Sivu 1/1

Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Su Syys 25, 2011 9:19 pm
Kirjoittaja lekenda
Terve taas!

Tänä viikonloppuna käsittelyyn löytyi jälleen yksi toijjota, väriltään metallihohtomusta.
Sen verran voisin omaamielipidettä tojotan maaleista sanoa nyt kokemani perusteella että ei ainakaan itselle tarvitse _ikinä_ hankkia,
vaikka lakka onkin pehmeää ja suht helppoa työstää fiksarin, niin onse melko surkeaa kun pienikin kivi / tms tulee niin on heti lakassa reikä
ja viikon päästä pelti ruosteessa ja lakka lähtee kuoriutumaan tyyliin pelkän ilmavirran voimalla. Tämä yksilö oli ajettu karvan yli 100tkm ja siitä
suurin osa kaupungissa ja puskuri / konepelti jo ihan täynnä reikiä.. :o

Mutta ei haukuta enempää meidän "massa laatuautoa" vaan ruvetaan katsomaan miltä se näyttää.

Alku pesut suoritettiin tuttuun tyyliin vaahdottamalla VP:n Snow Foam Combo pinnalle, viruteltiin ja perään pumppupullosta
Pineline seos vaikuttamaan, oven välit myös Pinelinellä, Mequiarsin shamppoolla pesu kintaan kanssa.

Kuvia ennen pesua;

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Sisustan sotkut samaan läjään;

Kuva

Kuva

Kuva

Konehuone ennen;

Kuva

Kuva


Sitten alkoi peseminen, moottorista taisin aloitella, sinnekkin laitettiin hienosti aluksi snow foam comboa
äiteen vanhasta Tolu pullosta missä verkko suutin :lol: hyvin vaahtoaa!

Kuva

Kuva

Brushilla hangattu

Kuva

Huuhdeltu

Kuva

Kuva

Seuraavaksi vanteet;

Ennen

Kuva

Pineline + Foam hangattu pintaan

Kuva

Huuhdeltu

Kuva

Kuva

Ovenvälit;

Kuva

Kuva

Kuva

Matoista kuva ennen pesua, jälkeen kuvaa ei tullut otettua..

Kuva

Auto pestynä, time to Clay ! Clayna toimi Mequiarsin tuote. Liukasteena Mequn Gold Class shampoo pumpusta laimeena seoksena.

Muuten irtosi kohtailesti, mutta ovien alaosat näyttivät tältä;

Kuva

Kuva

Sitten kuivaus ja autoa kohti talliin, tähän koitin samalla uuuta Kentin pitkäkuituista liinaa joka hankittu ihan HongKongista, tosi tyytyväinen olin, loistava imukyky 6,50€ hintansa puolesta !

Corollaan teipit niskaan ja ettimään mukavaaa comboa, päädyin samaan yhdistelmään kuin aikaisempienkin tojotojen kanssa, eli 3M Keltainen tyyny ja Mirkan Polarshine, pahimpin kohtiin laitin pädiin sekaan hieman 3M vihreää Fast Cut tavaraa. Muuten riitti kun pinnat ajoi tuplasti Mirkalla.

10/90 fötöä konepellistä;

Kuva

Lopun konepellin ajoa;

Kuva

40/60 lokasuojasta;

Kuva

Takanurkkaa, vasta kertavedon jälkeen, pyörteet lähtee, mutta syvemmät vielä jäi.

Kuva

Kylki tehtynä;

Kuva

Toinen takanurkka ennen :?

Kuva

Jälkeen;

Kuva

Kun koko auto oli käsitelty hionta-aineilla ajeltiin takaisin pesunurkalle ja viruteltiin jauhoja pois että voitiin levittää pinnalle
Collnite 915.

Kuva

Tähän väliin kuvat kun sisusta siivottuna;

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Tämän näköistä irtosi vielä syvemmältä ovien välistä yms sisustan koloista :shock: ;

Kuva

Sitten fotoa valmiista pinnasta !

Ensin tallissa;

Kuva

Sitten ulos ihmettelemään

Kuva

Kuva

Kuva

Näin! , on saatu projekti päätökseen ja huomenna auton luovutus takaisin omistajalleen ja toivotaan iloisempaa ilmettä kun autoa hakiessa! :)

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Su Syys 25, 2011 9:29 pm
Kirjoittaja Rauhallinen Erkki
Omistajan ilme tulee olemaan näkemisen arvoinen. Hienoa työtä! 8-)

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Su Syys 25, 2011 9:48 pm
Kirjoittaja Hynde
Siisti kuin sika pienenä!!!

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Su Syys 25, 2011 9:58 pm
Kirjoittaja kanttori
On hienoa jälkeä kyllä.

Ihan itseä harmittaa, kun ei oma auto ole likainen sisältä. Oman auton siivoaminen kunnolla on varmaan parasta mitä voi tehdä pesuvehkeet kädessä :oops:

P.S. Matot ois kaivannut pikkaisen "mustaa" pintaan

P.P.S Onko noissa konehuonepesuissa ilmennyt ongelmia toiminnassa tuon jälkeen, itse en oikein noin runsaasti ole uskaltanut kastellut konehuonetta.

