Sivu 1/1

Volvo S80 -99

Lähetetty: Ti Elo 28, 2012 8:58 pm
Kirjoittaja Juha U
Juhannusviikolla tein työkaverin tutun keväälä ostaman Volvon kiillotuksen.
Pesuvaihe menossa kinnas ja Solmasterin as 40 tehopesu
Kuva
Outoja jälkiä oli katossa
Kuva

Kuva
Pestynä ja valmiina myllytykseen.
Kuva
Myllytys aloitettu # 105 ja Hex-login keltainen.
Kuva
Käsittämättömiä kiekuroita oli konepellissä.
Kuva

Kuva
Jotka lähtivät pois
Kuva
Ensimmäisellä, eikä toisellakkan ajolla naarmut meinanneet lähteä.
Kuva
Tarpeeksi ajoa niin lähtihän ne
Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Tässä ajettu jo # 205 ja sinin Hex -login laikka. Joka ei vielä riittänyt vaan seuraavana aamuna aurinko näytti pientä holoa jääneen pintaan. Otin G-technikin P2 hologramminpoistoaineen ja ajoin auton sillä läpi Valkoisen Glymin laikan kanssa ja nyt tuli hieno jälki .

Sen jälkeen oli vielä vuorossa pesu ja paineilmalla listojen rakojen kuivaus ja sen jälkeenn Ipa pyyhintä ja Collinite 476:sen laitto.
Valmiista autosta otin kuvia auringossa, ennenkui omistaja haki sen.
Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Käytetyt aineet ja välineet.
Esipesu Bh- surfex lancella +painehuuhtelu
Pesu As-teho 40 +kinnas
Pienpoisto Malco Bodysol
Raudanpoisto Wolf`s Deiron
Clay Bh soft+ dodo born slippy.
Myllytys Flex 14-2 150 rotary, Hexin keltain ,sininen ja AG valkoinen laikka.
Tahnat # 105,205 ja Gtechnig P2Lsp Collinite 476S ja listat Wolf`s Trin coat
Aikaa meni 17 tuntia. Auto ei kauhean paha ollut, koska oli tuotu Saksasta keväällä ja ei olllut Suomessa ollut kuin hetken.

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ti Elo 28, 2012 9:36 pm
Kirjoittaja TKe_
Juha se on ennättänyt kesän aikaan flexin kanssa riuhua :) Hienoa jälleen.

Korjasin kuvalinkin, jostain syystä näissä sun kuvissa näyttäisi aina välillä olevan sekaisin aloitus- tai lopetustagin hakasulkeet.
SPOILERSPOILER_SHOW
Tämä siis opastuksena, ei keljuiluna :)

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ti Elo 28, 2012 9:47 pm
Kirjoittaja Juha U
Joo kesä on mennyt kivasti ja vielä kahdesta autosta on kuvat ja kertomus valmiina. Pitää vaan lupa kysyä omistajilta jutun tekoon. Mulla tahtoo olla noiden linkkien kanssa näköjään ongelmia, vaikka kuinka yritän tarkkana olla :wall:
Minä en pahastu opastuksesta. Päinvastoin neuvokaa ihmeessä mua sillä näinhän sitä parhaiten oppii. Teron vinkinstä otin opiksi ja nykyisin osaan jo laittaa tekstin kuvan yläpuolelle. :) Niin ja kiitos sinulle jälleen korjauksesta ja kivasta palautteesta :good:

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ti Elo 28, 2012 9:49 pm
Kirjoittaja Wolfie
Komiaa jälkeä!
Eikö ookkin vähän ärsyttävät noi terävät sisäänpäin pokkaukset ja maskin ympärys? :lol:

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ti Elo 28, 2012 9:56 pm
Kirjoittaja sonikk
Kyllä muuttui edukseen, tämän malliset kasikympit on yleensä niin elämää nähneitä että siinä olis Juhalle työmaata. :lol:

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ti Elo 28, 2012 10:02 pm
Kirjoittaja Juha U
^Kiitos .Joo on tuo sellainen kiillotettava noiden pokkausten osalta(samoinkuin Qashqai), että tarkkana saa olla :)

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ti Elo 28, 2012 11:36 pm
Kirjoittaja Posambique
Upeaa jälkeä taas kerran - se perhana yrittää viedä näiltä etelässä sijaitsevilta pojilta kiillotusmaisterin titteliä ihan tosissaan. :good:

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ke Elo 29, 2012 7:59 am
Kirjoittaja *Kaide
Juhalta tulee hyvää jälkeä ja uusia Showroom-topicceja sitä tahtia ettei ehdi vanhojakaan lukea. :thumb:

Flexin valmistaja katkaisee kohta Juhan Flexistä takuun, masina on kohta ihan loppuunajettu... :rolf:

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ke Elo 29, 2012 9:36 am
Kirjoittaja Rauhallinen Erkki
Juhalla on sellainen sopiva annos positiivista sawolaista hulluutta mukana, että jaksaa painaa. Vaan onhan siellä komea Ruotsinlaiva kuoriutunut esille. :good: Siis mitä helvettiä nuo sormenjäljet on olleet?

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ke Elo 29, 2012 10:50 am
Kirjoittaja Henripit
Hienoa tasaisen varmaa työskentelyä! Faijalla olisi samanlainen -03, jota pitäisi varmaan jossain välissä vähän sipasta myllyllä.. Taitaa jäädä ensi kesälle.

OT hienoa huomata, että vähän varttuneemmatkin haluaa/uskaltaa kokeilla uusia aineita ja tekniikoita, eikä ole vaan että "näin se on aina tehty ja tullaan tekemäänkin, sienellä, säämiskällä, turtle waxilla ja trasselilla". :good:

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ke Elo 29, 2012 10:55 am
Kirjoittaja JUMA
Hienoksi on kyllä ruåtsinlaiva duunattu! Renkaisiin kun ois vielä pyyhkäissyt jotain tököttiä tummentamaan ja pölyä keräämään soratieltä :lol: .

On se vaan ihailtavaa, että kaveri ei ole mikään nuori pojankolli ja jaksaa painaa kuitenkin kuin nuori pojankolli ensikiimassa! :yahoo:
Tinkaahan muistakin autoista esittelyluvat! :thumb:

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ke Elo 29, 2012 11:10 am
Kirjoittaja K70
Hienoa on jälki :thumb:

Ja kyllä nuo pojut tulee tuota pikaa huomaamaan, että reilu 40 mittarissa ja miettivät, että justhan intistä vasta pääsin :D

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: Ke Elo 29, 2012 4:13 pm
Kirjoittaja Juha U
Olipa kiva taas töiden jälkeen avata pk foorumi :D Kiitos kaikille kivasta palautteesta, sillä näitä on kiva lukea. Omituisia jälkiä löytyi autosta mutta onneksi lähtivät pois. Enhän minä mikään mestari ole ja siellä etelässä vielä parempaa jälkeä löytyy mutta kovasti yritän uusia aineita ja tekniikoita opiskella. Tää on sellainen harrastus, josta tosiaan tykkään ja kiva, että on saanut autoja tänä kesä tehdä. Taitaa jo 7 autoa olla keväällä hankitulla Flexillä tehty. Oisin laittanut renkaisiin ainetta mutta pullo oli tyhjä aiemmista projekteista. Nyt on ihan uusi rengaskiilokepullo ihan Biltemasta ostettu :D Kyselen tuossa omistajilta lupaa juttujen tekoon. Molemmat autot on myös sinisiä ;)

Re: Volvo S80 -99

Lähetetty: To Elo 30, 2012 9:20 am
Kirjoittaja harrik
Kyllä "Dave" jaksaa/osaa :thumb:
Tuommoiset jäljet konepeltiin voi tulla esim, kun taitamaton putsaa linnun paskaa pois kuleksimasta.