Sivu 1/1

Peugeot 308 GT -09

Lähetetty: Ma Syys 12, 2011 9:44 pm
Kirjoittaja Sportpug
Heippahei!

Ensimmäinen kirjoitus foorumille, vaikkakin jo pitkään on tullut sivusta seurattua ja vinkkejä haalittua! Mutta mikä sen parempi tapa aloittaa kirjoittelu tänne, kuin omalla pienellä projektilla!

Kyseessä siis minulla vuoden omistuksessa ollut Peugeot 308 GT THP175, vuosimallia 09. Autoa pidetty koko sen ajan mitä se on minulla ollut kuin kukkaa kämmenellä ja pahimmat virheet jääneet tämän auton kohdalla tekemättä (toivottavasti). Lähtökohtaisesti elän ajatusmallissa, että auto tuntuu aina likaiselta ja kaipaa pesua ja olenkin sitä aktiivisesti vähintään kerran viikossa pessyt ja hoitanut. Auto on saanut järjestäen osaakseen pelkkää käsinpesua, muutamaa harjatonta konepesukertaa lukuunottamatta. Auto käsitelty lähtökohdassa kesän aikana kerran aikaisemmin muutamalla kerroksella jetselia.

Mutta asiaan!

Käytettyjä välineitä ja menetelmiä

Esipesu: Motonet random liuotinpesuaine raakana
Pesu: Valet Pro - PH Neutral Snow Foam lancella ja tämän jälkeen Turtlen Big orange lancella päälle ja pesua 2bm x3
Kuivaus: Miracle Dryer
Glaze: PoorBoys - Black Hole x1
Sealent: Chemical Guys - Jet Seal 109 x2
Renkaat: Meguiars Endurance High Gloss Tyre Gel

Sitten niitä kuvia ja selostusta. Kuvat tosin jäivät tällä kertaa vähemmälle johtuen tiukasta aikataulusta ja tietysti siitä, että sade pääsi yllättämään heti viimeisen Jetseal kerroksen jälkeen...

Lähtökohta. Ei siis kovin likainen ja edellisestä pesusta noin viikko.

Kuva
Kuva
Kuva

Snowfoamit päällä ja likoamassa.

Kuva

Liukkarin ja pesun jälkeen. Auto pestiin kolme kertaa mahdollisimman puhtaan pinnan varmistamiseksi.

Kuva

Kerros Black Holea pinnassa.

Kuva

Jetseal pinnassa.

Kuva
Kuva

Kaikenkaikkiaan olen erittäin tyytyväinen tuohon black holeen ja ei mielestäni ole ollenkaan "yli hypetetty" tuote. Väittäisin että väri syveni mukavasti ja toi auton maalipinnan hileet esille, varsinkin auringon paistaessa. Ja mikä tärkeintä, lopputulos miellyttää ennenkaikkea omaa silmää.

Re: Peugeot 308 GT -09

Lähetetty: Ma Syys 12, 2011 9:54 pm
Kirjoittaja Posambique
Varsin siisti pökötti!

Noin uuteen autoon toi Megun rengasgeeli ei näytä ollenkaan niin mauttomalta, kuin esim. vanhan jaguarin kumeissa.

Ennen vahausta ei autoa kannata turhaan pestä kolmeen kertaan, vaan käyttää sillä yhdellä kerralla riittävän tehokasta pesuainetta.
Kaikki mahdollinen mekaaninen kosketus kannattaa kuitenkin minimoida. Silti olisin vähintään Claylla sipaissut auton ennen Blackholea.
Tietysti pienirroitus ennen clayta vähentää varmasti riskiä naarmuttaa pintaa jatkovaiheissa.

Onko tossa autossa muuten minkä verran pyörrejälkeä jo näkyvissä?
Olisi ollut sairaan mielenkiintoista nähdä 50:50 valokuva Blackholen vaikutuksesta.

Re: Peugeot 308 GT -09

Lähetetty: Ma Syys 12, 2011 10:02 pm
Kirjoittaja sonikk
Komiasti kiiltää, olis kyllä hienoa päästä joskus uudesta asti pitämään autosta huolta.

Re: Peugeot 308 GT -09

Lähetetty: Ma Syys 12, 2011 10:05 pm
Kirjoittaja Sportpug
Onko tossa autossa muuten minkä verran pyörrejälkeä jo näkyvissä?
Olisi ollut sairaan mielenkiintoista nähdä 50:50 valokuva Blackholen vaikutuksesta.
Pyörrejälkiä tuohon on mielestäni tullut yllättävän vähän. Auringon paistaessa iltasella oikeasta kulmasta voi nähdä hyvin hentoja ja ohuita jälkiä, mutta mielestäni ne tuolla Black Holella katosivat lähes täysin. Black Hole myös toi maalin hileitä huomattavasti esille. Yritin tuossa napsia muutaman ennen ja jälkeen lähikuvan, mutta niihin en saanut noita pyörrejälkiä ikuistettua näkyvästi.

Re: Peugeot 308 GT -09

Lähetetty: Ti Syys 13, 2011 10:04 am
Kirjoittaja frozzu
Mulla ei näy kuvat...

*näkyy nyt*

Re: Peugeot 308 GT -09

Lähetetty: La Loka 01, 2011 7:23 pm
Kirjoittaja Sportpug
Muutama syksyinen fiilistelykuva oli pakkoa napsia ylläpitopesun yhteydessä. Hyvältä vaikuttaa tuo aikaisemmin laitettu black hole + jetseal yhdistelmä.

Pesu:
Valet Pro - PH Neutral Snow Foam, Foam Gunilla
Dodo Juice - Born to be mild shampoo, 2BM


Kuva
Kuva