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Su Syys 25, 2011 10:39 pm
Kirjoittaja HKDetailer_FIN
Helkkarin siistiä jälkeä. Mustat on aina yhtä palkitsevia. :)

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Su Syys 25, 2011 10:54 pm
Kirjoittaja Anzafin
Aivan mahtavaa jälkeä!!! :shock:
Ja kuvat on niin herkkua kuin olla voi! Antaa inspiraatiota ihan kummasti nämä tämmöiset!

- Antti -

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Ma Syys 26, 2011 6:42 am
Kirjoittaja Urran
On kyllä melkoinen muutos. Nää tosiaan palkitsee. Tohon ylempänä olevaan kommenttiin tojon mattojen tummentamisesta kommentoidakseni: Käsittääkseni niistä ei saa tekemälläkään mustia, on jo tehtaalta hieman "harmaat".

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Ma Syys 26, 2011 7:08 am
Kirjoittaja seatts
Urran kirjoitti:On kyllä melkoinen muutos. Nää tosiaan palkitsee. Tohon ylempänä olevaan kommenttiin tojon mattojen tummentamisesta kommentoidakseni: Käsittääkseni niistä ei saa tekemälläkään mustia, on jo tehtaalta hieman "harmaat".
Joo ei saa mustia on tumman harmaat uutena ja ite laitoin viime talvena niihin new look trim geeliä niin kyllähän se väri muuttu tummemmaks, mut kun meinaan lentää perseelleen kun laskee toisen jalan autoon niin ei kiitos enään. :D

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Ma Syys 26, 2011 7:18 am
Kirjoittaja lekenda
Kiitos Kiitos! :)

kanttori: Niinkuin Urran tuossa jo kertoikin, niin jo alkujaankin tuommoiset harmahtavat, jotka sitten käytössä kuluu tosi rumiksi, hieman paremmat niistä tietysti saa jos jotain kumi kiilloketta pistää, mutta tekee mielestäni liian liukkaaksi se mitä minä omistan..

Ja mitä konepesuihin tulee niin ei ole paljon säälit kyllä, laturin / akun tapaan joskus suojata mutta riippuu vähän.. Lopuksi ennen käynnistystä puhaltelen pillillä sähköliittimet yms yms.. Ainakaan vielä yksikään vikavalo ei ole syttynyt... :lol:

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Ma Syys 26, 2011 7:18 am
Kirjoittaja kanttori
Näinhän se tosiaan saattaa olla, ei saa harmaasta mustaa :P

Edelleen upea suoritus, musta on tosiaan palkitseva väri, voisikohan sillä perustella vaimolle autonvaihtoa...

Omat matot (mustat) vetelen PB:n Natural look dressingillä, ja on osoittautunut hyväksi. Ei tee pintaa kiiltäväksi eikä liukkaaksi.

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Ma Syys 26, 2011 8:06 am
Kirjoittaja TKe_
kanttori kirjoitti:Näinhän se tosiaan saattaa olla, ei saa harmaasta mustaa :P

Edelleen upea suoritus, musta on tosiaan palkitseva väri, voisikohan sillä perustella vaimolle autonvaihtoa...

Omat matot (mustat) vetelen PB:n Natural look dressingillä, ja on osoittautunut hyväksi. Ei tee pintaa kiiltäväksi eikä liukkaaksi.
Hieno muutos!

Itse käytän myös tuota köyhien poikien tuotetta. On kiva tuote. Kiillon määrää pystyy säätelemään liinalla.

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Ti Syys 27, 2011 11:32 pm
Kirjoittaja Viltsu
Peukkua ylös täältä!
Totta muuten turiset tuosta toyotan surkeasta maalipinnasta. Pienikin osuma maalipintaan ja alkaa muuten heti ruostumaan..!

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: Ke Syys 28, 2011 7:18 am
Kirjoittaja Tamu
Mahtavan näköinne lopputulos! Milläs Kuinkas karkealla aineella mylläsit tätä Toyotan ohutta maalipintaa?

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: To Syys 29, 2011 6:54 am
Kirjoittaja RTU
Ja myös myllytyskengistä peukku ylös! :D

Re: Toyota Corolla 2005 MUSTA

Lähetetty: To Syys 29, 2011 3:21 pm
Kirjoittaja lekenda
Viltsu kirjoitti:Peukkua ylös täältä!
Totta muuten turiset tuosta toyotan surkeasta maalipinnasta. Pienikin osuma maalipintaan ja alkaa muuten heti ruostumaan..!
Joo tässä tullut huomattua tuo jo muutamaa toyotaa tehdessä ja niistä ottanut opikseni että ei omalle pihalle tarvitse tuollasta raahata, syitä kyllä monia muitakin kuin pelkkä maalipinta.. :)
Tamu kirjoitti:Mahtavan näköinne lopputulos! Milläs Kuinkas karkealla aineella mylläsit tätä Toyotan ohutta maalipintaa?
Paha sanoa miten karkeaa aine oli, mutta käsittääkseni tuo käyttämäni Mirkan Polarshine vastaa karkaudeltaan samaa kuin 3M keltainen, luokkaa medium.
RTU kirjoitti:Ja myös myllytyskengistä peukku ylös! :D
Omistaako joku muukin Niken tallikengät vai mitä tarkoitit? :D