Nyt kannattaa olla tarkkana ja tarkentaa, että mitä vahalta haluat. Haluatko hyvää "wet lookkia" syvällä kiillolla vai sitten lasimaista kiiltoa..
Pääsääntöisesti aitoa carnaubaa sisältävät vahat (pelkästään carnaubaa) kestävät parista viikosta kahteen max. kolmeen kuukauteen pinnassa. Tuovat "syvyyttä ja lämmintä" kiiltoa. Riippuen pesuista.
Sitten taas jos kestoa ja lasimaista kiiltoa haluat niin silloin kannattaa kääntää katse hybridivahoihin (jotka sisältävät osittain carnaubaa) tai sitten sealantteihin joissa ei sitten taas ole mitään luonnontuotteita. Näissä pääsääntöisesti puhdas lasinen kiilto.
Hyvä kompromissi vahojen kanssa olisi tehdä niin, että vetää pohjalle pintaa kunnolla suojaavan sealantin ja sen päälle sitten carnaubaa. Tällöin pinnan suoja on kunnossa ja carnaubavahaa voi pesujen jälkeen fiilistellä pintaan niin usein kun haluaa
Hyvää vahaa en lähe suosittelemaan koska siihen jokaisella on oma mielipide [emoji41]
Toivottavasti näillä saat jotain apuja ja täsmäkysymyksillä päästään vielä paremmin kiinni siihen mitä haluat ja mita jengi suosittelee
