissa). Iloa ja työtä tämäkin vaatii, vaikka autoa on pidetty kuin kukkaa kämmenellä! :)

Pahoittelut kuvien laadusta, koska en omista kunnon kameraa (/kuvaustaitoa).

Olosuhteet ja ympäristö (Kaivoksela, Taivaltie 4):
Tilaa, valoa, lämpöä, vettä on riittävästi.

Pesuri:
Kränzle 1151T

Pesu:
2*BH Auto Foam
Painehuuhtelu
Kinnaspesu (synt.), aineena Ultimate Shampoo Conditioner
Letkuhuuhtelu
Malco Bodysol
Painehuuhtelu
CarPro Iron X
Painehuuhtelu
Kinnaspesu (karitsan nahalla..), aineena CarPro Iron X Snow Soap
Letkuhuuhtelu
Kuivaus mf-liinalla ja paineilmalla

Vanteiden pesu suoritettiin edellä mainituilla aineilla sekä välineinä käytettiin vanneharjaa, "vannekinnasta" ja brushia.

Ovivälit:
BH AutoFoam peinepullosta
Huuhtelu
CarPro Iron X Snow Soap
Huuhtelu
Pinnoitus (myöhemmin)

Ulkopuolen kolot brushattiin ja huuhdeltiin.

Lattiamatot pestiin painehuuhtelulla.

Pesujen jälkeen auton pinnoilta ei löytynyt kuin satunnaisia piki- tai likakikkareita.

Ilta- ja yötyöt ei onnistunut, joten aamulla taas jatkuu.. - saa tulla notkumaan paikan päälle!

Lähtötilanne..
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Malco Bodysol irroittaa likaa suht kivasti..
Kuva
IronX -> Huh!
Kuva
IronX
Kuva
Kuva
Kuva
Pesun ja kuivailun jälkeen pinta tosiaan näyttää virheettömälle, mutta..
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

I’ll Be Back Soon!

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ti Loka 09, 2012 9:00 am
Kirjoittaja *Kaide
Perusteellinen pesu teki jo aika paljon ulkonäölle 8-)

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ti Loka 09, 2012 10:20 am
Kirjoittaja Jolli
Jatkoa odotellessa :thumb:

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ti Loka 09, 2012 4:58 pm
Kirjoittaja samunoz
Tulee hieno! Eroaako toi Finest kestoltaan CQ UK:sta?

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 12:58 am
Kirjoittaja fibolt
Täysi päivä lusittu tallilla. Aamu alkoi jokseenkin totuttuun tapaan auton perusteellisella teippaamisella (rulla meni). Valikoin joitakin laikkoja testiin, koska M#101 ja M#205 ovat lähes uusia tuttavuuksia. Loppumetreillä lähdin sotaan aika rajulla keltaisella Hexillä ja M#101. Yllättävän siistiä ja viimeisteltyä jälkeä sain aikaiseksi, vaikka kombo oli todella jyrkkä. 1-Step meni aivan koneen omalla painolla. Sekin tuli todettua, ettei M#101:stä kannata jättää ajon jälkeen kuivumaan, siirryttäessä uuteen paneeliin -voi nimittäin pyyhkiä vaivatta ajon jälkeen, kun kuivuttuaan taas "vaikeammin".. Viimeistelyyn keksin mustan CCS-pädin M#205 rinnalle. Vaikka steppien välinen jyrkkyysväli oli suuri, niin se toimi!

Kaikki pinnat käytiin siis kahteen kertaan läpi. Pianolakatut pinnat sekä valoumpiot saivat samalla uuden ilmeen. Laikat pidettiin puhtaana koko ajan harjaten/pesten. Vaikka, Eraseria tuli käytettyä pintojen puhdistamisen yhteydessä, varmistettiin puhtaus vielä BH Auto Foam-pesulla.

Koneet, laikat ja aineet:
Festool Pollux 180 E, Flexipads Ultra Soft (kelt/pun.) ja LC Easy Grip –tallat
CG Hex-keltainen ja LC CCS musta
M#101, M#205
CarPro Eraser

Pesu:
BH Auto Foam

Pikaiseen kokeiluun pääsee vielä Menzerna SF4000. Onko siitä iloa vai ei, selviää vielä. Ennen Finestiä pinnat puhdistetaan Eraserilla/IPAlla.

