Suunnitelmissa on tässä syksyn aikana toteuttaa pieni empiirinen tutkimustyö vaihtoehtoisista esipesuvaahdottimista. Taustalla vaikuttavana ajatuksena olisi auttaa niitä himohinkkareita, joilla ei ole mahdollisuutta tunnetusti toimivan foam lance+ painepesuri yhdistelmän käyttöön, löytämään mahdollisimman toimiva, turvallinen ja taloudellinen esipesumuoto. Ja edellinen nimenomaan "snow foam" -tyyppistä pesuainetta hyödyntäen, ILMAN PAINEPESURIA. Nyt siis kaikki TI-halli orjuutetut silmä kovana
Suurennuslasin alla siis normaalin vesijohtoverkon paineella toimivat ratkaisut sekä säiliölliset "painepullo" -mallit. Testistä rajataan pois kaikki DIY -viritelmät, vaikkakin tiedän toimiviakin sellaisia olevan. Siis myynnissä olevat tuotteet kelpuutetaan "as is". Testiä varten ei tulla laatimaan erillistä pisteytysjärjestelmää, vaan tulokset ovat kokemuspohjaisia. Ainoat kvantitatiiviset määreet joita arvioidaan ovat hinta ja taloudellisuus. viimeksi mainittu nimenomaan ti- halli optiota silmällä pitäen, eli kuinka kauan testiauton vaahdottamiseen kuluu aikaa minuuteissa. Tämä sitten kerrotaan keskimääräisellä ti- hallien minuuttitaksalla jne., jne.
Testiin on kaveriksi tulossa ainakin -JP- ja muut vapaaehtoiset saavat allekirjoittaneelle ilmoittautua yv:llä, niin yritetään pähkiä, miten saadaan nämä kovaosaisten ruiskut paremmuusjärjestykseen.
Testiaineena tulee toimimaan tämänhetkinen esipesuvaahtojen kiistaton kuningas, Bilt-Hamber Auto-Foam. Testiaineen toimittaa kaikkien pesukintaalaisten suojeluspyhimys, eli Projectechin Janne .
Testi tuloksineen julkistetaan yhdellä kertaa. Testin aikataulu on avoin, mutta syksyn 2011 aikana homma saadaan nippuun, sen uskallan luvata.
Tällä hetkellä testissä on varmuudella mukana seuraavat aparaatit:
-Bilteman painekannu
-CYC Super Sprayer
-Halpakauppa Puuilon "vaahtotykki"
Muutama tähän vielä mukaan tulee ja haaveissa olisi saada testiin mukaan myös Gilmour Foammaster. Mikäli joku kykenee sellaisen testiä varten lainaamaan, tarjoan palkkioksi 0,5l Valet Pron Snow Foam Comboa ja pullakahvit
Tämä keskustelu on nyt avoin tästä edespäin ja kokeneilta testinikkareilta ja muiltakin otetaan nyt ehdotuksia vastaan. Loogis-analyyttinen ajatttelu ei kuulu vahvimpiin osa-alueisiini, joten saatan tarvita apuanne, ettei mikään oleellinen unohtuisi.
Kiitos, RE
Sana vapaa....