Sivu 1/1
Aquartz
Lähetetty: Su Touko 30, 2010 2:23 pm
Kirjoittaja Doctor
Vaikkuttaa melko mielenkiintoiselta tuotteelta-> DW:ssä on useitakin testejä ko. tuotteista. Toivottavasti kohta saadaan Suomeenkin. Ohessa vielä linkki:
http://www.aquartz.net/
Re: Aquartz
Lähetetty: Pe Kesä 04, 2010 10:48 pm
Kirjoittaja jyrkiboy
Keskiviikkona menetin Aquartz neitsyyteni. Tietenkin ensimmäinen paneeli meni reisille mutta tänään uudella tarmolla ja valmistana ohjeilla lopputulos oli aivan upea. Kohteena oli Porsche 928 viinin punainen.
Pinnasta tulee liukas kuin mikä. Ei edes muodostu vesipisaroita kun se pirun vesi ei pysy pinnalla vaan karkaa pois välittömästi elohopean tapaan. Eikä siinä vielä kaikki kokeilin naarmuttaa pintaa tuloksetta kynnellä, paperilla, kankaalla.
Piti testata neljää eri levitystapaa ennenkuin keksin itselleni sopivammat tavan käyttää ainetta.
Perussetti koostuu Aquartz pinnoitteesta ja Aquartz+ joka nopeuttaa kuivumista ja kovettaa lopputuloksen.
Re: Aquartz
Lähetetty: La Kesä 05, 2010 7:00 am
Kirjoittaja rotor3
jyrkiboy kirjoitti:Keskiviikkona menetin Aquartz neitsyyteni. Tietenkin ensimmäinen paneeli meni reisille mutta tänään uudella tarmolla ja valmistana ohjeilla lopputulos oli aivan upea. Kohteena oli Porsche 928 viinin punainen.
Pinnasta tulee liukas kuin mikä. Ei edes muodostu vesipisaroita kun se pirun vesi ei pysy pinnalla vaan karkaa pois välittömästi elohopean tapaan. Eikä siinä vielä kaikki kokeilin naarmuttaa pintaa tuloksetta kynnellä, paperilla, kankaalla.
Piti testata neljää eri levitystapaa ennenkuin keksin itselleni sopivammat tavan käyttää ainetta.
Perussetti koostuu Aquartz pinnoitteesta ja Aquartz+ joka nopeuttaa kuivumista ja kovettaa lopputuloksen.
mistä tilasit sitä?
Re: Aquartz
Lähetetty: La Kesä 05, 2010 10:35 am
Kirjoittaja Doctor
Kuullostaa hyvältä-> mikä tuolle oli se oikea levitystapa? Minkähintainen on tuo tuo setti tilattuna? Täytyy ehdottomasti laittaa tilaukseen.
Re: Aquartz
Lähetetty: La Kesä 05, 2010 11:13 am
Kirjoittaja jyrkiboy
Aquartzia saa nyt CYC:istä ja multa jonkin ajan päästä. Iron Cutia otin muutaman laatikon jo.
Itselle paras levitystapa oli ehdottoman puhdas Mikrokuituliina. Levitys alkaa samalla sekunnilla kun ainetta on laitettu maalipinnalle ja jatketaan kunnes pinta on puhdas. Jos pinnalle jää harmaita kohtia ne lähtee viimeistään Aquartz + mäkeen. Kokeilin myös koneella levitystä mutta paras jälki tuli mikrolla. Niin ja kuivaus sitten kuumailmapuhaltimella 5-10 min.
Tuolla pari kuvatusta neitsyyteni menetyksestä
http://www.detailingworld.co.uk/forum/s ... 779&page=3" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Keskiviikkona laitoin pestyllä puhtaalla mikrokuituliinalla ja pinnasta ei tullut ollenkaan niin hyvä kun piti joten poistin sen IPA:lla. Ipalla saa pinnoitteen pois jos: levityksestä on alle tunti, kuumailmapuhallinta ei ole käytetty tai jos Aquartz + ei ole käytetty. Muuten joutuu vesihiomaan tai todella rankalla hiovalla tahnalla poistamaan otsa hiessä. Paljon ei kannata mokailla joten en sanoisi tätä kuluttajatuotteeksi, vain pro käyttöön.
Itse olen aivan täpinöissä tästä tuotteesta
EDIT: niin piti vielä kirjoittaa että pinta johon Aquartzia laittaa pitää olla ehdottoman puhdas, mielellään pyyhitty IPA:lla. Seuraavaksi lasit testiin.
Re: Aquartz
Lähetetty: Su Kesä 06, 2010 8:53 am
Kirjoittaja rotor3
voiko tuota pelkkää Aquartzia käytää ilman tuota aquartz+?
pelottava aine jos voi kämmätä ihan kunnolla

Re: Aquartz
Lähetetty: Su Kesä 06, 2010 9:25 am
Kirjoittaja jyrkiboy
Suosittelen kyllä + käyttöä sillä jos mokaa niin se auttaa ja pelastaa pulasta.
Re: Aquartz
Lähetetty: Ti Kesä 22, 2010 10:22 am
Kirjoittaja jyrkiboy
AQuartz+ menee uudelleen labraan koska ongelmia lentorahdin aikana. Tuote on jäätynyt ja muuttunut ryynimäiseksi.
Uudesta plussasta tulee valmistan mukaan mm:
- enemmän kiiltoa (jesh tätä toivonkin)
- enemmän hydrofobisempi, eli vesi kaikkoaa pinnasta vieläkin sukkelammin
- helpompi käyttää
Aikataulu on avoin mutta koittavat saada sen valmiiksi asap
Kuten monet on lukeneet DW käyttäjien ongelmia on osasyynä ollut pilaantunut tuote. Toinen syy heikkoon suoritukseen liian suuri työstöalue ja liiallinen tuotemäärä. Yksi suihkaus noin 30 x 30 cm alueelle ja välitön levitys.
EDIT: lisää dataa toisesta tuotteesta jota testasin. Tämä oikeastaan kuuluisi sisustan puolelle mutta laitan kuitenkin tänne. CleanAir joka suihkutetaan pintaan ja se syö vuoden aikana hajuja pois autosta. Omani pesin kuukausi sitten sisäpesuna, haju ei poistunut. Puhdistin penkit, ei auttanut. Imuroin super tarkkaan joka paikan, auttoi vähän. CleanAir pintaan ja autosta tuli hajuton. Tuote aktivoituu valon voimasta ja alkaa napostelemaan tuoksuja. Kolmessa päivässä hajut poissa ja pieru ei enään leijunut mukana

Re: Aquartz
Lähetetty: Ma Kesä 28, 2010 11:45 am
Kirjoittaja rotor3
uskaltaakohan tuota mistä tilata? .. lähettäävät kummiskin just tommosen pilalle menneen setin !
Re: Aquartz
Lähetetty: Ma Kesä 28, 2010 2:10 pm
Kirjoittaja jyrkiboy
Jaa-a riski homma tilata jos tuote on mennyt pilalle.
Uutta reseptiä pukkaa lähiaikoina ja ilmoitan siitä heti kun se on saatavilla.
Re: Aquartz
Lähetetty: Ma Heinä 26, 2010 1:15 pm
Kirjoittaja jyrkiboy
No niin, lomat lusittu ja uutta tavaraa tilattu. Tulossa ovat:
- AQuartz
- AQuartz reloaded (paranettu AQuartz+). Kannataa lukea Detailing World foorumilta käyttäjien arvosteluita. Ekat testit menossa Englannissa.
- Clean Air, hajun poistaja.
Kakkea muuta kivaa vielä syksyn aikana.
Re: Aquartz
Lähetetty: La Elo 07, 2010 1:14 pm
Kirjoittaja jyrkiboy
Tuoteet varastossa ja niitä voi tilata
http://www.trolli.nu" onclick="window.open(this.href);return false; osoitteesta.
Re: Aquartz
Lähetetty: Ti Syys 24, 2019 8:02 pm
Kirjoittaja Jusda
Terve,
Mistäköhän tuota Aquartz Clean Airia saisi tilattua? Ei tunnu missään olevan ja ulkomailtakin vain firmoille.
Re: Aquartz
Lähetetty: Su Syys 29, 2019 10:46 pm
Kirjoittaja mikko>
Eikös CarPro So2Pure oo samaa, kun Aquartz on kai nykyään CarPro.