Pinnoitteen lisäksi on edessä:

Renkaat ja vanteet
Lasien pinnoitus
Sisätilojen puhdistus ja nahkaverhoilun käsittely
Reload
Hmm..

Kuvat eivät kovinkaan puhuttele muutoksista, mutta on se auto ainakin valkoinen, jos ei muuta! :D Tosiaan, paremman tekemisen puutteessa, saa tulla aamusta alkaen käymään.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 8:09 am
Kirjoittaja powermitsu
Mites ootteko siirtyny tekee vaan carprota kun saitte finestiä käyttöön, eikös se sääntö niin mennyt? :P

Varmaan kyllä tommoseen pintaan se pinnote tarraakin ihan mukavasti :)

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 9:36 am
Kirjoittaja TKe_
Toi teidän kuvausparvi on aika pro, vähän kuin linnan juhlissa :D

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 9:53 am
Kirjoittaja Milko75
Todellista PRO meininkiä ja upeaa jälkeä.

Ja auto eritoten miellyttää omaa silmää :lol:

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 10:51 am
Kirjoittaja JUMA
Hyvältä näyttää! :good: Pitää tänään tulla käymään.

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 4:51 pm
Kirjoittaja Juha U
Hyvältä näyttää ja varmaan pysyykin. On teillä tilat todellakin kohillaan. Kyllä tuolla viihtyy ja mukava on töitä tehdä :good:
Onko finestin laitto miten hankalaa valkoiseen autoon?

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 11:01 pm
Kirjoittaja TEE700
Fiboltin ollessa poissa, paljastui karu totuus :rolf:

Kuva

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 11:03 pm
Kirjoittaja fibolt
samunoz kirjoitti:Tulee hieno! Eroaako toi Finest kestoltaan CQ UK:sta?
Tietoni mukaan täysin eri tuote, mutta Jyrki osaa antaa eksaktin tiedon tuohon..
powermitsu kirjoitti:Mites ootteko siirtyny tekee vaan carprota kun saitte finestiä käyttöön, eikös se sääntö niin mennyt? :P
Valmistaja kyllä edellyttää tiettyjen ehtojen täyttymistä, jotka omassa toimessani täytän. Siispä, muodollinen ja kannattava lojaalisuus on Carprota kohtaan.
TKe_ kirjoitti:Toi teidän kuvausparvi on aika pro, vähän kuin linnan juhlissa :D
Näkisitpä yläkerran ;)
Milko75 kirjoitti:Todellista PRO meininkiä ja upeaa jälkeä.

Ja auto eritoten miellyttää omaa silmää :lol:
Sattui sopivasti samaan aikaan autosi kanssa.
JUMA kirjoitti:Hyvältä näyttää! :good: Pitää tänään tulla käymään.


Siellä nähtiin! Kaivoksela Special -pitsa.. :P
Juha U kirjoitti:Hyvältä näyttää ja varmaan pysyykin. On teillä tilat todellakin kohillaan. Kyllä tuolla viihtyy ja mukava on töitä tehdä :good:
Onko finestin laitto miten hankalaa valkoiseen autoon?
Tattis! Kiva paikka nykyään. Valkoinen kiimakiilto oli hieman vaikea, mutta seuraavassa postauksessa lisää.. :)

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 11:05 pm
Kirjoittaja fibolt
TEE700 kirjoitti:Fiboltin ollessa poissa, paljastui karu totuus :rolf:
Ou Fak, Busted! :D

Kuva saa jäädä lankaan, Tack!

