Korkeamman auton katon pesu

Liuottimet, foamit, shampoot, kintaat, kuivaus
hannuk
Viestit: 4
Liittynyt: Ma Joulu 09, 2013 11:12 pm
Paikkakunta: Vantaa

Korkeamman auton katon pesu

Viesti Kirjoittaja hannuk » Su Joulu 15, 2013 2:55 pm

Tässä tuli todettua että 185cm pituus ei vielä riitä siihen että tuon Subaru Outbackin katon saisi pesukintaan kanssa pestyä kunnolla, tai varsinkaan niin että ei tarvisi vahingossakaan nojata kylkeen. Mitäs korokkeita täällä porukka käyttää? Näin talvella ainakin jotuu noita TI-halleja suosimaan, niin joku helppo ja kätevä pitäs olla. Biltemasta löytyy tämä alla olevan kuvan jakkara. Onko ajatuksia onko tuo ok vai onko joku kenties parempi? Tuohon saisi ainakin mahtumaan kätevästi toisen ämpärin viereen.
Kuva

Nyt kun ensimmäinen kerta takana ns. kunnon välineillä ja aineilla, niin ihmeen helposti tuohon pelkkään esipesuun, pesuun ja kuivaamiseen sai menemään melkein tunnin :roll: Ei pelastanut vaikka bilteman 8L ruiskussa olikin valmiina 2,5L Bilt Hamberin Auto-Foamia, jota piti vielä sekotella vähän lisää. Täytyy ensi kerralle tehdä 3l satsi. Nyt vaan tarvii optimoida kaikki romppeet että saisi hoidettua pesut ja vahaukset ensi kerralla edes jotenkin järkevässä ajassa ja tämä korokkeen puute tuli hölmölle vähän yllättäen :oops: Tämän testin valossa otan mielellään vastaan vinkkejä missä pk-seudulla saisi järkevään hintaan pesupaikan vähän pidemmäksi aikaa. Villi veikkaus että saan tussaroitua tuon kanssa varmaan jonkin likemmäs 3 tuntia kun alkaa pesemään liuotinpesun jne kanssa ja vahailee parilla eri aineella... Ihmeen hyvin tuo Auto-Foam tehoaa varsinkin kun vaikuttas siltä että tuo ei todellakaan ole oikein missään vahassa enään(?), jos sitä edes koskaan on sen enempää vahattukaan.

Muuten aineet ja välineet on nyt kohdillaan kun speksasin ne viikolla Projectech:in Jannen kanssa. Harvoin on yhtä loistavaa palvelua saanut :taputapu:

PS: tämä on kyllä hieno laji kun pikku vaivalla pääsee speksaamaan kaikkea mahdollista ja karkuuttamaan mopoa oikein kunnolla :good:

steyr
Viestit: 70
Liittynyt: La Marras 23, 2013 6:41 pm
Paikkakunta: Espoo

Re: Korkeamman auton katon pesu

Viesti Kirjoittaja steyr » Su Joulu 15, 2013 4:35 pm

Missä päin vaikutat?

Espoossa kävin perjantaina tossa suomenojan nesteellä ja siellä on mielestäni hyvät laitteet: painepesuri, letku, kuivain ja teline auton mattojen pesua varten. Hinta on 0,39€/min ja olisko noi poletit ollut 1€/kpl ja niillä pesee tai kuivaa 3min(en muista tarkkaa hintaa, kun sisko on siellä töissä=pieni alennus) En tiedä onko halpa vai ei, mutta tossa TI-autonpesupaikat paikkakunnittain-ketjussa on lisää noita paikkoja. Tuolla Suomenojalla on 2 ti-paikkaa, mutta nyt oli toinen painepesuri rikki.

Aika näppärältä toi jakkara vaikuttais, melkein itsekkin tartteis joihinkin autoihin mitä tulee välillä pestyä. Pick-upissa onneksi astinlaudat niin voi keikkua niissä.

Huomannut itse kanssa tän lajin hienouden, kun vasta kanssa alottanut kunnollisen autonhoidon. Rahaa kyllä saa palamaan aika hyvin, mutta onneksi itse pääsen pesemään aton firman hallille sillon kun ei ole pakkasta(pesupaikka ulkona)+kaikki vahaukset ym. voi tehdä siellä sisällä.

hannuk
Viestit: 4
Liittynyt: Ma Joulu 09, 2013 11:12 pm
Paikkakunta: Vantaa

Re: Korkeamman auton katon pesu

Viesti Kirjoittaja hannuk » Su Joulu 15, 2013 7:47 pm

Kävin koivukylän Nesteellä kun se on suht likellä ja siellä oli parin paikan otannalla edullisin hinta 7e/20min @letkupaikka ja sitten painepesuripaikoilla olisi lisäksi ne poletit. Taidan hakea tai ainakin käydä katsomassa huomenna biltemassa tuota telinettä. Kaveri meinasi että se voisi sellasta kans kaivata pakunsa pesuun niin ois sitten muutakin tarvetta kun pelkkä varaston täyttäminen. Jos ois yleisöä ollut tänään, niin niillä olisi varmaan ollut hauskaa kun miettii sitä kuivaamista niillä mikrokuituliinoilla :yahoo: Piti kotona testata niin sellanen liina imasee litran joten ois ehkä vähemmälläkin säätämisellä kuivanut. No oppia ikä kaikki :lol:

Juuzo
Viestit: 723
Liittynyt: La Elo 20, 2011 10:09 am
Paikkakunta: Lahti

Korkeamman auton katon pesu

Viesti Kirjoittaja Juuzo » Su Joulu 15, 2013 9:15 pm

Tämmösellä vajaamittasella (alle 180) ei pituus riitä millään yhtään perusfarkkua korkeampiin paikkoihin. Tätä varten hallilta löytyy a-tikkaat, joilla ylettyy sitten loppuihinkin nojailematta kylkiin. Ei tietysti kätevin ratkaisu ti-hallikäyttöön, mutta muuten toimiva.

Avatar
JUMA
Viestit: 2196
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 6:49 pm
Paikkakunta: Vantaa, Martinlaakso

Re: Korkeamman auton katon pesu

Viesti Kirjoittaja JUMA » Su Joulu 15, 2013 9:25 pm

Jalkaa renkaan päälle ja oviaukossa seisten. Näillä eväin olen maastureita yms. pessyt. Pakujen pesuun sitten tarvii tikkaita tms.

JaniH
Viestit: 1733
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 8:47 am
Paikkakunta: Eura

Re: Korkeamman auton katon pesu

Viesti Kirjoittaja JaniH » Ma Joulu 16, 2013 7:46 am

A-tikkaat mallia erittäin tukevat on itsellä käytössä mutta tuollainen aloistusviestin teline on kyllä huomattavasti kivempi kuskata mukana esim tsi-halliin. Tälläinen 168 senttinen pätkä kun tarttee telinettä jo lähes kaikkien autojen kattojen vahaukseen niin mulla on niitä varten semmonen "saunajakkara" tyylinen ratkaisu.
Jos Jumala kulkisi keskuudessamme niin hänkin käyttäisi Meguiar'sia

hannuk
Viestit: 4
Liittynyt: Ma Joulu 09, 2013 11:12 pm
Paikkakunta: Vantaa

Re: Korkeamman auton katon pesu

Viesti Kirjoittaja hannuk » Ma Joulu 16, 2013 9:10 pm

Oli sen verran passelin oloinen se jakkara että ostin pois. Tää on lähtenyt niin hyvin käsistä että piti ottaa kuva... Kai täältä saa sellaista vertaistukea, selkään taputtelua ja kommentointeja tyyliin että "ei tuo nyt ole vielä niin huonosti, tietäisit vaan miten syvälle pahimmillaan on menty..." :roll:
Kuva
Sehän tässä on parasta tai pahinta että noi ei vielä itekseen pidä autoa puhtaana :lol: Mutta joo, jatketaan harjoituksia.

Juuzo
Viestit: 723
Liittynyt: La Elo 20, 2011 10:09 am
Paikkakunta: Lahti

Re: Korkeamman auton katon pesu

Viesti Kirjoittaja Juuzo » Ma Joulu 16, 2013 10:37 pm

Voi kun noita kamoja oliski noin vähän....

Avatar
Peke
Viestit: 2928
Liittynyt: La Huhti 16, 2011 11:41 pm
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Korkeamman auton katon pesu

Viesti Kirjoittaja Peke » Pe Joulu 20, 2013 9:13 am

Niinpä... :(
Porsche 911 Turbo
Audi RS3 Sedan
EX Audi TT RS+ & RS3
PekeFix Detailing

hannuk
Viestit: 4
Liittynyt: Ma Joulu 09, 2013 11:12 pm
Paikkakunta: Vantaa

Re: Korkeamman auton katon pesu

Viesti Kirjoittaja hannuk » Ma Joulu 30, 2013 9:20 pm

Teline on nyt testattu ja hyväksi todettu. Just passelin korkuinen että yletti pesemään ja vahaamaan katon, muuten tuo oli lähinnä aputasona tavaroille ja mattojen pesussa alustana.

Ihmeen näppärästi noissa pesuissa ja vahailuissa sai kulumaan reilun 4 tuntia, siitäkin huolimatta että vaimo oli isona apuna varsinkin vahausvaiheessa. Jospa nyt selviäisi talven yli vahailun osalta.

PS: ihan p*rseestä kun nyt puhtaassa autossa erottuu tosi hyvin kaikki kivien ja nastojen aiheuttamat jäljet mitä reilun 66tkm matkalla on kertynyt. Pitää varmaan alkaa käymään niitä läpi täppä kerrallaan niin saa ainakin hidastettua väistämätöntä rappeutumista... :wall:

Vastaa Viestiin