Suolan irroitus

Pienpoisto, raudanpoisto, claybar jne.
K70
Viestit: 2754
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 8:56 am
Paikkakunta: Kuopio

Re: TESTI: Kestopinnoitteet

Viesti Kirjoittaja K70 » Pe Joulu 12, 2014 8:16 am

steyr kirjoitti:(OT) Nyt alkaa kyllä kiinnostaa mistä olette keksineet/saaneet tietoa, että tiesuolassa on muitakin aineita... näitä
Tuossahan lukee säkissä 77%, mitä on 23%?

steyr
Viestit: 70
Liittynyt: La Marras 23, 2013 6:41 pm
Paikkakunta: Espoo

Re: TESTI: Kestopinnoitteet

Viesti Kirjoittaja steyr » Pe Joulu 12, 2014 3:21 pm

K70 kirjoitti:
steyr kirjoitti:(OT) Nyt alkaa kyllä kiinnostaa mistä olette keksineet/saaneet tietoa, että tiesuolassa on muitakin aineita... näitä
Tuossahan lukee säkissä 77%, mitä on 23%?
http://www.tetrachemicals.com/getFile.a ... nt_ID=3708 Tuosta 77% kalsiumkloridia, 6% alkali chlorides(basic salt=natriumkloridi), 0,5% magnesiumkloridia. Ne mitä ei sitten mainita on ilmeisesti vain epäpuhtauksia. Sitten oli maininta turvatiedotteessa, että vettä on 0-26%, kalsiumkloridia 74-100% natriumkloridia <3%, kaliumkloridia <3% ja <0,5% magnesiumkloridia.

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Urran » Pe Joulu 12, 2014 5:15 pm

Siis mä itse nimenomaan olen sitä mieltä että se vaikeasti autosta lähtevä - mitä oli viime talvena enemmän on nimenomaan siitä tiestä lähtevä eikä suolajohteinen. Muistaakseni samassa dokumentissa missä oltiin tutkittu että miten monta tonnia nastarenkaat suomessa raapii tiestä talven aikana ja kuinka monta ihmistä se vuosittain tappaa - mainittiin myös kuinka suola pehmentää asfalttia jonka johdannaisena nasta raapii sitä enemmän.

Ja myös hyvää spekulointia siitä että auraus irroittaa tuota mujua tiestä - varmasti paikkaansa pitämä väittämä. Mutta kuten steyrin vahvistamat seikat vahvistaa että teille levitettävä suola on kyllä erinäistä suolaa (ja vain alle 3% ns. ruokasuolaa) mutta suolaa silti eikä kemikaali-X:ää tai kontaktiliimaa. Ja kuten sanottu Henkelin valmistama (Teroson) alustamassa koulutuksessa/ohjeistuksissa on tosiaan erikseen mainittu että suola tulisi huuhdella ensin auton pohjasta runsaalla, lämpimällä vedellä ennen pesuja. Siis suola. Kuka voisi kuvitella että sinne jää varmaan vielä melkoinen määrä erinäistä paskaa sen jälkeen? No se ei ole suolaa.

..ja mitä nastoihin tulee niin noita "pikirantuja" mä en ole Legacyyn ainakaan nyt alkutalvena saanut enkä Galanttiin koko viime talvena ainakaan niin paljoa että olisin erikseen kiinnittänyt huomiota/lähtenyt poistamaan niitä. Ne pyörii molemmat kitkoilla. Ja edellisenä talvena jouduin pariin kertaan pienpoistolla poistamaan niitä Lancerin kyljistä.. siinä oli nastat :roll: Siis ne ns. piki "roiskasut". Toki varmaan voi olla että ihan samalla tavalla tuota ryönää on irtonaisena kaduilla ja en ole vain huomannut/joutunut kitka-autoissa sitä poistamaan.
Vain YKSI LSP!

Avatar
Posambique
Viestit: 2746
Liittynyt: Ke Marras 03, 2010 5:51 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Posambique » Su Joulu 14, 2014 11:54 am

Urran kirjoitti: Ja myös hyvää spekulointia siitä että auraus irroittaa tuota mujua tiestä - varmasti paikkaansa pitämä väittämä.
Samaa mieltä, mutta aurausta on kyllä vähennetty runsaasti viime vuosina, joten sitä en pitäisi itse syynä ongelmiin.
Nastojen käyttökin tällä hetkellä vähenee joten lienee sekin huono selitys lisääntyneille ongelmille (vaikka varmasti on nimenomaan syypää tuohon ongelmaan alunperin, ei ole nimittäin muissa maissa samanlaista ongelmaa talvisin). Hyvää ja asiallista keskustelua ja tuntuu kaikilla olevan hyviä pointteja.