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 11:10 pm
Kirjoittaja JUMA
Kansan syvät rivit vaatii kuvaa Kaivoksela Specialista! :taputapu:

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Ke Loka 10, 2012 11:46 pm
Kirjoittaja jtvirtanen
TEE700 kirjoitti:Fiboltin ollessa poissa, paljastui karu totuus :rolf:

Kuva
Tuli nähtyä livenä tämä ja todella hyvää jälkeä, vaikka ihan Korrekin kiiltovahalla mentiin :D

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: To Loka 11, 2012 12:17 am
Kirjoittaja fibolt
Jep, työ siis jatkui aamulla Flexin epäkeskon ja Menzernan SF4000 sekä mustan Hexin kera. Pinta terävöityi (parin tunnin) ajon jälkeen huomattavasti, joten Menzerna jää sittenkin pakkiin jatkossa. Pintojen puhdistamisen jälkeen maisteltiin Finestin toimintaa kenepellissä.. Kirkasta ja juoksevaa nestettä kuten Cquartz, Opti tms. Vaalea ja tässä kohtaa jopa kiiltäväkin pohja, esti vähän pinnoitteen laittamista, mutta kevyen treenin jälkeen, homma lähti rokkaamaan hyvin. Kiillotus on tämän tuotteen osalta helppoa. Toki lämpöä annoin reippaasti, eikä odotusaikoja pahemmin tullutkaan, vaikka lähes paneeli paneelin jälkeen tämä pyhittiin pois. Noin tunnin jälkeen laitoin vielä toisen kerroksen, niin jopas.. Pinta hylki oikeasti tavaraa pois, paitsi niiltä kohdin, jotka oli viimeiseksi pyyhitty. Toinen siivu lisäsi luonnollisesti omaa tuntoa, että kaikkialla sitä on varmasti!

Ikkunat kyllästettiin Variocoats:in-lasipinnoitteella, jolle aikoinaan myönnettiin 6kk/20tkm takuukin.. Tämä aine tuli siis kaikkiin laseihin moneen kertaan.

Renkaat saivat kylkeensä Wulf's Chemicalsin Rim Coatin, jonka pitäisi kestää sen aikaa, kun kestää. Vanteet olivat sen verran ikävät, että parempi käsitellä ne paremmalla ajalla irtonaisina -järjestyy! Lipit kuitenkin kostutettiin finestillä ipailujen jälkeen.

Hmm.. mitäs muuta? Olihan tuossa useammaksi tunniksi taas askaretta, mutta mukavaa semmoista. Kovasti päivän aikana huomasin, miten silmät sokeutuvat tähän touhuun, vaikka työjälkikin on mitä parhainta -loppua ei siis meinaa tulla millään, varsinkaan valokikkailujen jälkeen..

Sitten kuvaa ->

Virallisesti seuraava kuva on "Kaivoksela Special", josta kaikki synti on saanut alkunsa. Varmasti oli hyvää, kuten ennenkin.. :P
Kuva

Näillä meni aamunavaus, jokseenkin jotain ylimääräistä kärryssä on.. AG? Tälle nykypäivän surullisen kuuluisalle huipputuotteelle oli tarkoituksensa. Harmi, kun joudun korkkaamnaan tämän monen vuoden takaisen litran lekan..

Kuva

Valheenpaljastimena toimi Lumilight Navigator 1400. Kyseisellä lampulla löytyy ne viimesetkin virheet mitä pinnoilla on ja seuraavassa kuvassa onkin kämmi. Ovenkahvan yläpuolella oli selvää holoa, vaikka se ei odotetusti näy kuvassa -> teippaus ja Menzernan 3000 ja 4000 käyttöön..

Kuva

Kuva

Lasipinnoite

Kuva

Valmista

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Lämmitin..
Kuva
BMW ja Audi A4 S-line "Allroad"
Kuva

Aamulla taas jatkuu.. Onneksi konetta ei enään tarvitse pitää kourassa, Tervetuloa!

Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Finest

Lähetetty: To Loka 11, 2012 1:03 am
Kirjoittaja JUMA
Kyllä tuolla kelpaa ottaa edeltä ajavalta rapaa niskaan ja talvella suolapaskakylpyjä! :thumb:

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: To Loka 11, 2012 8:02 am
Kirjoittaja Peke
PRO-jälkeähän sieltä taas tulee! :thumb:
Prkl ku nämä työt hankaloittaa harrastuksia, ei kerkee edes käväsee tallilla! :?
No, kohta sentään viikon vapaa... :)

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: To Loka 11, 2012 10:22 am
Kirjoittaja malinmip
Peke kirjoitti: Prkl ku nämä työt hankaloittaa harrastuksia, ei kerkee edes käväsee tallilla! :?
Sama laulu täälläkin, päätyössä päivät on projektien takia venyneet aika suhteettoman pitkäksi.. onneksi on vähän asiakasprojekteja luvaksi viikonlopuksi harrastuksen tiimoilta :buffer:

Hienoa jälkeä on Bemariin tullut! :yahoo: :good:

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: To Loka 11, 2012 10:45 am
Kirjoittaja sonikk
On kyllä todella esimerkillistä toimintaa. 8-)

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: To Loka 11, 2012 11:34 am
Kirjoittaja Viltsu
On kyllä homma hanskassa ja fasiliteetit kunnossa! :good:
Olikos se niin, että tuo Finestin laitto ei ole ihan niin yksinkertaista kuin normi CQuartz?
Niin ja ootteko kokeillut noita CarPron omia laikkoja jo?

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: To Loka 11, 2012 4:36 pm
Kirjoittaja samunoz
On tyylikäs. :good:

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: To Loka 11, 2012 7:23 pm
Kirjoittaja fibolt
Se on nyt valmis, mutta tarinaa päivän touhuista vasta myöhään illalla! :)

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: To Loka 11, 2012 8:48 pm
Kirjoittaja jkan
Hienoa työtä :good: Ja näyttää olevan tilatkin kunnossa :good:

Re: Kaivoksela: BMW Alpine White 2011 & CarPro Cquartz Fines

Lähetetty: Pe Loka 12, 2012 12:16 am
Kirjoittaja fibolt
Jasså, mites tämä päivä sitten menikään..

Niin, ovien välit myös pinnoittui! Tarkkuus edelliseen oli, että mihin pädillä pääsi, niin sinne ainetta. Sisäaskareet pääsivät alkuun imuroiden ja paineilmabrushausta apuna käyttäen. Nahkaverhoilun esipesu hoidettiin pehmeän sienen ja Le Chat:in kera. Välittömän kuivauksen apuna oli mf-liina. Lopullinen kuivuminen tapahtui lämmittimellä avulla, mikä hönki lämmintä ilmaa sisälle tunnin ajan. Tämän jälkeen nahkaverhoilu sai ensimmäisen kerroksen hoitoainetta päälleen (vaikutusaika tunti ja lämpöä). Imeytymätön aine pyyhittiin pois, jonka jälkeen istuinosiin laitettiin toinen kerros (ehkä varmuudeksi vaan..). Jäkimmäinen siivu jäi odottamaan tulevan aamun pyyhintää, eli noin 18h imeytymistä.. Toki, sisätilat käytiin läpi perusteellisesti mm. muovit saivat 303 hoidon sekä ikkunat puhdistettiin sisältä lasinpesuaineella. Sisustasta tuli hieno! Siitä fotoa huomenna..

Reload suihkutettiin päivän päätteeksi koko auton päälle. Tämä aine teki ihmeitä, koska sormenpäät luki pintaa ihan fiiliksissä! Tosiaan tämä aine vaatii aina puhtaan kiillotusliinan, muuten rasvamainen rantu seuraa pitkään perässä.. Ovenvälit ja tiivisteetkin saivat Reloadit vielä ylleen. Samoiten pakoputkenpää "Gun Metal M Black" sai kiiltoa niiden aineiden avulla, joiden nimeä ei uskalla tällä foorumilla mainita.. :)

Aamulla on vielä pikainen verhoilun pyyhintä edessä sekä pedaalien putsaus. Tämän jälkeen toivotaan auringinpaistetta, jotta lopputulos tulee esille. Toivottavasti auto siis näyttää ulkonakin upealle, ettei tule Urho Mattia. Päivät ei kuitenkaan ollut tämän työn osalta 24/7 kiinni, vaan aikaa oli käytettävissä tarpeen mukaan. Varmaa on se, ettei tämmöisiä projekteja kerkeä tekemään viikossa (arkena) kahta kappaletta. Voisihan tämmöisen projektin parissa viettää, vaikka viikon kaksikin, enkä yhtään ihmettele, jos jostain kohtaa löytyy naarmu, jota ei tosiaan huomannaut poistaa tai mämmiä on jäänyt jonkin kulman alle tms.

Kuvausta tiedossa vielä aamulla..

Kuva
Kuva

Ensimmäinen kerros tasoittuu..
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva