Sivu 1/2
Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Pe Syys 02, 2011 9:23 pm
Kirjoittaja TKe_
Tämän foorumin logo & banneri kaipaisi hienosäätöä. Ehdotuksia otetaan vastaan (=kuvia).
Rajaukset ovat seuraavat: Logon taustaväri transparent, koko 330*70px (oletettavasti voi olla vähän leveämpi ja korkeampi, mutta se täytyy selvittää tapauskohtaisesti, koska skaalautuvuus saattaa kärsiä). Bannerin koko 1400*150px. Logon ja bannerin on visuaalisesti sovittava yhteen. Banneri voi olla esim. valokuva jos se sopii sivun väreihin ja logoon hyvin yhteen. Jos joku ehdotuksista valitaan niin tällöin sen käyttöön tullaan pyytämään julkaisijan lupa. Tiedostomuodot png ja gif (molemmista, jos joku käyttää antiikkiselaimia niin tarvitaan gif muotoiset kuvat...).
Logossa pitää näkyä vähintään foorumin nimi ja mielellään myös slogan.
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Ke Syys 14, 2011 10:47 pm
Kirjoittaja hattiwatti
Avataas peli niin ehkä muutkin innostuu yrittämään!

Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Ke Syys 14, 2011 10:57 pm
Kirjoittaja -JP-
Hieno!!!
Avataas peli niin ehkä muutkin innostuu yrittämään!
Todellakin, ehdotuksia kehiin vaan!
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 8:41 am
Kirjoittaja TKe_
Hienoa hienoa! Muutkin vaan rohkeasti tekemään ehdotuksia!
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 4:54 pm
Kirjoittaja hattiwatti
Näköjään photobucketin maksuton versio muokkaa kuvat itse pienemmäksi

Mutta eiköhän ne esikatseluina toimi, vaikka vähän vetää suttuun tekstit jne

Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 5:10 pm
Kirjoittaja Dani
[offtopic]
TKe_; voisit tehdä selkeet ohjeet miten tommonen banneri tehdään, siis ihan "rautalankaosastoa" että mutsikin osais vaikka tehdä moisen.
Saattaa olla että bannereita tulis vähän enemmän
[/offtopic]
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 7:17 pm
Kirjoittaja TKe_
Eiks tossa ekassa viestissä ohjeet ole? Vai miten paljon tarkemmat niiden pitäisi olla? Muutan ohjeistusta haluttuun suuntaan.
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 7:34 pm
Kirjoittaja hattiwatti
TKe_ kirjoitti:Eiks tossa ekassa viestissä ohjeet ole? Vai miten paljon tarkemmat niiden pitäisi olla? Muutan ohjeistusta haluttuun suuntaan.
Minusta niissä on kaikki oleellinen jotta pääsee hommiin, 2x kuva ja molempien resoluutiot kerrottu. Kuvien sisältöä voidaan ruotia itse topicissa

Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 7:50 pm
Kirjoittaja Dani
Esim. että miten tehdään sopiva teksti ja miten se asennetaan itse kuvaan vois olla yksi lisä noihin ohjeisiin?
Itse kun en ikinä ole moista tehnyt niin aika hukassa ollaan transparen juttujen kanssa...
Ilmais-ohjelmat tämmösen tekoon, koska oletan ettei Paintilla kannata edes yrittää?
Jotain tämmöstä pientä, mutta tärkeä ohje urpoille kuten minä

Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 7:58 pm
Kirjoittaja TKe_
No ne ohjeet saa tehdä joku muu, kun itse olen yhtä onneton photarin kanssa

Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 8:05 pm
Kirjoittaja -JP-
Kuin myös. Mutta nuo ohjeet aukeaa kyllä kunhan saa photoshopin tms. auki, vähän hankala niitä on tuon paremmin selittää.
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 8:08 pm
Kirjoittaja iiKster
Ilmaisohjelma kuvien tekemiseen / muokkaukseen on esim
Gimp, jos haluaa tehdä 3D renderointeja voi käyttää
Blenderiä. Suosituimmat ohjelmat ovat varmaankin kaupalliset Photoshop ja Paintshop, joihin kaikilla on varmasti ostetut lisenssit
Tekstin tekee textityökalulla joka löytyy M$ paintti mukaanlukien kuvankäsittelyohjelmasta. Ensin kannattaa tehdä banneri, tallentaa omaksi tiedostoksi. Sitten logotexti ja sekin omaksi tiedostoksi. Lopuksi esikatselukuvan saa aikaiseksi vaikkapa ottamalla kuvankaappaus pesukinnas.com sivusta ja laittamalla se kuvankäsittelyohjelmaan copy-paste menetelmällä. Kaappauskuvan päälle sitten uusi "layeri" johon banneri ja tähän päälle vielä toinen "layeri" johon logo. Logon saa oikealle paikalle kun häilyttää bannerilayeriä vähäisen niin näkee taustalla olevan kaappauskuvan logotekstin. Logot sitten himmailee päällekkäin ja lopuksi bannerilayerin läpinäkyvyys nollaksi niin näkee miltä lopputulos näyttää. Sitten tästä kopio ilman taustaa, tallennus ja tänne näytille.
Huomioitavaa oli toki ettei sekä logoa ja banneria tarvitse tehdä, vain jompaa kumpaa voi ehdottaa. Logon taustahan on läpinäkyvä joten logon pitäisi periaatteessa sopia mihin banneriin tahansa (käytännössä ei välttämättä).
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 8:45 pm
Kirjoittaja TKe_
Mulla on photariin lisenssi. Sulo Vilen: no kun halvalla sain

Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 8:49 pm
Kirjoittaja K70
^^on kyllä kunnioitettavaa, että joku osaa noin hyvin leipoa tietsikkaa ja hallitsee myös auton ropaamisen ja jopa hiilikuituosien vääntämisen.
Toi yllä oleva layeri meni multa meinaa aivan kaljua viistäen ehkä kymmenen metriä yli
Tosin mua varten ei kannata vääntää ohjeita, kun en logoa osaa kuitenkaan tehdä, enkä edes yritä.
Kommenttina olisiko tuo kiiltopesuteksti vaihdettavissa, esim. jonkun mainitsemaan sonikkin siguun?
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 11:38 pm
Kirjoittaja Posambique
Tykkään mun bannerista, ja luulen pystyväni pykäämään myös muutaman muun hyvännäköisen bannerin.
Tohon omaan "logoon" (joka on vain ruma teksti) en todellakaan ole tyytyväinen. Täytyy myös miettiä enemmän noissa tulevissa bannereissa tota logon sijoittamista.
Jätetään logon duunailu muille, koitan muutaman bannerin pyöräyttää tässä lähipäivinä.
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: To Syys 15, 2011 11:56 pm
Kirjoittaja -JP-
Jos olen käsittänyt oikein(suurella todennäköisyydellä en), niin logon paikkaa ei voisi vaihtaa.
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Pe Syys 16, 2011 12:31 am
Kirjoittaja Posambique
Juuh, nyt tuli paha väärinkäsitys...
Pitää toki paikkansa, että tossa mun vedoksessa logo on väärässä paikassa, koska länttäsin sen vaan silmällä johonkin.
Ajattelin että ei sillä nyt niin suurta merkitystä ole tossa.
Se mitä tarkoitin tolla lausahduksella oli se, että täytyy tehdä bannerista sellainen että logo istuu siihen. En siis sitä, että logo pitäisi siirtää jonnekin muualle.
Anteeksi, oli todella epäselvästi ilmaistu. Pääasia kuitenkin, että asia nyt selkisi.
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Pe Syys 16, 2011 8:05 am
Kirjoittaja TKe_
Jep,
Tässä vaiheessa on ihan ok, että sen "logon" tyrkkää about oikeaan sektoriin tuossa bannerissa, mutta sitten jos/kun banneri/logo vaihdetaan tälle sivustolle niin tarvitaan noi ekassa postauksessa olevat tiedostot.
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Pe Syys 16, 2011 1:43 pm
Kirjoittaja hattiwatti
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Pe Syys 16, 2011 1:48 pm
Kirjoittaja seatts
Mun mielestä toi Posan laittama on parhaan näköinen.
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Pe Syys 16, 2011 1:51 pm
Kirjoittaja K70
Keskimmäisessä kuvassa Bret Michaels, tai joku muu sukkahousuhevari, kun kellokin on tollasta miesten mallia

Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Pe Syys 16, 2011 1:55 pm
Kirjoittaja *Kaide
Hattiwatin vika (sininen pisarakuva) on hyvä koska tummaan kuvaaan äkkiä kaikki yksityiskohdat katoavat.
Täytyy tietysti kokeilla miltä näyttää sivun ylälaidassa kaiken muun foorumimeteriaalin kanssa.
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Pe Syys 16, 2011 1:57 pm
Kirjoittaja Urran
^Ja kuvasta ei käy selkeesti ilmi että kyseessä olis SILIKONIVAPAA sieni joten pannaan tommoset
Posan kuva IMO siistein, toiseks hattiwatin viimeisimmästä viimeinen kuva. Aiempi "vesikuva" näyttää että ois pinnalla missei oo mitään suojaa

Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Pe Syys 16, 2011 2:06 pm
Kirjoittaja iiKster
Itse tykkään hattiwatin vikasta, yksinkertainen ja skaalautuu hyvin. Jos saa antaa artistista näkemystä niin tuota jos vielä ihan hitusen muokkaa antamalla hivenen kontrastia mutta samalla "harmauttaa" ihan ministi niin se sulautuuisi foorumin nykyiseen värimaailmaan.
Re: Ehdota foorumille logoa & banneria
Lähetetty: Pe Syys 16, 2011 2:49 pm
Kirjoittaja hattiwatti
iiKster kirjoitti:Itse tykkään hattiwatin vikasta, yksinkertainen ja skaalautuu hyvin. Jos saa antaa artistista näkemystä niin tuota jos vielä ihan hitusen muokkaa antamalla hivenen kontrastia mutta samalla "harmauttaa" ihan ministi niin se sulautuuisi foorumin nykyiseen värimaailmaan.
iiKster edition (meniköhän yhtään sinnepäin

)