Jatketaan näin... :thumb:
"Urku auki, pelti kii"

Antti O
Viestit: 1065
Liittynyt: Ma Kesä 28, 2010 2:54 pm
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Antti O » Su Joulu 14, 2014 7:49 pm

Suomessa tolta hommalta ei vaan voi välttyä.. kyllä se autonpito olisi helppoa jossain kaliforniassa..
No, toistaiseksi kerta viikossa kinnastelua ja keväällä sitten siivoaa ne mitä on pinttynyt listojen alle.

Avatar
Tonis
Viestit: 1439
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 9:34 pm
Paikkakunta: Pirkkala
Viesti:

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Tonis » Su Joulu 14, 2014 9:21 pm

Helpompi se suola on pestä kun auringonpolttamat... Ei ongelmia kun katoksessa auto edelleen. ( eikä sitä kyllä kukaan pesekään koskaan:)
Wannabe-OCD

Avatar
porsas
Viestit: 85
Liittynyt: Su Heinä 28, 2013 9:24 am

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja porsas » Su Joulu 14, 2014 10:41 pm

mun mielestä kun kerran viikossa tempasee AutoFoamit pintaan niin pysyy hyvässä kunnossa näin kaupunki ajelussa. itellä 10-50km viikossa maantie ajoa ja loput kaupunki köröttelyä 400-500km. länsi suomen teille ajetaan suolapaska liuosta heti kun menee alle +5 asteen ja se todella lentää tiellä, viime viikkoina on tullut ajeltua rauma-pori väliä liiankin paljon.
vaikka Finish Kare Pink Paste Wax laulo joutsenlauluu silti maantien kemikaalit lähti mielestäni todella hyvin.

eerola
Viestit: 22
Liittynyt: Su Touko 01, 2011 7:59 pm
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja eerola » Su Joulu 21, 2014 9:37 pm

Mitä arvoisa raati käyttää tällä 2014-15 -sesongilla tiesuolasössön irroittamiseen auton pinnasta? Minä pesin eilen auton aika moneen kertaan, koska tieltä mukaan kertynyt tatina oli jämähtänyt aivan käsittämättömän tiukkaan. Mahtaako Pirkanmaalla käytettävän keitoksen resepti olla muuttunut tälle kaudelle, koska ei se sotku yleensä ihan noin tiukkaan kiinni ole paistunut. Biltemassa oli joskus semmoien "rasvan kylmäpoistoaine", jolla suolamössö (ja vahat ja piha-asvaltti) lähtivät. Sitä ei ainakaan samalla koodilla ole enää myynnissä (ja hyvä ehkä niin).

Kokeilin Motox-tehopesua, mutta kokemukseni mukaan se oli aika aika huonosti toimivaa jämähtäneen suolatatinan irroituksessa. Ensi kerralla olisi kiva jos olisi joku tepsivä esipesuaine tiedossa.

Nyt homma meni seuraavasti.

* Aluksi painepesurihuuhtelu.

* Sitten pesu Motox-tehopesulla ohjeen mukaisella seoksella ja painepesurilla perään.
—> Ihan likainen edelleen. Totesin että purkin kyljessä oleva annosteluohje on aivan liian mieto kohde huomioon ottaen.

* Sitten samaa tehopesua 100% liukosena kylkiin ja kintaalla ja lämpimällä vedellä varovasti hieroen pesu.
—> Vähän parani, mutta ihan ruskeankeltaiset kyljet, perä ja nokka edelleen.

* Sitten lisää Motox-tehopesua 100% liukosena kylkiin ja taas lämpimällä vedellä varovainen kinnaspesu.
—> Ruskeankeltaiset raidat jäivät edelleen näkyviin.

* Sitten shampoopesu vahvalla Kärcher-liuoksella
—> Ei mitään muutosta, mutta lähtivätpähän Motoxit pois.

* Auto talliin kuivumaan.

* Kliinerillä ruskeankeltainen mössö pois äärettömän kevyesti ja uutta pintaa koko ajan vaihtaen. Ruskeaa töhnää irtosi ihan kauheasti.

* Bilteaman talvivaha pintaan. Ei tähän vuodenaikaan kehtaa alkaa hienoa pintaa tehdä koska ei pääse kuin korttelin päähän kun loska on tehnyt jo tehtävänsä. Kunhan pysyisivät syövyttimet poissa maalilta.
-T

Avatar
Tonis
Viestit: 1439
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 9:34 pm
Paikkakunta: Pirkkala
Viesti:

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Tonis » Su Joulu 21, 2014 9:45 pm

Hiilivetyliuotin ja pienpoisto. Ja löytyy sitä rasvan kylmäpoistoainetta edelleen Biltemasta. Oikeat pienpoistot pieksee kyllä tehossa helposti
Wannabe-OCD

eerola
Viestit: 22
Liittynyt: Su Touko 01, 2011 7:59 pm
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja eerola » Su Joulu 21, 2014 9:51 pm

Biltemassa näyttää olevan nykyisin kaksi eri purkkia, joiden ulkonäkö ja koodit ovat erit kuin viime talvena: 3610 ja 361713. Osaatko sanoa kumpi niistä on toimiva?

Tarkoitatko "oikealla pienpoistolla" jotain Finn-Eloxia? Mitä "oikeaa pienpoistoa" suosittelet, jos toivon ettei autonpesupaikka sivutoimisesti murene alta?
-T

Avatar
Daatta
Viestit: 428
Liittynyt: La Huhti 16, 2011 9:43 pm
Paikkakunta: Salo

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Daatta » Su Joulu 21, 2014 10:15 pm

Haettu aine on juurikin Rasvan kylmäpoistoaine 3610. Pakkaus näyttää muuttuneen sitten viime näkemän. Painekannuun raakana, suihkutus kuivalle pinnalle, 2-3min odotus ja painehuuhtelu. Kyllä tuon pitäisi viedä kaikki mennessään, käytetään yleensä maalipinnan puhdistamiseen ennen vahausta. Ei jokaviikkoiseen pesuun. Toki jos suola pääsee kunnolla pinttymään, niin pakkohan se on pois saada...

Oikeista pienpoistoaineista tunnetuin on Autoglym Intensive Tar Remover. Ei luokkansa paras tuote, vahvuutena on helppo saatavuus koska ITR löytyy miltei joka kaupasta. Lisää valikoimaa löytyy mm. Projectechilta. Mineraalitärpätti käy myös pahimmassa hädässä, mutta se on kovin rasvainen ja haisee pahalle. Parempaan tuotteeseen kannattaa investoida.

Viikottaiseen pesuun voisi ottaa Bilt Hamber Auto-foamin. Jos ei vaahdottimeen halua investoida, niin aine toimii 8% seoksella ihan painekannullakin. Bilteman vahat eivät ei ole juurikaan mistään kotoisin, "talvivaha" saattaa jopa edesauttaa suolan tarttumista. Parhaimpia vahoja tällä hetkellä on Bilt Hamber Finis-wax. Nämäkin tuotteet löytyvät Projectechilta.

eerola
Viestit: 22
Liittynyt: Su Touko 01, 2011 7:59 pm
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja eerola » Su Joulu 21, 2014 10:52 pm

Daatta kirjoitti:..."talvivaha" saattaa jopa edesauttaa suolan tarttumista. Parhaimpia vahoja tällä hetkellä on Bilt Hamber Finis-wax. Nämäkin tuotteet löytyvät Projectechilta.
Mihin tuo tarttuminen perustuu? Colliniten 476 tuntui olevan liki magneetti tuolle tatinalle. Laitoin sitä viimeksi syyskuussa ja heti kun suolanlevitys alkoi, sotku tuntui oikein imeytyvän siihen kiinni. Tuo Bilt Hamber Finis näyttää olevan myös carnaubapohjainen?
-T

Avatar
_nixu_
Viestit: 2615
Liittynyt: Ma Helmi 07, 2011 11:27 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja _nixu_ » Su Joulu 21, 2014 11:13 pm

eerola kirjoitti:
Daatta kirjoitti:..."talvivaha" saattaa jopa edesauttaa suolan tarttumista. Parhaimpia vahoja tällä hetkellä on Bilt Hamber Finis-wax. Nämäkin tuotteet löytyvät Projectechilta.
Mihin tuo tarttuminen perustuu? Colliniten 476 tuntui olevan liki magneetti tuolle tatinalle. Laitoin sitä viimeksi syyskuussa ja heti kun suolanlevitys alkoi, sotku tuntui oikein imeytyvän siihen kiinni. Tuo Bilt Hamber Finis näyttää olevan myös carnaubapohjainen?
Säilytätkö kenties lämpimässä tallissa? Se kai on suurin syypää suolaliemen pintaan palamiseen..
E53 X5 3.0D

Tero
Viestit: 1260
Liittynyt: To Maalis 29, 2012 9:56 pm
Paikkakunta: Nokia

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Tero » Su Joulu 21, 2014 11:16 pm

Kai se Eerola meinas, että miksi talvivaha nimenomaan saattaa edistää suolan tarttumista. Enpä itsekkään keksi?

Avatar
Peke
Viestit: 2928
Liittynyt: La Huhti 16, 2011 11:41 pm
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Peke » Ma Joulu 22, 2014 12:05 am

Just äsken kävin pesee auton. Foamit pintaan ja painepesurilla lämpimällä vedellä perään. Sit vaan pesu DJ:n Sour Powerilla. Kaikki lähti. Ja jos ei olis lähteny, sit pikkasen Tardista pintaan ja shamppoopesua perään.
Porsche 911 Turbo
Audi RS3 Sedan
EX Audi TT RS+ & RS3
PekeFix Detailing

eerola
Viestit: 22
Liittynyt: Su Touko 01, 2011 7:59 pm
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja eerola » Ma Joulu 22, 2014 7:50 am

Eli tulkitsenko edellä keskustellusta oikein, että ehdotus on varautua Bilteman (nykyisin mustassa purkissa myytävällä asvaltin ja lattian bitumisaumat syövällä) kylmäpoistoaineella tai Autoglymin ITR:llä. Ja harkita Bilt Hamber Finisin kokeilua, josko se sattuisi olemaan koostumukseltaan vähemmän suolasotkua itseensä liimaavaa kuin Collinite?

Koska tämä peseminen tällaista kokeilevaa tiedettä on, ehdotus sopii minulle hyvin.

...ja niille jotka tällä foorumilla säikähtivät kerettiläistä "talvivahavalintaani" voin luvata että kiillotus ja fiksummat vahat alkavat kiinnostaa minuakin taas kun kevät koittaa ja loan lentäminen vähenee. :) Tuon ruotsalaispurkin valitseminen tämänkertaiseen kokeiluun perustui siihen ,että se on takuulla synteettistä tavaraa. Ajattelin että kun luonnollisemmat aineet olivat toimineet epätyydyttävästi, niin pitäähän sitä toista ääripäätäkin testata, josko se vaikka ratkaisisi talvista tatinanjämähtämisongelmaa.
-T

Avatar
Tonis
Viestit: 1439
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 9:34 pm
Paikkakunta: Pirkkala
Viesti:

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Tonis » Ma Joulu 22, 2014 8:03 am

Tai jätä auto pihalle --> ei ongelmia suolan kanssa
Wannabe-OCD

eerola
Viestit: 22
Liittynyt: Su Touko 01, 2011 7:59 pm
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja eerola » Ma Joulu 22, 2014 8:35 am

Tonis kirjoitti:Tai jätä auto pihalle --> ei ongelmia suolan kanssa
Toimistolla on semmoinen hieno juttu kuin lämmin parkkihalli. Se on ihan loistava juttu, eikä kehtaa alkaa valittaa että "on se noloa kun ei ole muuta parkkipaikkaa kuin tuo lämmin luola", mutta siitä toki seuraa sitten näitä tämmöisiä lieveilmiöitä.
-T

hpl
Viestit: 145
Liittynyt: Ke Elo 03, 2011 9:26 am
Paikkakunta: Oulu

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja hpl » Ma Joulu 22, 2014 10:04 am

eerola kirjoitti:
Tonis kirjoitti:Tai jätä auto pihalle --> ei ongelmia suolan kanssa
Toimistolla on semmoinen hieno juttu kuin lämmin parkkihalli. Se on ihan loistava juttu, eikä kehtaa alkaa valittaa että "on se noloa kun ei ole muuta parkkipaikkaa kuin tuo lämmin luola", mutta siitä toki seuraa sitten näitä tämmöisiä lieveilmiöitä.
Meillä rouvalla tuo sama tilanne töissä, eli lämmin parkkihalli parkkipaikkana, joten on sitten kotonakin lämpimässä tallissa :wall:
Viikonloppuna pesin talon molemmat autot ja ainoa ero on että oma palelee pihalla eikä siis suolamömmö kuivu kiinni.
Molemmissa sama vaha pinnassa aikalailla samaoilla kilometreillä menty nyt ja samoissa olosuhteissa.

Kuva
Lähtötilanne:
26.11 pesty viimeksi ja sen jälkeen kerran pelkällä Autofoamilla kerran huuhtastu pahimmat hiekat pinnasta.

Kuva
Autofoamin jälkeen :( Tuohon ei vielä viitsinyt kinnasta iskeä.

Kuva
ValetPRO Citrus Tar and Glue Remover pintaan ja jo rupesi liukenemaan. Ei vaha turvallista, mutta ei tarvitse antaa olla pinnassa kuin minuutin niin ei liota heti kaikkea vahaa. (ehkä toinen pesukerta vie loput vahat). Huuhtelu ja pois pesu mahdollisimman lämpimällä vedellä. 5 litran pönikkä 38€ http://www.kiiltopiste.fi :thumb:

Kuva
Pikeä jäi pintaan, mutta putsataan ne sitten keväällä pois.

Ja seuraava potilas
Kuva
Autofoami pintaa ja kinnastelut Chemical Guys Citrus Wash and Gloss
-shampoolla. Vähän pientä karheeta pintaa jää johonkin kohtiin ja muutama kilo pikeä :evil: mutta keväällä sitten putsataan.

Kuva
:good:

Kuva
Oulun seudulla hiekoitetaan suolapaskan mukana sitten ihan reilusti :censored:

Kumpi on helpoompi pestä? Eiköhän selvinnyt kuvista ja tekstistä. Mondeosta ei valitettavasti tullut räpsästyä kuvaa Foamin jälkeen, mutta suuri ero että siitä lähti kaikki irtoa hiekka ym. pinnasta mitä mersusta ei enää irronnut.

harrik
Viestit: 922
Liittynyt: Ke Kesä 13, 2012 12:45 am

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja harrik » Ma Joulu 22, 2014 11:05 am

Mites jos teet niin, notta peset vaan reilusti sillä Valet pron aineella, sitten laitat märälle pinnalle esim. BSD:een ja kuivaat. Näin tehden pesutulos on parempi, kuivaus helpottuu ja samaan hikeen saat "vahan" joka kestää seuraavaan pesuun jne.

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Urran » Ma Joulu 22, 2014 7:55 pm

Yleistä harhaluuloa vasten nimenomaan luonnonvahat liimaa vähemmän talvilikaa - kuten on todettu viime talvena. Näin myös mulla tänä vuonna (PNS vs. Hard Candy). Eli synteettisiin ei välttämättä kannata kovin paljoa satsata. Ja mm. Collinite 476s on enemmän sealant kun luonnonvaha. Sen veli 915 on sitten taas enemmän luonnonvaha kuin sealant - molemmat kuitenkin hybridejä.

Muistaakseni Rauhallinen Erkki soveltaa Harrin ohjeistusta - tosin Wash Coatilla :)
Vain YKSI LSP!

samunoz
Viestit: 4305
Liittynyt: La Marras 06, 2010 2:40 pm
Viesti:

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja samunoz » Ma Joulu 22, 2014 8:03 pm

Urran kirjoitti:Yleistä harhaluuloa vasten nimenomaan luonnonvahat liimaa vähemmän talvilikaa - kuten on todettu viime talvena. Näin myös mulla tänä vuonna (PNS vs. Hard Candy). Eli synteettisiin ei välttämättä kannata kovin paljoa satsata.
Onko tuo siis useamman käyttäjän ja auton toimesta havaittu asia vai vaan sulla?

Avatar
Modifier
Viestit: 2156
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 12:53 am
Paikkakunta: sjk
Viesti:

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Modifier » Ma Joulu 22, 2014 8:52 pm

Useamman johdosta ja juurikin viime talvena. Löytyy tästäkin ketjusta juttua aiheesta.

Juha U
Viestit: 4653
Liittynyt: Ti Syys 13, 2011 8:24 pm

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja Juha U » Ma Joulu 22, 2014 9:17 pm

Tänään tuli C.Quartz uk pinnoitettu Volvo pestyä.Pinnoite laitettu Elokuussa ja kerran boostattu reloadilla toissaviikonloppuna. Mitään syytä ei ois reloadille vieläkään ollut mut kun tuota on litranpullo ja pääsin testaamaan remontoidun tallin sisätiloja niin en malttanaut milään olla tuota laittamatta autoon. Pesu meni kaavalla BH autofoam lancella ja huuhtelun jälkeen Carpron Resetillä pesu. Kaikki paikat puhdistui helposti ja auto on oikein kiiltävä, sanoisinko jopa häikäisevän. Ei siis mitään vaikeutta ollut saada suolaa ja muuta kuraa pois pinnoilta ja tuo reset tuntuu olevan liukasta pesuainetta, vaikken sitä paljoa laittanut ämpäriin. Mikäli talvi ei muutu tästä pahemmaksi niin näillä aineilla kyllä selvitään loppu talvi 8-)

samunoz
Viestit: 4305
Liittynyt: La Marras 06, 2010 2:40 pm
Viesti:

Re: Suolan irroitus

Viesti Kirjoittaja samunoz » Ma Joulu 22, 2014 9:49 pm

Millä suhteella laitoit resettiä? Tuo 1:2000 toimi mulla jos esipesu poistaa suurimmat.

Vastaa Viestiin